Mintik
4 yıl önce

İnternetten para kazanma

kolay gelir elde etme

Evet bu seferde bütün site içeriği ile alakasız olan bir konuya değinmek istiyorum. Çoğu kişinin merak ettiği ve yanlış yollara başvurdukları için zamanlarının çoğunu boşa tükettikleri internetten para kazanma yöntemlerinden bahsedeceğim sizlere. Bu yazıyı okuduktan sonra boşa kürek salladığınız yollardan vazgeçip daha faydalı işler ile zaman geçirmenizi diliyorum.

En başından sizlere tavsiye etmediğim yollardan bahsedeceğim. Çoğu kişinin yaptığı yollardan bazılarıdır bunlar ve neredeyse hiç kazandırmayan yöntemlerdir. Bunlardan en çok kullanılan ve en gereksiz olanı da referans sistemleridir. Belki hatırlarsınız bir zamanlar titan saadet zinciri sloganıyla mutluluk ve zenginlik vaatleri veren bir sistem vardır. Sistemin tam olarak nasıl işlediğini hatırlamıyorum ama örnek anlatımlarda ne olduğunu az çok kestirebiliyorum. Bu sistemin aynısı internet üzerinde de var. Bir program indirip sürekli bilgisayarınızda açık bırakıyorsunu ve program ekranında sürekli değişen reklamlar görüntüleniyor. Başlarda saat başı 0,001 kuruş veren bu sistem siz referans çoğalttıkça daha fazla kazanacağınızı vaat ediyordu. Referans yoluyla çalışan sistemler genelde daha çabuk yayılırlar. Sebebi de bunları kullanan kişilerin yüz yüze tanıtım yapmasıdır. Sen de kazanacan ben de kazanacam bacı karıdaş misali gibi birşey bu ama sadece sistemin sahibi kazanır bu yoldan. Ayrıca gençliğimde şahsen denediğim bir yöntemdir. Halen var olan ve bir çok kişinin kolay yoldan para kazanma hevesleriyle devam sistemlerdir. Size tavsiyem bu tür yolları gördüğünüz zaman kaçın ve arkanıza bile bakmayın.

Bir diğer gereksiz olan yol da anket doldurmaktır. Şu ana dek hiç denemedim ancak başında biraz kurcaladığım olmuştu ve ortasına bile gelmeden bırakmıştım. Eğer gerçekten bir kazanç kapısı olsaydı eminim bir çok kişi yapardı bu işi. Gerçek hayatta eline formları alarak firmaları, cadedeleri ve sokakları dolaşarak bu işi yapan kişiler mevcut ve kazanıyorlarda. Ama konumuz sanal olduğundan dolayı sadece sanal yollardan bahsetmek istiyorum.

Bir zamanlar sürekli yabancı ülkelerdeki insanlar ve yaşayışları hakkında oldukça merak sahibi olduğum için baya bi arkadaş çevrem vardı. Bir defasında biriyle işi hakkında konuşurken captcha kodlarını doğrulayarak para kazandığını söylemişti. Ne kadar çok hızlı captcha kodu doğrularsa hesabına o kadar gelir elde ediyordu. Hatta kendim bile yardım etmiştim bir kaç dakikalığına 🙂 Sonuç olarak 8-9 saat boyunca durmadan captcha kodlarını doğrulayarak ayda 100 dolar kadar bir kazanç sağlayabiliyordu. Uzak doğu ülkeleri için 100 dolar oldukça iyi bir miktardır ve çoğu uzak doğu ülkesinin para birimine göre 100 dolar asgari ücretten 50% kadar daha fazladır. Ülkemizde 100 dolar kimilerine göre harçlık bile etmiyorken bu yola da başvurmamanızı ve boşa zaman harcamamanızı tavsiye ediyorum. Bir de borsa tarzı bir sistem var adını duyuncu bile insan tırsıyor. Borsa, faiz kelimelerini duyunca bile bir yerlerden bataklığa saplanacakmışım gibi hissediyorum. Borçsuz ol işsiz ol daha iyidir bence.

İnternetten para kazanmanın yolları hakkında sizlere tavsiye etmediklerim bu kadardı. Belki bazı arkadaşlarımızın deneyipte hiç bir şey kazanamadığı yollar da vardır. Kendi denediklerinizi de yorum olarak bildirirseniz bilmeyen arkadaşlarımız  için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Aradan geçen zaman sonunda belki bu yazı ve yazıya yapılan yorumlar binlerce kişi tarafından okunacak. Hiç olmazsa sizde düşüncelerinizi belirterek arkadaşlarımızın yanlış yollara sapmasına engel olabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi internetten kolay yoldan para kazanmanın püf noktalarına ve yollarına.

1. Web sitesi sahibi olmak.

Aslında bu da tavsiye etmediklerimin en başında gelenlerinden biridir. Belki her gün binlercesi çok büyük umutlarla açıp aradan bir kaç yıl geçtikten sonra boş olduğunun farkına varıp sitesini kapatma kararı alıyordur. Web sitemi ilk açtığımda iyi yerlerde olduğunu düşündüğüm ve sürekli takip ettiğim siteler vardı ve an itibari ile 99% kadarı da kapanmış bulunuyor. Ya arama motoru optimizasyonundan anlayamadıklarından dolayı Google amcadan ceza yerlerdi ya da bir türlü popüler olmanın yollarını bulamamışlardı. Bana göre bir web sitesinin tutulabilmesi için gerçekten birilerine faydalı olması, bir kaç tane editörden oluşması ve bolca da şansa ihtiyacı olması gerekiyor. Hiç tahmin bile edemeyeceğiniz fikirlerden yola çıkarak şu anda Türkiye’nin en büyük ilk 500 sitesinden biri olan web siteleri dahi vardır. İlk 500 deyince hemen farklı düşünmeyin. İlk 500’de olanların büyük çoğunluğu bankalar, alış veriş merkezleri ve dünyanın en büyük şirketlerinden oluşuyor. Sadece Google’nin 100’den fazla sitesi Türkiye’de ilk 500’lerde iken bu sıralamayı yakalamak hiç kolay değildir. Şimdi diyeceksiniz ki madem tavsiye etmiyorsun neden sen hala devam ediyorsun ? Aradan 3 yıl geçtikten sonra artık hobi gibi geliyor. Bir şeyler yazıp birileri ile paylaşmak, bilgilendirmek bu tür yollar göstermek en önemlisi konuşamak istediğin birileri olmadığında kendi kendine konuşur durursun. Reklam gelirlerini merak ediyorsanız eğer yıllık hosting ücretiniı çıkaracak kadar kazanıyorum. Bu da bana bedava hosting hizmeti gibi geliyor.

2. İnternetten satış yaparak.

Seçenek a :

Dünyanın neresine giderseniz gidin en çok yapılan işlerden bir tanesi ticarettir. Abartmak gibi olacak ama bana göre dünya üzerindeki işlerin 50%’sinden fazlası ticaretten kaynaklıdır belki 90%’lara kadar da çıkıyordur bu rakam. Günümüz teknolojisi ilerledikçe online alışveriş yapma sayısı da ister istemez artıyor. Oturduğunuz yerden istediğinizi Google amcaya soruyorsunuz ve sizin karşınıza seçenekler çıkarıyor. Teker teker tıklayıp beğendiğinizi satın alabiliyorsunuz. Abartısız  çoğu kişi  bu yoldan iyi gelirler elde ediyorlar. Gerçek bir örnek verecek olursak Japon pasajı isimli ve genelde Japonya’dan ithal edilen ürünlerin bulunduğu bir iş merkezi var şehrimizde. Bir kaç tane arkadaşımın da orada işlettiği dükkanları bulunuyor. İşin bana komik gelen tarafı ise diğerleri gece gündüz bilgisayar üzerinde iken internetten hiç anlamayanı Gittigidiyor benzeri siteler üzerinden ürünlerinin satışını yapıyor ve oldukça da iyi gelirler elde ediyor. Öyle bir ortamda benim işleteceğim ufacık bir dükkanım bile olsa kesinlikle  yapacağım tek iş bu olurdu. Yılda  1000 küsür büyük parça eşya siparişi alıp satıyor. 1000 parça eşyanın en ucuz olanının değeri 100 TL kadardır. Eh artık oturduğu yerden yıllık ne kadar gelir elde ettiğini de siz hesab edin.

Seçenek b : 

Emlak sektörü ve araba alım satımı ile uğraşan kişilerin çoğu bilir aslında. Duyduğu halde henüz bu işe başlamamış olan kişiler de vardır. Sahibinden sitesine üye olarak bulunduğunuz şehirden elinizdeki ilanları yayınlayabilmeniz mümkündür. Araba alım satımı oldukça kullanılıyor olsa da emlakçıların büyük çoğunun henüz başvurmadığı bir yöntemdir. Genelde ev aramaya çıkan kişiler en yakın emlakçıya başvururlar. Yaptığı meslekten dolayı insanlarımız sürekli şehir değiştiriyor ve çoğu kişi taşınacağı şehre yerleşmeden kendine ev buluyor. Eh iş te bu da internet üzerinden yapılan bir iştir.

