dalgali

Bu güne kadar hep deneyip belli sonuçlar elde ettiğim çalışmalarımı sizlerle paylaşmaya elimden geldiği kadar özen göstermeye çalıştım. Konu Seo olunca  mutlaka bazı denemelerin, hataların ve hatta sıralamalarda büyük düşüşlerin yaşanması gerekir tecrübe kazanılması için. 10 veya 20 yıllık bir tecrübe sahibi değilim bu yüzden her sektör için ilk sayfa garantisi verebilecek açıklamalar yapmam mümkün değildir. Seo çalışmalarının her sektör için farklı olabileceğini düşünmüyorum ancak konu başlıklarından dolayı ve içeriklerinden dolayı her sektör için ayrı alternatifler olması gerektiğini düşünüyorum.

Yine sizlere oldukça faydalı olabilecek bir konudan bahsetmek istiyorum.  Özellikle arama motorlarındaki sıralamasını gün gün takip edip neden bir gün 1. sayfadayım ertesi gün sıralamada yokum gibi sorularla kafa yoran kişilerin cevap alabileceği bir konu olduğuna inanıyorum. Mutlaka hepimizin başına gelmiştir bu durum. Sürekli takip ettiğimiz önemli anahtar kelimelerin üst sıralarda olmasını isterken bir bakmışız ki önemli anahtar kelime sıralamada yok ancak değersiz sayılabilecek benzer konu sıralamada 1. sayfada olur. Hatta buna benzer olarak benden kopyaladığı ve virgülüne kadar değiştirmediği konu ile birinin benim önümde çıkması kabul edemeyeceğim bir durumdu. Çoğu kişi de eminim böyle bir durumu kabul etmez benim kabul etmediğim gibi. Acaba Google’de mi mallık var yoksa bizde mi bir problem var diye önce oturup düşünmek lazım. Şunu unutmayın ki sorun Google’de değil bizdedir.

Dün forumlardan birinde günde 2 tane güncel içerik yükleyerek 3 aylık site  ile önemli kelimelerde birinci sırada olduğunu söyleyen birinin açıklamalarını okudum. Tek yapmış olduğu sadece günde 2 tane güncel konu eklemek. Kimileri bunu şans diye tabir ettiler ve bende ara sıra o siteyi takip ettiğim için gerekli açıklamayı yapmak istemiştim ancak şuradaki yazıda sebep belirterek bir daha o kategoriye açıklama yapmayacağıma dair yemin içtiğimden dolayı hiç bir cevap yazmadım.  Orada yapmam gerektiğini düşündüğüm halde yapmadığım açıklamayı burada yapayım belki arkadaşın yolu düşer de tesadüfen okur yazıyı. Kısa süre içinde Adsense hesabı banlanacak warez içerikler paylaştığından dolayı ve sıralamalarda da kolay kolay görünmeyecek. Yeni site olduğu için çoğu konusu Google tarafından spam listesine alınmamış ve bu yüzden önemli kelimelerde üst sıralarda çıkabiliyor.

Başlarda  sürekli güncel olarak konu açtığnızdan dolayı ilk sayfa hatta bir çok kelimede 1. sırada çıkabilirsiniz ancak benzer başlıklar çoğaldıkça sıralamalarda gerilemeler başlar. Çok önem verdiğiniz bir konunuz ile benzer sayılabilecek başlıklar yüzünden önemli olan konu aynı kelime aramasında sıralamada yoksa eğer sebebi benzer başlıkların olmasıdır. Google kolay kolay bir siteden iki tane aynı içeriği alt alta göstermez. Genellikle herkese bir tane şans verir ve hangisinin üst sırada çıkacağına da Google kendisi karar verir, bize sormaz. Bu durumda bizim yapmamız gereken gereksiz konuların başlıklarından önemli olan kelimeleri kaldırıp sadece önem verdiğimiz konuya önemli kelimeleri eklemek olacaktır. Aksi halde aç gözlülük yapıp birinci sayfanın tamamında benim sitem çıksın diye kendinizi zorlayacaksanız eğer hiç bir konu sıralamada çıkmayabilir.

Yeni açılmış web sitelerinin düzenli olarak anahtar kelimelerini takip etmesi gerekir.  Yeni eklemiş olduğunuz bir konu başka bir konu ile benzer olduğu için bir öncekini gerilere atabilir. Günlük hatta saatlik bile Google sıralamaları farklı olabiliyor. Saat 12’de 2 sırada olursunuz ve 1 saat sonra 3. sıraya yerleşirsiniz. Bu tür dalgalanmalar Google’de oldukça normaldir. Asıl önemli olan birden 15-20 sıra veya 100 sıra birden düşen kelimeleri bulup zamanında müdahale etmektir. Spam listesine girmemiş olan bir arama sorgusundan sıralamanız kolay kolay düşmez ve eğer rakipleriniz sizden daha iyi çalışmalar yapmadığı taktirde sürekli yükselirsiniz belli yerlere kadar.

