Kim So-hyun asked
3 month ago

Penguenler nerede ve nasıl yaşar?

Kim So-hyunis awaiting your help. Add your answer.

  1. Haejin says:

    Penguenler, Güney Yarımküre’de yaşayan uçucu olmayan kuşlardır. Antarktika’da ve Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrika ve Güney Amerika’nın kıyılarında bulunurlar. Penguenler 18 türe ayrılır ve boyutları 30 santimetre ve 1,2 kilogram ağırlığındaki küçük mavi penguenlerden 1 metre boyunda ve 45 kilogram ağırlığındaki imparator penguenlere kadar değişir.

    Penguenler soğuk iklimlere uyum sağlamıştır. Kalın yağ tabakaları ve su geçirmez tüyleri onları sıcak tutar. Kanatları yüzgeçlere dönüşmüştür ve suda yüzmek için kullanırlar. Penguenler karada dik yürümek için bacaklarını ve kuyruklarını kullanırlar.

    Penguenler koloniler halinde yaşar ve kolonilerdeki penguen sayısı birkaç düzeden yüzbinlere kadar değişebilir. Penguenler, üremek için kolonilere geri dönerler. Dişi penguenler bir veya iki yumurta yumurtlar ve erkek penguenler yumurtaları kuluçkaya yatırır. Yumurtalar çatladıktan sonra yavru penguenler, ebeveynleri tarafından beslenir.

    Penguenler etçildir ve balık, kril, mürekkep balığı ve kabuklu deniz canlıları ile beslenirler. Avlarını suda yakalamak için dalış yaparlar. Bazı penguen türleri 100 metreye kadar dalabilir ve 20 dakikaya kadar su altında kalabilirler.

Did you know that members who log in don't see ads?
Sign in with E-mail