Dashicon  olayı tıpkı font awesome ve bootstrap ikonlarda olduğu gibi kullanılabilen, daha doğrusu wordpress yönetim panelindeki  özellikler için kullanılan bir ikonic font dosyasıdır. Çok fazla ikon  çeşidi olmadığı halde kendim için hazırladığım temada kullanmak istemiştim sırf css dosyasından svgleri kısmak için. Fontawesome gibi kütüphanelerini kullanmak yerine boyutu daha az olsun diye sadece ikonların svg dosyalarını alıp kullanmak  daha mantıklı gelmişti. Zaten birkaç ikon kullanıyorum neden siteyi ziyaret edenlerin internet yüküne daha fazla bayt yüklemesi yapayım diye bu yoldan devam ettim. Belki daha mantıklı değildir ama pagespeed değerleri şuan için çok iyi.

Dashicon olayına gelince, zaten sistemimde yüklü olan birşey dedim bari bazı fontları buradan kısa kod olarak alayım, hem html hem de css boyutunu küçültmüş olurum düşüncesi ile Fontawesome ikonlarının karşılığını bulabildiklerimi Dashicon ile kullandım.  Yönetici olarak giriş yaptığımda görünen ikonlar çıkış yaptığımda görünüyordu. Yine başa dönüp Fontawesome ve Bootstrap ikonları kullanmaya devam ettim. Sitede kullandığım Dashicon olmadığı halde dashicons.min.css dosyası <head></head> etiketleri arasında görünmeye devam ediyordu. 64kb lik küçük boyutlu birşey olsa da bir resim kadar yer kaplıyor sonuçta. Webp resimleri ile karşılatırdığımızda 3 tane resim dosyasına denk geliyor. Ayrıca pagespeed değerlerinde de olumsuz etki gösterdiğinde dolayı hem kaldırmayı düşündüm hemde nasıl kaldırılacağını paylaşmak istedim.

Functions.php dosyasında uygun bir yere aşağıdaki kodu ekledikten sonra dashicons.min.css artık head etiketleri arasına eklenmeyecektir. Eğer sizde de aynı durum varsa bu fonksiyonu kullanarak dashicons.min.css dosyasının yüklenmesini engelleyebilirsiniz.


function dequeue_dashicons() {
  if (!is_admin()) {
    wp_dequeue_style('dashicons');
    wp_deregister_style('dashicons');
  }
}
add_action('wp_enqueue_scripts', 'dequeue_dashicons');


Etiketler:
Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz