android klavye
Böyle bir örneği kendi web sitesinde hiç kimsenin (Türkiye’de) kullanmayacağına kendimce garanti bile  verebilirim. Gereksiz gördüğüm halde sırf değişiklik olsun diye sizlerle paylaşmak istedim. Her alfabede farklı farklı karakterler vardır  diye yazarken aklıma geldi şimdi. Hatta bizde de vardır klavyede olmayan karakterler. Olmayan karakterlerin yerine benzerlerine kullanırken başka anlamlarda çıkıyor.  Hala ve hâlâ kelimelerini farklı yazabilmek için bildiğiniz  gibi klavyede â harfi yok. Quentin Thiaucourt adlı  arkadaş bu sorunu giderebilmek için jQuery ile çalışan LongPress uygulamasını geliştiriyor.

LongPress’in çalışma şekli akıllı telefonlardaki klavyelere benzer. Klavyede olmayan harfleri kullanabilmek için benzer harfin üstüne basılı tutunca diğer harfler de görünüyor. LongPress’i web sitenizde input ve form alanlarında kullanabilirsiniz. Böylelikle klavyede olmayan harfleri de ziyaretçileriniz kullanabilirler.

LongPress’in  çalışma şekli  aynı  şu şekildedir;  demo sayfasındaki form alanında ‘a’, ‘e’, ‘u’, ‘i’, ‘o’ ve  ‘$’ tuşlarından herhangi birine  uzunca  bastığınızda  bu karakterlere  benzeyen  diğer  karakterler görünüyor,  mouse tekerleği, klavye  yön tuşları ve yada mouse  ile  nadiren kullanılan harflerin üzerine gelerek seçebilir  ve  form, input alanlarına yazabilirsiniz.

 

 

Kullanım

  • Head  etiketleri arasına eklenmesi gereken bölüm.

Js dosya adresleri : 

<script src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.8.2/jquery.min.js"></script>
<script>window.jQuery || document.write('<script src="js/vendor/jquery-1.8.2.min.js"></script>')</script>
<script src="js/jquery.mousewheel.js"></script>
<script src="js/plugins.js"></script>
<script src="js/jquery.longpress.js"></script>
<script src="js/app.js"></script>

 Seçici :

Yukarıdaki  dosya  adreslerini doğru şekilde  girdikten sonra  hangi  form  alanlarında  eklentinin çalışmasını istiyorsanız sınıf  olarak long-press   eklemeniz  gerekiyor.

Örnek bir  textarea :

<textarea class=long-press></textarea>

 

 


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz