Touchy

Dokunmatik cihazlar  üzerinde resimleri parmağınızla büyütmenin nasıl olduğunu  bilmeyen  yoktur sanırım. İlk  çıktığı zamanlarda herkes sanki  oyuncakla oynuyormuşcasına resimleri incelerdi  bu dokunmatik cihazlarda. Buna  daha çok resim inceleme  demeyelim de dokunarak büyütme  özeliğini inceleme desek daha doğru olur :=)

Herkes için bu tür  web siteleri hazırlayabilmesi için geliştirilmiş  bir kaç tane dokunmatik destekli uygulama var. Bunlardan bir tanesi de jQuery Touchy uygulamasıdır. Touchy ile  resimleri parmakla  tutup büyütme  işlemi yapılamıyor  maalesef. Daha çok döndürme  işlemi gerektiren örnekler hazırlayabileceğiniz  bir uygulama bu. Ayrıca  tek parmak kullanarak çevirme işlemi yapılabiliyor.

Bazı  telefonların rehber  bölümünde  belki görmüşsünüzdür. Daire  şeklinde olan rehberde dairenin ekranda görünen kısmında bir kaç tane isim görülüyor. Si  daireyi döndürdükçe  diğer isimler ekrana geliyor. Touchy uygulaması ile  bu tar  çalışmalar yapabilirsiniz. Mesela  aynu  telefon rehberinde olduğu gibi daire şeklinde resim galeriler hazırlayıp kullanıcıların daireyi döndürerek resimleri incelemelerini sağlayabilirsiniz. Videolar  için de  geçerli tabi. Ayrıca menü linkleri de eklenebilir.

Aslında  düşündükçe Touchy uygulamasının kullanılacağı çok alan olduğunu fark edebilirsiniz.  Bir ikir yazdıktan sonra hemen arkasından aklıma başka fikir geldi. Farkettim ki bu fikirleri sıralamakla bu yazı bitmeyecek. Altta  Touchy için demo linki verdim ama  bilgisayarlarda mouseyi kullanarak  demoyu  inceleyemez  ve daireyi çeviremezsiniz. Touchy’nin nasıl çalıştığını incelemek istiyorsanız eğer dokunmatik bir cihaz  üzerinde denemeniz gerekiyor.

Eklentiyi test edebilmeniz  için W3C destekli  bir mobil tarayıcı kullanmanız gerekiyor.  Kendimde cep telefonu kullanarak test ettim ve gayet güzel çalışan bir örnek.  Tek parmağınızla sürükleyip  çevirdiğinizde mavi  çember  dönüyor ve hızlı bir şekilde çevirip bıraktığınızda  adeta gerçek bir cd gibi  dönmeye devam ediyor daha sonrada yavaşlayıp duruyor.

 


Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz