Deve ile kartal birleştirme, montaj yapılışı


Bu  sefer  can sıkıntısından yapmış olduğum bir çalışmayı sizlerle  paylaşmak istiyorum. Bu konuda  yapacaklarımız  aslında  fotomontajın nasıl yappıldığını, fotomontaj yaparken nerelere  dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. İlla  bu çalışmayı bir  deve üzerinde  uygulayabiliriz  diye  birşey yok. Her  türlü resimde  bunları deneyebilirsiniz. Özellikle bu çalışmada  öğreneceğiniz  en önemli bilgi ten renklerini uydurabilme  ve resimleri iç içe  bir  bütünmüş gibi  gösterebilmedir.

Bu konuda  kullandığım orjinal resimler deve resmi ve kartal  resmi.

DeveHer  iki  resmimizi  photoshop  programımızla  açıyoruz. Ekranda  kartal  resmini  açıp  L  tuşuna basarak Poligonal Lasso aracı ile deve resmi ile  birleştireceğimiz kartalın gagasını  resimdeki  gibi  seçip Ctrl + J  tuşlarına basarak seçtiğimiz  alanı kopyalıyoruz.Photoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.comEkranımızda  deve  ve kopyalamış olduğumuz kartal gagası aynı anda  gözükebilecek konuma  alıp V  tuşuna  basarak Move Tool aracı  yardımı ile kopyaladığımız gagayı deve  resminin üzerine taşıyoruz.

Photoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.comDeve  resmi üzerine  taşıdığımız  gaganın  bulunduğu layere Gaga ismini  verelim. Kartal  gagasının rengi  devemizin rengi ile uyumlu değil. Renkleri  birbirine uydurmamız  lazım. Gaga layeri  seçili  iken Ctrl + U  tuşlarına  basıp  aşağıdaki ayarları  giriyoruz.

Photoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.comGaga  layeri  seçili iken Ctrl + T  yapıp devenin ağzı üzerinde  uygun bir  konuma taşıyalım. Devenin  ağzı ile tam uyumlu olabilmesi  için  sağ  tıklayıp Warp seçeneğini  seçerek  devin  ağzı ile tam uyumlu  hale  getiriyoruz.

Photoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.comPhotoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.comKartalın ağzı devenin kafasında  duran tasmanın üstünde  kaldı. L  tuşuna  basarak Plygonal Lasso aracını kullanarak Background Layeri seçili iken gaganın üstünde  durduğu  kısmı seçip Ctrl + Alt + D tuşlarına basıp  seçtiğimiz  kısmın kenarlarına  biraz  saydamlık verdikten sonra Ctrl + J  tuşlarına basıp seçtiğimiz kısmı kopyalıyoruz. Kopyaladığımız layerede  Halka ismini  verelim. Layer bölümünden Halka isimli layeri  Gaga  layeri üzerine taşıyoruz.

Photoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.com

Kartal gagası bu seferde seçtiğimiz  halka kısmının altında  kaldı ama halkanın içerisinden gaganın görünmesi  gerekiyor. Halka layeri seçili iken L  tuşuna basıp Poligonal Lasso aracı ile  halkanın  içerisini  seçip Ctrl + Alt +  D  tuşlarına basıp Feather Radius  ayarını 2  px  olarak ayarladıktan sonra  klavyeden Delete  tuşuna basıyoruz.

Photoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.comGaga Layeri seçili  iken sağ alttaki fx butonunun yanındaki küçük daireye  basıp gaga layeri üzerinden Mask oluşturuyoruz. G tuşuna basıp Gradient  Tool aracını seçip yukarıdaki menüden aşağıdaki ayarları yapıyoruz.

Photoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.comGerekli ayarları yaptıktan sonra resimde  kırmızı çizgilerle  belirttiğim alanlar  içerisinde  çizdiğim siyah ok çizgisi gibi  bir  uçtan tutup  diğer  uca  kadar mouseyi  tutup  sürükledikten sonra  iki  resim arasında  geçiş  efekti  olacağı için resmimiz  biraz daha orjinal gibi  gözükecektir.

 

Gaganın rengi tam  olmadı  gibi  yine  Ctrl + U  tuşlarına basıp aşağıdaki ayarları veriyoruz.

Photoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.com

Devenin burnunda  güneşten dolayı  olan bir  beyazlık var  ama  kartal gagasında  öyle  bir  beyazlık yok  şimdi  bu beyazlığı oluşturalım.

Tahmini  olarak güneş ışığının vurabileceği  yerleri Klavyeden L  tuşuna basarak Poligonal Lasso aracı ile  seçtikten  sonra klavyeden    Ctrl + Alt + D  tuşlarına basıp  çıkan pencereden feather  Radius  ayarını 20  px  olarak ayarladıktan sonra Ctrl + J  tuşlarına basıp  seçtiğimiz kısmı kopyalayalım. Photoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.comKopyaladığımız  layer  seçili iken Ctrl + L tuşlarına  basıp Level penceresindeki ayarı aşağıdaki  gibi yapıyoruz.

Photoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.comBu işlemi yaparken gaga  üzerindeki hava delikleride  zarar gördü  o kısmın siyah kalması gerekiyordu. Poligonal Lasso aracı ile  yine devam ediyoruz. Gaganın hava deliklerini seçip klavyeden Delete tuşuna basıp siliyoruz.

Resmimiz  hazır işte sonuç:

Photoshop Cs3 Yeni Bir Hayvan Türü | mintik.com


Bu gibi çalışmalar yaparak  benim yaptığım gibi  saçma  sapan şeylerde yapabilirsiniz.  Aşağıdaki  lamba resmi  yine can  sıkıntısı  sonrası ortaya  çıkan saçma  birşey : D

Tarihi eser pipo | mintik.com
Mintik is curious about your thoughts. Add a comment
Did you know that members who log in don't see ads?
Sign in with E-mail