Örnek olarak sürekli takip ettiğim bir anahtar kelimedeki dalgalanma. Bir gün 50. sıraya yerleşirken diğer gün sıralamada görünmüyor.  Sayaç maksimum 100 olarak gösteriyor bu yüzden  100’ün altına düşmesi ilk 500’de olmaması anlamına gelebilir.

dalgalanma
Düşüşlerinsebebini iyice öğrendikten sonra bütün konular üzerinde düzenleme yaptım ve Google eskileri kaldırıp yenilerini kaydederken bir aşağı bir yukarı zıplamalar olabiliyordu. Son günlerde konuların Google tarafından kaydedilmesi bittikten sonra artık sıralamalarda sabit yerini alıp yükselmeyi bekleyen bir konu oldu. Bu günden itibaren düşüşe değil sürekli yükselişe geçecek bir konu olacak rakiplerine göre. Eğer herhangi bir kelimede böyle bir düşüş olup tekrar yükselmiyorsa eklemiş olduğunuz benzer konulardan kaynaklanıyordur. Tekrar yükselmek için önemli konuyu geriye düşüren kalitesiz konuları tespit edip silmeniz tekrar yükselmeniz açısından önemli olacaktır.

Bu da bir başka sıralama örneği.  İlk sayfada 4. ve 9. sıralar arası gidip gelen bir grafiği var. Böyle bir problem sizden kaynaklı değildir. Rakipleriniz muhtemelen daha iyi çalışmalar yapıp sizin önünüze geçmişlerdir. Ayrıca sürekli gerilerde olacağınız anlamına da gelmez. Sadece yapmanız gereken sabretmek ve daha fazla gerilere düşmesini benzer konu ve etiketler girmeyerek engel olmaktır. Rakipleriniz muhtemelen spam hataları yapacaktır ve zamanla sıralamanızı sizden alan kişilerin önüne geçeceksiniz tekrardan.
yükselme

Eğer en iyi sonuç sizde ise ve eğer bu sonucu gerilere çekebilecek başka benzer konularınız yok ise kolay kolay yeriniz değişmez. Günlerce hatta aylarca aynı kelimede 1. sırada olabilmeniz mümkündür. Resimde gördüğünüz gibi bir kelimede ara sıra ikince sıraya düşen bir renk var ve diğeri de sabit olarak 1. sırada olan bir renk var. 2. sıraya düşmesinin sebebi de bazı kelimelerde Google’nin görselleri göstermesidir. Yani her iki kelime de sonuç olarak daima 1. sırada duruyorlar.

daima ileri

Sıralamalarda yükselmek için yapmanız gereken oldukça basittir. Kesinlikle benzer konular eklemeyin eğer benzer konular var ise başlıkları değiştirip daha fazla arama sorgusunda üst sıralara çıkmayı sağlayın. Tek bir kelimenin size çok faydası olmaz. Ne kadar benzersiz başlıklarınız olursa eğer o kadar da çok sıralamalarda görüntülenirsiniz ve  bir o kadarda ziyaretçi çekersiniz.

Henüz kesin emin olmamakla beraber çok inandığım bir teorim daha var. Her yüz konudan iki tanesi birbirine benzememelidir. Herkes bildiği konuları eklerken ister istemez benzer başlıklar eklemek zorunda kalabiliyoruz. Dikkat ederseniz dünyanın en büyük blog sitelerinin her biri kendi alanında uzman 20 veya 30 tane  editörleri olur ve her biri her gün farklı içerikler yükler. Bu sayede konuların birbirine benzemesi mümkün olmadığı gibi sıralamalarda da daima ilk sayfalarda olurlar. Tek bir editör tarafından yönetilen bir blog sitesinin yükselebilmesi için bu yolu izlemesi gerekir ve 5-10 tane kategoriye konu ekleyecek kadar bilgisi olması gerekir. Aksi halde tek bir kategoriye yönelerek rank elde etmek isteyenler başlarda iyi bir sonuç elde etse bile zamanla gerilere düşecektir.

Eğer siz de bu şekilde sitenize konular ekleyecekseniz başlarda sıralamalarda olmamanızın önemi yok. İlerleyen zamanlarda aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi emin adımlarla yavaş yavaş ilk sayfalara geçeceksiniz.

rank
Konuya eklemiş olduğum bütün bu grafik örneklerini kendi sitemde takip ettiğim kelimelerden seçerek sizlere sunmaya çalıştım daha inandırıcı olabilmesi için. Hiç biri Google görsellerden arattırılıp eklenmedi. Siz de düzenli olarak benim gibi sitenizdeki önemli kelimelerin aramalardaki pozsiyonunu takip etmek isterseniz eğer buradaki siteye üye olup sitenizin ismini ekleyip işe koyulabilirsiniz. Analiz aracı sizin kaydetmiş olduğunuz kelimelerin sıralamasını her gün otomatik olarak takip edip sizlere grafiksel olarak sunuyor. Bu aracı kullanarak arama sonuçlarında gerilere düşen kelimeleri daha çabuk tespit ederek nerede hata yaptığınızı daha çabuk öğrenirsiniz ve gerekli müdahaleleri daha erkenden yaparsınız.

Umarım sizde bu yazıda geçenleri düzgün bir şekilde uygular ve çok iyi hit elde edersiniz. Hepinize iyi çalışmalar dilerim.


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz

  1. kameralı sohbet dedi ki:

    benım anlamadıgım konu ben kendı sıtemı ne kadar cok kasarsam o kadar cok gerılıyo neden acaba bu konuda bana yardımcı olacak kımse varmı?

    • Ali dedi ki:

      Backlinklerin tamamını anasayfa alır ve benzer konular açarsanız geriler tabi 🙂 Gün gelecek abi yorumlarımı sil diye mail atarsan şaşırmam 🙂