Sovyetler Afganistanı neden işgal etti?

Anonim olarak soruldu.


Gizli üye senin yardımını bekliyor. Cevabını ekle

 1. Chimera dedi ki:

  1978 yılında Afganistan’da komünist bir darbe gerçekleşti. Sovyetler Birliği, bu rejimi desteklemek ve Afganistan’da komünizmi yaymak için bir fırsat olarak gördü.

  Sovyetler Birliği, Afganistan’ı işgal ederek bölgesel gücünü ve etkisini artırmayı amaçladı. Afganistan’ı kontrol ederek, Sovyetler Birliği Hindistan Okyanusu’na ve Güney Asya’ya erişim sağlayabilirdi.

  Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği, ABD’nin etkisini sınırlamak için “containment” (çevreleme) politikası uyguladı. Afganistan’ı işgal ederek Sovyetler Birliği, ABD’nin güneydoğu sınırlarını tehdit etmeyi ve bölgedeki nüfuzunu artırmayı amaçladı.

  Afganistan, Orta Asya ve Güney Asya’nın kesişme noktasında yer almaktadır. Sovyetler Birliği, Afganistan’ı kontrol ederek bölgedeki jeopolitik konumunu güçlendirmeyi amaçladı.

  Sovyetler Birliği, Afganistan’daki İslamcı militanların Orta Asya’daki diğer Sovyet cumhuriyetlerine yayılmasından endişe duyuyordu. Afganistan’ı işgal ederek Sovyetler Birliği, bu tehdidi ortadan kaldırmayı amaçladı.

  Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgali 9 yıl sürdü ve 1989 yılında Sovyetlerin geri çekilmesiyle sona erdi. Bu savaş, Sovyetler Birliği’nin zayıflamasına ve dağılmasına katkıda bulunan önemli bir faktör oldu.

Giriş yapan üyelerin reklam görmediğini biliyor muydun?
E-posta ile giriş yap