Mintik posted
4 year ago

.po ve .mo uzantılı dosyaları düzenleme

po dil dosyası düzenleme edit mo

Şimdiye  kadar  pek ihtiyaç duymadığım daha önceleri karşıma çıkmış olsa bile es geçtiğim  bir  dosya türü .po uzantılı dosyalar.  Şüphesiz kullanıldığı birçok yer vardır  mutlaka ama ben ilk defa Wordpres sayesinde tanıştım bu .po ve .mo uzantılı dosya adreslerine. Kimi zaman bazı WordPress geliştiriciler tema üretirken temaların her  dile kolaylıkla çevrilebilmesi için bu tür dosya uzantılarını kullanırlar. Aslında  Wordpress’te  asıl kullanılan .po uzantılı dosyalar  değildir. .po uzantılı dosyalar isteyen herkesin kolay bir şekilde düzenleyebileceği dosya uzantılarıdır. Daha  sonra  .po uzantılı dosyayı .mo uzantısına dönüştürerek WordPress temamızın dilini kolay bir şekilde değiştirebiliyoruz.

Bütün WordPress temalarda  bu  tür dosyalar  kullanılmıyor. Bu nedenle  kimi zaman temamızın dilini değiştirmek için teker  teker bütün tema dosyalarını  açıp düzenlememiz gerekiyor. .mo uzantısı  yüklenmiş olanlarda  ise  varsayılan dil  genelde  İngilizce olarak ayarlanır ve  function.php dosyası ile load_theme_textdomain( ‘temaaddi’, get_template_directory().’/languages/’ );  şeklinde  çağrılır. Bizim yapmamız gereken bir .po uzantılı dosya düzenleme programı indirip  .mo şeklinde kaydetmek ve ftp üzerinden languages klasörüne atmak. WordPress tema Türkçe’leştirme konusu  gibi oldu biraz.

.Po uzantılı dosya nasıl düzenlenir ?

Öncelikle  aşağıdaki  download  butonundan Poedit programını indirin ve bilgisayarınıza  kurun.

Bilgisayarınıza  kurduğunuz Poedit programı ile  Dosya >> Açın sekmesinden düzenlemek istediğiniz .po uzantılı dosyayı  açın. Karşınıza  aşağıdaki resmin aynısı  bir görüntü çıkacaktır.

Ben düzenleme işlemini bitirdikten sonra fotoğrafını kaydettiğim için sağ taraf dolu olarak görünüyor. Solda Kaynak Metin adlı  listede  Türkçe’leştirmek istediğimiz kelimeler ve cümleler  bulunuyor. Herhangi bir  satıra tıkladığımızda alt kısımda  bulunan Kaynak Metin çerçevesine tıkladığımız  cümle geliyor. Çerçevenin hemen altında da  Çeviri  bölümü bulunuyor. Tek yapmamız gereken Çeviri  çerçevesi içine kelimenin veya cümlenin Türkçe’sini yazmak. Herhangi bir kelimenin veya cümlenin anlamını Çeviri çerçevesine yazdığınız anda sağ üstteki Çeviri-İngilizce listesine düzenlediğimiz kelimeler  ekleniyor. Bütün satırları çevirdikten sonra Dosya >> Farklı kaydet sekmesinden .po uzantılı dosyamızı  kaydediyoruz ve düzenleme işlemi bitmiş oluyor.

.Po uzantılı dosya .mo uzantısına nasıl çevrilir ? 

Yapmanız gereken çok basit. Az önce yaptığımız işlemleri uyguladığımızda sadece .po uzantılı dosyayı düzenliyorduk. .mo uzantısına  çevirmek için Ctrl+S tuşlarına bastığınız  zaman dosyamızın .mo uzantısı  otomatik oluşuyor.

 

.Mo uzantılı dil dosyalarını düzenleme – Translate Toolkit

Konu başlığını her iki dosya için açmış olsamda sadece po düzenleyen ve mo olarak kaydeden bir program eklemiştim konuya. Serkan arkadaşımızın isteği üzerine biraz daha araştırma yaparak .mo uzantılı dosyaların da düzenlenmesini sağlayan bir program bulabildim. Translate Toolkit programı ile .mo uzantılı dosyaları düzenleyebilir ve tekrar .mo uzantısı olarak kayıt edebilirsiniz. Kullanımı Poedit programından daha basittir ve hem orjinal dili hem de çevrilmiş olan dili değiştirebiliyorsunuz. Sizin işinize yarayan tabi ki çevrilmiş olan dili değiştirmek. Alttaki koskocaman kırmızı download butonundan Translate Toolkit programını indirebilirsiniz.

Mintik is curious about your thoughts. Add a comment
Did you know that members who log in don't see ads?
Sign in with E-mail

 1. Ali says:

  Translate Toolkit yerine girdim birsürü dosya var hangisini indiricem?

 2. Hasan says:

  Evet harika bir program. Denedim işe yarıyor. Benim anlamadığım olay, yıl 2016 olmuş ama hala .mo editor yazınca program bulamıyorsunuz. Saçmalıktır bu. Ayrıca eskiye nazaran, insanlar paylaşmayı sevmiyorlar. Herkes kendine çalışıyor.

 3. İsmail Bayram says:

  Teşekkürler güzel bir yazı.

 4. Alper says:

  indirdim şimdi uğraşıyorum teşekkür ederim hocam

 5. Selim yıldız says:

  Çok faydalı oldu bilgiler için teşekkürler.

 6. Emre says:

  tesekkurler cok yardımcı oldu..

 7. Muzaffer says:

  Harika bir açıklama olmuş. Çok yardımı oldu. Teşekkürler.

  • Mintik says:

   Rica ederim arkadaşım. 🙂

   • SERKAN says:

    peki sevgili arkadaşım mesela ben bir program indirdim ve dil bölümünde sadece mo dosyası var ben bu mo dosyasını nasıl düzenliyeceğim po düzenlemek kolay po edit düzenleme yapınca otomatik olarak mo dosyası oluşturuyor ama elimizdeki mo dil dosyasını nasıl düzenliyeceğiz bilgin varsa sana zahmet açıklayabilirmisin ben mo düzenlemek istiyorum çünki indirdiğim programda dil klasöründe sadece mo var po yok cevabını bekliyorum şimdiden sağol :))

    • Mintik says:

     Bu soruya hayır veya yapılamaz gibi bir cevap vermiş olsaydım çok saçma olurdu. Bana göre bu tür dosyaları açabilen programların mutlaka var olması gerekiyor. Bu yüzden biraz araştırma yaptım senin için. WordPress destek sitesinde de cevap verilmiş. Po düzenleyebilirsin ama mo düzenleyemezsin demişler. Biraz daha kurcalayınca poedit programından daha kullanışlı bir tanesini buldum. Ayrıca .mo dosyalarını da düzenleyebilen bir program. Programı yazının altındaki download butonundan indirebilirsin.

 8. Sedat says:

  Bu bilgi çok işime yaradı teşekkürler dostum. Dosyatı text editöründe düzeltiyordum .mo uzantılı dosyayı halledememiştim bir türlü.