Mintik posted
3 year ago

TimeLine.js – Hayatınızı anlatan bir zaman tüneli tasarlayın

hayatınızı anlatan zaman tüneli

Yine Facebook sitesinden esinlenerek hazırlanmış olan bir uygulama. Facebook sitesinin hayatımızda yaptığı  değişiklikler saymakla bitmez.İster iletişim kurmak olsun ister resim, video gibi önemli dosyalarımızı paylaşmak/saklamak olsun bir çok alanda  bize nimetler sunuyor. Facebook’a bu övgüleri etmemin nedeni elbetteki Facebook sitesini sevmemden kaynaklanan bir şey değil. Hem o kadar sosyal ağ sitelerini kullanan biri bile değilim. Ama dönüp baktığımızda gerçekten de milyonlarca kişinin hayatında çok faydalı bir yer tutmuş bile.

Cep telefonunun internet ayarları bozuldu diye ağlamak üzere olan ve “Ben Facebook’suz yaşayamam ne olur tamir edin ” diyen daha ergen olmamış bir kız çocuğu ile sanırım karşılaşmadınız  şu ana kadar 😀 Bu işin espirisi de yalan espiri değil. Konuyla ne alakası var anlatacaksan anlat diyenler olacak elbet. Sohbetin sonu bizim konuya gidiyor. Facebook’un en son yaptığı çalışmalardan biri olan ve birçoğumuzun gıcık olduğu zaman tüneli tasarımını biliyorsunuz. Hatta çoğu kişi zaman tünelinden çıkabilmek için çeşitli yollara başvuruyorlar. Zaman tüneli denince pek te mantıksız birçalışma değil tabi ki. Birilerinin belli tarihler arasında paylaştığı yayınlara kolayca erişebiliyorsunuz. Ne zaman ne yapmış, ne etmiş, kimi bulmuş, eklemiş, arkadaş olmuş, manita yapmış vs. vs.  Yani  anlayacağınız Facebook zaman tünelinin  birçok faydası var.

Zach Wise adlı bir geliştirici Facebook zaman tünelinden esinlenerek jQuery için harika bir uygulama tasarlamış. Bu uygulama sayesinde Hayatınızdaki önemli olayları baştan sona bir slide şeridi üzerinde yayınlayabiliyorsunuz.  Yazı için eklemiş olduğum resme bakarsanız  alt kısımda koyu gri renkli alan içerisinde üst üste binmiş olan beyaz çerçeveleri göreceksiniz. Normalde görüntüsü öyle değil. Daha iyi görünsün diye  küçültüp üst üste bindirdim. Hemen onun altında da cetvel benzeri küçük küçük çizgilere eklenmiş tarihler var. Doğduğunuz  andan bu güne yaşadığınız yerleri, okuduğunuz okulları, çalıştığınız yerleri, tanıştığınız insanları, evliliğinizi, çocuklarınızı kısacası hayatınızda aklınıza gelebilecek her türlü önemli olayı film şeridi gibi sıralamanızı sağlıyor.

Film şeridinin hemen üstündeki boş alanda zaman tünelindeki olaylar arası geçiş yapabilen bir slider bulunuyor. Tıkladığınız gelişmeye slide olarak geçiş yapılıyor. Ayrıca sağ ve sol tarafta bulunan ok işaretlerine tıklayarak yada klavye yön tuşlarını kullanarak ta zaman dilimleri arasında geçiş yapmanız mümkün. Zaman tüneline   Google Haritalar, Twitter bağlantıları,  Blackquote, Flickr üzerinden resimler, SoundCloud sitesi  üzerinden müzikler, Youtube  ve Vimeo  üzerinden videolar eklemekte  mümkün.

Zaman tünelinde  görüntülenmesini istediğiniz  müziğin yada  video  bağlantısının eklenmesi  yetiyor.  Google  dökümanlar ile bağlantılı  olarak  çalışabilen jQuery Timeline uygulamasında  yayınlamak istediğiniz yazıları  videoları yada haritaları buradaki  bir  örnekte olduğu  gibi  hazırlayarak  zaman tünelinde  yayınlayabilirsiniz. Ayrıca .json uzantılı dosyalardan da veri çekebilirsiniz.

 

Mintik is curious about your thoughts. Add a comment
Did you know that members who log in don't see ads?
Sign in with E-mail