MesoColumn

MesoColumn

Aslında  MesoColumn için kullanmam gereken başlık E-commerce ve Buddypress destekli Wp  magazin şablonu olması gerekiyordu ama bu şekilde çok fazla uzun olacağı için direk haber ve magazin diye  baık ekledim.  Kullandığım eski şablonda geç farkettiğim bir hata  dolayısıyla yeni  arayışlara girerken bulduğum MesoColumn için gerekli ayarları ve özellikleri kendime uygun hale getirebilmek  birkaç saatimi aldı. Görüntüsü  oldukça  kullanışlı olduğu halde ayarları düzenlemek bir o kadar da zahmetli.

Ayarların oldukça  zahmetli olmasının sebebi elbette yönetim panelinin karmaşık olması değil. Yönetim paneli  ayarları yeteri kadar  açıklayıcı ve  aklınıza gelebilecek her türlü özellik  bulunuyor. Etkinleştirdiğinizde Yönetim paneli >> Görünüm sekmesine  dört tane yeni link eklendiğini göreceksiniz. (Son güncellemeyle  değişti. Dört sekme tek sekme içine alındı)

Birinci sekme  > Theme options

Bu bölümde site logo, favicon, yazı stilleri, başlık yazı stili, banner yazı stili, menü yazı stili, arkaplan rengi, footer rengi gibi  bölümlerin  ayarlarını  değiştirebilirsiniz.   Anasayfanın en üstündeki manşet bölümü için kullanabileceğiniz slider ayarı, anasayfada sıralamak istediğiniz kategorilerin seçimi ve hangi kategoriden kaç tane yazı görüntüleneceğini  kendiniz  belirleyebiliyorsunuz. Kategorilerin ilk yazısına  ait  resim büyük ve arkasından  gelen yazıların resimleri küçük ikonlar ile  listeleniyor. Anasayfada  tam 10 tane kategoriyi  ayrı  ayrı görüntüleyebilirsiniz bu ayarlar sayesinde.  Tekil yazılar  için Devamını oku yazısını değiştirme, tekil yazı sayfasına  yazar tanıtım kutusu ekleme, benzer yazılar ekleme, breadcrumbs (bu bölümü etkinleştirmeyin), arşiv başlığı etkinleştirme  gibi ayarlar ve   bu  bölümde siteniz için Adsense kazancınızı  en üst seviyeye  taşıyacak 12  adet hazır reklam  alanı ayarı  bulunuyor.

İkinci sekme kategori renkleri > Category Color

İsminden de  anlayacağınız  gibi bu bölümde  kategori  renklerini değiştrimek için gerekli ayarlar bulunuyor. Her kategoriye  ayrı  renkler  atadığınız  zaman en üst kısımda  bulunan menü rengarenk bir şekle  girer. Ayrıca  anasayfada görüntülenen kategorilere ait başlıkların renkleri de  belirlemiş renk şeklinde  görünür. Bu sayede web siteniz rengarenk görünür. Her kategoriye  ait  yazıların farklı renkte  görünmesi gerçekten şablonu benzersiz  kılıyor.

Üçüncü sekme sayfa renkleri > Pages Color

Bu bölümde  bulunan ayarlar  aynı ikinci  sekmede  bulunan ayarlar  gibi düzenliyorsunuz. Bu bölüm kategoriler için değil de sayfalar için kullanılıyor. Hangi sayfa başlığının hangi renkte görünmesini istiyorsanız  kolaylıkla belirleyebiliyorsunuz. Eğer sayfa linklerini  birincil menüye  eklerseniz  burada  ayarlamış olduğunuz renkler  çalışır  aksi  halde  burada  bir değişklik yapmanın bir anlamı yok.

Dördüncü sekme css > Custom Css

Eğer  sitenize   kendi tasarlamış olduğunuz  bir özellik eklemek istiyorsanız  bu özelliğin css  kodlarını  Custom Css sekmesinden ekleyebilirsiniz. Sadece MesoColumn için kullanılabilen Css kodları ekleyebileceğiniz bir  bölüm var. Mesela ben kendi  sitemde  kullandığım Demo, Download ve Source butonları için gereken Css  kodları bu bölüme  ekleyip kullanıyorum.

Bileşen alanları

Footer bölümünde  dört tane ve sidebar bölümünde   iki tane bileşen alanı bulunuyor. Sidebar bölümünde  bulunan bileşen  alanlarından bir tanesi  normal diğeri de  tab olarak  görünüyor. Tabbed sidebar  bölümüne ekleyeceğiniz  bileşenlerin ikiden fazla olmaması görüntü  açısından daha iyi. 3 boyutlu gibi görünen tab bileşen alanına  ikiden fazla bileşen eklediğinizde  yan yana sıralanan sekmeler  alt alta geçiyor.

Bileşenler (Widget)

MesoColumn  ile birlikte  yüklenen üç adet bileşeni bulunuyor. Son yazılar, son yorumlar ve özel kategorileri ekleyebileceğiniz  bileşen alanları bunlar. Özel kategori  bileşeninde  sidebarda yada footerde  görünmesini istediğiniz kategoriler yada  son yazıları resimleri ile beraber yayınlayabilirsiniz. Ayrıca kaç tane yazı yayınlanacağını da  kendiniz belirliyorsunuz.

Olması gerektiği  halde olmayan tek eksiklik sosyal ağ  ikonları.  Demosunda sosyal ağ adreslerindeki takipçileri sayan sosyal ağ ikonları var. Sitenize  sosyal medyadaki takipçilerinizi  sayan sosyal medya butonları eklemek istiyorsanız geliştiricinin sitesinde eklentisi var. Ayrıca bende kullanıyorum aynı eklentiyi. Social Jet adında bir eklenti. Demo linki kaldırılmıştır, görmek isteyenler Google’den ‘MesoColumn’ kelimesini aratıp inceleyebilirler. Geliştiricisinin spam eklentiler yapmasından dolayı kendimce böyle bir karar aldım.

Önemli Not : Demo sayfasındaki sosyal medya sayacı tema ile gelen bir özellik değildir. Geliştirici sayfasından indirip yüklemeniz mümkün ancak bu eklenti yazı içine spam reklamlar eklediğinden dolayı burada yayınlamadım ve kullanmamanızı tavsiye ediyorum. Makale içinde belirli kelimelere çok fena reklamlar ekleyen bir uygulamadır.

Mintik is curious about your thoughts. Add a comment
Did you know that members who log in don't see ads?
Sign in with E-mail

  1. Sedat says:

    merhabalar ben slide showu denildiği gibi kataori id ve post id ekledim fakat resimleri çıkmıyor nedendir sizce ?

  2. kpsshaberlerim says:

    Merhaba,
    Bu sosyal medya kısmını yapamamdım yardımcı olurmsunuz acaba.Sadece fb var widgetler arasında onu eklediğimde de diğer widgetler kayboldu