Teleskopla keşfedilen ilk gezegen hangisidir?

Soru : teleskop ile ilk gözlemlenen gezegen jüpiter midir venüs müdür

Cevap: Uranüs

Uranüs Güneş Sisteminin Güneş’ten yakınlık sırasına göre 7. gezegenidir. Çap açısından Jüpiter ve Satürn’den sonra üçüncü, kütle açısından bu iki gezegen ve Neptün’ün ardından dördüncü sırada gelir. Adını Yunan mitolojisi’ndeki gökyüzü tanrısı Uranos’tan (Yunanca’da Οὐρανός, Latinceleştirilmiş şekli ile Uranus) alır. 1781 yılında William Herschel tarafından bulunmuştur. Buz devleri sınıfına girmektedir.

Yörünge
Uranüs, Güneş çevresinde bir devrini 84 yılda tamamlar. Hafifçe eliptik olan yörüngesi boyunca, Güneş’e uzaklığı 18-20 Astronomi birimi (Yaklaşık olarak 2.842.400.000 km’dir.)(ortalama 211-421)arasında değişir.

Fiziksel özellikler
Uranüs’ün kütlesi Dünya’nınkinin 15 katı, hacmi ise 63 katıdır. Uranüs’ün çevresinde ince, keskin hatlı ve koyu renkli 10 halkanın olduğu tespit edilmiştir. Halkaların tümü, yaklaşık 1 m çapında koyu renkli kaya benzeri parçalardan oluşmaktadır. Bunların yapısı henüz belirlenememiştir. Uranüs, kutbu güneşe bakacak şekilde tekerlek gibi döner. Böylece etrafındaki halkalar da dik olarak onunla birlikte döner.

Uranüs’te, Dünya’nın ve Satürn’ün çevresindekilerle karşılaştırılabilecek ölçüde manyetik alan vardır. Manyetik alanın ekseni, gezegenin dönme eksenine göre 55o eğiktir ve bu diğer gezegenlere oranla oldukça yüksek bir değerdir. Bu eğiklik manyetik alanın, güneş rüzgarı karşında tirbuşon benzeri uzun bir kuyruk yapmasına neden olur. Gezegenin dönme periyodu yaklaşık olarak 17.5 saattir ve dönme ekseni olağan dışıdır. Uranüs’ün eriyik halde bulunan ağır bir çekirdeği vardır. Çekirdeğin çevresinde ise su, metan ve amonyaktan oluşan birkaç bin oC sıcaklığında ve binlerce km kalınlığında bir manto yer alır. Bu aşırı sıcak mantonun, üzerindeki atmosferin ağırlığından kaynaklanan devasa basıncın etkisiyle kaynayamadığı ve buranın elektriksel olarak iletken olduğu, gezegenin manyetik alanını sınırladığı düşünülmektedir.

Atmosfer
Kütlesi Dünya’nınkinin yaklaşık 14.5 katıdır ve onu büyük gezegenler arasında en az kütle haline getirir. Bununla birlikte, çapı, Neptün’ünkinden biraz daha büyüktür, Dünya çapının yaklaşık dört katıdır. Toplam 1.27 g / cm density yoğunluk Uranüs’ü Satürn’den sonra ikinci en yoğun gezegen yapar. Uranüs yapısının standart modeli üç katmandan oluşmasıdır: merkezdeki kayalık çekirdek, ortada donmuş bir manto ve bir dış hidrojen veya helyum gazı tabakası. Buz örtüsü, kelimenin tam anlamıyla geleneksel anlamda buz değil, su, amonyak ve diğer uçucu maddelerden oluşan sıcak ve yoğun bir sıvıdır.

Yukarıdaki model makul standart olmasına rağmen benzersiz değildir, diğer modeller de gözlemleri karşılar. Örneğin, donmuş mantoda önemli miktarda hidrojen ve kaya materyali karıştırılırsa, içindeki toplam buz kütlesi daha küçük olacak ve sonuç olarak, toplam kaya ve hidrojen kütlesi daha büyük olacaktır. Şu anda mevcut veriler bilimin hangi modelin doğru olduğunu belirlemesine izin vermemektedir.

Etkin sıcaklık 58 K
1 bar basınçtaki sıcaklık 76 K
1 bar basınçtaki yoğunluk 0.42 kg/m³
Rüzgâr hızı 0 ile 200 m/s arası
Skala yüksekliği 27.7 km
Ortalama moleküler ağırlık 2.64 g/mol
Bileşim: Hidrojen (H2) % 83, Helyum (He) %15, Metan (CH4) %2, Aerosoller: Amonyum buzu; su buzu; amonyum hidrosülfit; Metan buzu

ilk keşfedilen gezegen
ilk keşfedilen gezegen venüs
teleskop ile ilk gözlemlenen gezegen jüpiter midir venüs müdür
ilk keşfedilen gezegen nedir
teleskopla ilk gözlemlenen gezegen hangisidir
teleskopla ilk keşfedilen gezegen hangisidir
bir teleskop yardimiyla kesfedilen ilk gezegen
en soğuk gezegen hangisidir


Mehmet Emir senin yardımını bekliyor. Cevabını ekle

 1. TheGross dedi ki:

  Teleskopla keşfedilen ilk gezegen Uranüs’tür.

  13 Mart 1781’de İngiliz gökbilimci William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Herschel, o sırada ikiz yıldızlar gözlemlerken Uranüs’ü fark etti.

  Başlangıçta, Uranüs’ü bir kuyruklu yıldız veya nebula olarak zannetti, ancak daha sonraki gözlemler, bunun Güneş Sistemi’nin bilinen yedi gezegeninden biri olmadığını gösterdi.

  Uranüs’ün keşfi, Güneş Sistemi’nin bilinen sınırlarını genişletti ve gökbilimcilerin evren hakkındaki anlayışlarını değiştirdi.

  Uranüs, Güneş’ten yedinci gezegendir ve buz devleri olarak bilinen gezegen grubunun en büyüğüdür.

  Uranüs, yörüngesinde yan yatar şekilde döner ve atmosferinde hidrojen, helyum ve metan gazları bulunur.

  Uranüs’ün ayrıca 27 bilinen uydusu vardır.

Giriş yapan üyelerin reklam görmediğini biliyor muydun?
E-posta ile giriş yap