Seçenek c :

Elinizde alıp satacağınız bir malzeme yoksa üzülmeyin ona da bir çare var eğer benim gibi çevreniz var ise. Bir çok uyanığın da yapmış olduğu bir yöntemdir. Elinizde avucunuzda hiç bir şey yok  gidip mağazası olan arkadaşlarınızın ürünlerini internette yayınlayarak satabilirsiniz. Biraz komik gibi gelse de yapılmayacak bir şey değildir. Benim arkadaşlarım fatura vermedikleri için son anda vazgeçtim. Yoksa ellerindekilerin hepsini tutup internette satışa sunardım.  Sonuçta arkadaştan alıp kargoya verip gönderecektim. Buna benzer şekilde çalışan kişiler de vardır. Bulundukları şehirdeki pazarlamacılarla anlaşarak ucuza elde ettikleri ürünleri internette satışa sunarlar.  Gittigidiyor sitesini incelerseniz bunlara benzer bir çok imkan bulabilirsiniz. Kontör satışı hatta online oyunlar için oyun kredileri satan kişiler de bulunuyor. Örnek isterseniz eğer Gittigidiyor sitesinden Wolfteam nakit kelimesini arattırabilirsiniz. Büyük çoğunluğu benim bahsetmiş olduğum yoldan giden yan kuruluşlardır.

3. Makale yazarak para kazanma.

Elinizde avucunuzda satabileceğiniz bir şeyler yok ise sadece yazı yazarak gelir elde etmek mümkün. Genel olarak ‘Kalemşör’ adı verilen bir yazar kitlesi bulunuyor ve bunların içinde çok bilgili, sırf yan gelirler elde etmek için yapan kişiler de bulunuyor. Yazmış olduğunuz 500 kelimelik bir makale için 6TL para kazanabilmeniz mümkün. Şimdilik 6TL’dir ve ilerleyen zamanlarda ister istemez bu miktar yükselecektir. Bu yüzden azdır demeyin. Şu ana kadar bu makale  1148 kelimeye ulaştı ve 1 saatimi bile almadı. Bu da eşittir 12 TL eder.  Oturduğunuz yerden sadece makale yazarak 1 saate 12 TL kazanmak en iyi ve rahat olan yoldur. Makale yazarlığı yapabilmeniz için Paypal veya banka hesabınız olması gerekiyor. Müşterileri nereden bulabilirim diye soracak olursanız bunun da yöntemi oldukça basittir. Tek yapmanız gereken Türkiye’nin en büyük webmaster topluluklarına üye olduktan sonra ilgili kategoriden diğer herkes gibi kendi tanıtımınızı yapmaktır. Türkiye’nin en büyük webmaster topluluklarının hangileri olduğunu bilmiyorsanız eğer aşağıdaki iki linkten hemen görebilirsiniz.

Bu ikisi dışında da yazarlık yapabileceğiniz ortamlar var ancak bu ikisinde anlık binlerce kişi olduğundan dolayı çok daha hızlı cevap alabilirsiniz.

4. Fenomen olan sosyal medya hesapları

Evet biraz garip olsa da bunu öğrenmiş olmam çok uzun süre önce değildir. Takipçi sayısı oldukça yüksek olan hesaplarınız var ise yine Türkiye’nin en büyük webmaster topluluklarında sayfalarınızın tanıtımını yaparak gelir elde edebilirsiniz. Kendi sayfanızın takipçi ve beğeni sayısına göre diğer arkadaşların istedikleri miktarları inceleyerek kendinize göre sayfanıza bir değer belirleyin ve her paylaşım başına belirlediğiniz miktarı kazanın. Farkında olmadığı halde boş boş duran milyonluk beğenisi olan sayfalar var. Bazıları farkına varmışken henüz çoğu farkında bile değildir.

5. Satış ortaklığı

Denemediğim bir yöntem olduğu için çok fazla bilgi sahibi olduğum bir yol değildir ancak çoğumuzun da bildiği gibi satış ortaklığı sistemi ile internetten hosting, uçak bileti, elektronik eşyalar vs. gibi içeriklerin satışı konusunda satış başına hise veren kurumlar var. Bunlardan ziyade  benim benzer olarak yaptığım bir çalışma olan tema satışından bahsetmek istiyorum. Themeforest ismini belki duymuşsunuzdur. Dünyanın en büyük web tasarım içerikleri satışı yapan internet şirketidir. Şuradaki başlıkta  benim de eklemiş olduğum bazı temaları  bulunuyor ve benim referansım ile sitede üyelik alıp bir şeyler satın alan kişilerden komisyon alıyorum. Eğer benim referansım ile birisi 200 dolar yatırırsa benim hesabıma otomatik 60 dolar geçiyor. Geçiyor derken henüz öyle bir miktar kazanmış değilim. Hatta hiç kazanmadım da diyebilirim. Bu tür içerikler ülkemizde genel olarak warez yoluyla indirildiği için yasal yollardan satın almaya yanaşan pek kişi yok. Sadece sistemin nasıl çalıştığı hakkında bir örnek vermem gerektiğini düşündüğüm için Themeforest sitesinden bahsettim sizlere. Ama Themeforest sitesinden çok iyi gelirler elde eden yabancı web siteleri de bulunuyor. Hatta en popüler yabancı blog sitelerinin büyük çoğunluğunun başvurduğu bir yöntemdir. Siz de buna benzer çalışmalara girebilirsiniz. Buna benze olarak en bilinen bir diğer yol da Google Adwords ile yapılan ortaklıktır. Siz reklam bulunuyorsunuz ve Google’de size komisyon veriyor

6. Youtube kanalı aracılığı ile para kazanmak.

Şu an için kapandığından dolayı aklıma biraz geç gelmiş olsa da bu konu hakkında sizlere bahsetmek istiyorum. Aslında fenomen sosyal medya bölümünün altında anlatmam gerekirdi ancak son anda hatırladığımdan dolayı Youtube’den de bahsetmek istiyorum. Şimdilik kapalı olsa bile ilerleyen zamanlarda tekrar açılacağına inanıyorum. Şu ana kadar saymış olduklarımızın hiç biri size uygun değil ancak  video çekmeyi ve yayınlamayı seviyorsanız bu tam size göre. Sesiniz güzel olur ve şarkılar söyler büyük bir hayran kitleniz olur ve paylaştığınız videolar çok fazla izleniyorsa eğer Google Adsense yoluyla para kazanabilmeniz mümkün. Sanal olarak en güvenli firmaların önünde giden Adsense’in güvenirliğini anlatmaya bile gerek yoktur. Bunu yapabilmeniz için illa ki sesinizin güzel olması gerekmiyor. İlgi çekici, komik videolar da ekleyebilmeniz mümkün. Sırf izlenilmesi ve gelir elde edilmesi için bu yola başvurmuş ve grup olarak çalışan kişiler bile mevcut. Birisi gizli kamera tutar arkadaşı da kızları tavlamaya çalışır ve başlık olarak ta Türkçe konuşarak Amerika’lı kızlar nasıl tavlanır gibisinden videolar paylaşan kişiler de var. Bu kişilerin kendilerine has ve oldukça yüksek sayıda aboneleri olan kanalları vardır. Şu anda ismini hatırlamıyorum ve Youtube üzerinden tam anlamıyla fenomen olmuş olan kişiler de var. Ünlü olmanın ve kazanmanın bir yoludur buda. Yapmanız gereken kanalınızı açtıktan sonra videolarınızı yüklemek. İlerleyen zamanlarda izlenme oranları arttıkça Adsense’in size teklifte bulunması gerekiyor. Eğer teklifte bulunmasa bile siz kendiniz Youtube kanalınız aracılığıyla başvuruda bulunabilirsiniz. Ülkemizde de bu işi yapan ve iyi gelirler elde eden çok fazla arkadaşımız bulunuyor.

Benim bildiğim en sağlıklı olan para kazandırma yolları bunlardır. Günde 1 saat bilgisayar başında kalarak ayda 1000 TL  veya 2000 TL gelir elde edin diyen kişileri gördüğünüzde kesinlikle arkanıza bile bakmadan kaçmanızı tavsiye ederim. Hani sizden alacakları bir şey olmaz ama sizin değerli zamanınızı boşu boşuna harcalar. Özellikle de kısa yoldan zengin olma yollarına başvuran gençlerimizin değerli zamanlarını boşu boşuna harcamamaları açısından oldukça zararlı yollardır. Eğer gerçekten de öyle bir şey olmuş olsaydı sözde  veren kişi değil bir saat gece gündüz bilgisayar başında kalır ayda 20 milyar gelir elde ederdi. Kim bulmuş ki başkasına versin ? Bedava dağıtılıyor sanki. Bir çok sektörde çalıştım ve yanlarında çalıştığım kişiler ellerindeki işin  başka firmalara geçmemesi ve daha fazla kazanabilmeleri  için günde 20 saate kadar çalıştıkları olurdur. Elinizde altından kalkamayacağınız kadar yüksek gelir getiren bir işiniz olsaydı şayet bunu internette tanıtımını yaparak duyurmaz, sadece eşe dosta paylaşırdınız. Bu yüzden sayın seyircilerim lütfen bu tür oyunlarla zamanınızı harcamayın. Kanıt göstermiş, çek göstermiş bunların hepsi bahane. Açarım fotojopumu  aynısından kat kat daha büyük miktarlar girer alın size kanıt derim  🙂

Etiketler:
kolay gelir
Mintik senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz

  1. Sibel dedi ki:

    Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim.