Mintik posted
4 year ago

Markanızın ürünlerini internetten satın – OpenCart

OpenCart Cms sistemini kullanarak markanıza ait  ürünlerin satışını ünternet üzerinden yapın.

Bir önceki yazımızda Emlak kiralama ve satma için yapılmış olan hatta bu iş için kusursuz denebilecek özelliklere sahip olan ücretsiz  bir emlak scripti paylaşmıştık ve sahibinden, gittigidiyor tarzı bir site açmak için az kod bilgisiyle  sistemde değişiklik yaparak kendi sisteminizi oluşturabileceğinizi söylemiştik. Emlak kiralama satma işi yapacaksanız bir önceki yazıyı okuyun ama sakın sistemi değiştirip daha farklı daha geniş amaçlı olarak kullanmak için uğraşmayın. Çünkü OpenCart sistemi tam da bu iş için yapılmış ve ekstra zahmetlere, tonla paralara gerek kalmadan sırtınızı koltuğa yaslayarak sisteminizi birkaç adımda kurmanızı  sağlıyor.

Yanlış anlaşılma olmadan önce belirtmem gereken bir diğer konu da Sahibinden, Gittigidiyor, N11 gibi sitelerde  üyeler, mağaza açıp satış yapabiliyorken bu sistemde bunu yapamıyorlar. Sadece kendi markanıza  ait olan ürünleri yayınlayıp online olarak satışa sunmanıza yarıyor LCW, Adidas, Lescon gibi markaların kendi ürünlerini sattığı gibi. Sanki biraz üzüldünüz gibi geldi buraya kadar olan kısmı okuduğunuz zaman. “Tüh be, bu da değilmiş. Ulan nerden bulacağğm ben bu sistemi” diyenler için de bir sonraki yazımızda çok güzel bir haber gelecek, Hemen üzülmeyin 🙂

Emin olun, üyelerin satış yapabileceği bir sistemin ne kadar çok arattırıldığını az çok ben de biliyorum ve üşenmeden saatlerce “multi vendor”  kelimesini  Google  amcadan aratıp bulduğum php yazılımlarını teker teker sizler için deneyip en iyi olan sonuçları buldum. Daha doğrusu  sonuçlar  değil de sonuç desek tam yeridir. Bir sonraki yazımızda yayınlayacağımız  sistem, OpenCart topluluğu tarafından yapılmış olan üyelerin sadece hesap açarak kendi ellerindeki ürünleri satabileceği bir sistem. En kısa sürede yayınlamaya niyetliyim ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorsanız, sitemize  android telefonlarınızla giriş yapıp, sağ alttaki kırmızı  ikona tıklayarak bildirimleri etkinleştirin.  Tarayıcı bildirimleri, sizleri  haberdar edebilir  ancak sadece tarayıcı açıkken bildirim alırsınız. Telefonlarınızda ise tarayıcının açık olmasına gerek kalmadan bildirimleri  alabilirsiniz her zaman.  Bu arada sadece yeni yazı yayınladığımızda bildirim gelir, o da günde bir  bilemedin iki yazı bildirimi olur en fazla.

Neyse  konuyu  dağıtmadan, ufak yada büyük çaplı bir şirket sahibi iseniz ve internet aracılığıyla kendi markanızın yada bayinizin ürünlerinizi  satmak istiyorsanız  eğer OpenCart sistemini kurarak bunu yapabilirsiniz. OpenCart tabiki de tamamen ücretsiz olan bir yazılım değil ama başlangıçta sizin ihtiyacınızı karşılayacak olan herşey tamamen ücretsiz.  Herhangi bir eklenti ihtiyacınız pek olmaz sadece ödeme aşaması biraz sıkıntılı. Çünkü ödeme aşamasında sadece kapıda ödeme seçeneği mevcut. Müşterileriniz, websiteniz  üzerinden yayınlamış olduğunuz ürünleri, kredi kartı, paypal  gibi  seçeneklerle  satın alamıyor maalesef. Ama başlangıç seviyesindeki, ufak çaplı bir şirket için, kapıda ödeme seçeneği  gayet iyi  görünüyor. İlerleyen zamanlarda işinizi daha da büyütmek isterseniz, geliştiricinin ücretli sunduğu eklentileri satın alarak, müşterilerinize online ödeme imkanı sağlayabilmeniz  mümkün. Müşteri müşteri diye diye geleceğin internet alışverişi bir anda gözümde dejavu gibi canlandı. Mahalle bakkalı, pos bıyıklı, hafif çatık kaşlı Mehmet amcanın kendi online sitesinden evlere sipariş takibini yaptığını görür  gibi oldum. Sistemin üreticisi ben olsam ve seyyar tezgahımda sistemin reklamını yapsam,  inanın bu kadar dil dökmezdim.  Şu limon sıkıcağını satan seyyar  amcamızı  duymayanınız  yoktur, iyi  ticaret yaparım ama kendi malımı satmakta benden beceriksizi  de  yoktur 🙂


Evet buraya kadar tam 491 (tam kelimesine kadar) kelime  bitmiş. Umarım canınızı  fazla  sıkmadım bu kadar yazmaya mecbur bırakarak. Neyse hemen demo ve indirme linklerini paylaşıp kuruluma geçelim biz.

Kurulum

Kuruluma başlamadan önce, hostunuzda  oluşturduğunuz  bir PhpMyadmin hesabınız yani mysql veritabanı bağlantınız olması gerekiyor. Yoksa hostunuzun  yönetim panelinden  bir tane mysql veritabanı oluşturarak kuruluma başlayabilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz  rar dosyasını  açtıktan sonra ftp üzerinden, www yada public_html klasörüne atın ve websitenize giriş yapın. İlk karşılaşacağınız ekran, sistemin otomatik olarak yönlendirdiği kolay kurulum sayfası olacak. Bu sayfalardan aşama aşama mysql veritabanı, site yöneticisi  ayarlama bölümlerine ve config-dist.php sayfalarınızı düzeltmenizi  söyleyecek olan uyarıları göreceksiniz.

Birinci Aşama: Lisans Anlaşması (License agreement)

Bu bölümde hiçbirşeyi takmayıp “Continue” butonuna basın.

İkinci Aşama : Ön Kurulum (Pre-Installation)

Bu aşama biraz  sıkıntı  verebilir  bazı sunucularda. Zira  sistemin gerektirdiği bazı sunucular var. Sunucunuzun Php versiyonu en az 5.3 olması gerekiyor. Zaten Php  sürümünde problem yoksa yeşil onay ikonunu göreceksiniz.

Sistem gereksinimlerindeki ikinci liste de aşağıdaki gibidir.

İkinci  aşamanın üçüncü seçeneğinde  biraz  duraksayacaksınız  çünkü  hostunuza atmış olduğunuz  dosyalardaki config.php dosyasının adı yanlış olarak  yazılmış. Ana dizindeki ve admin klasörü içindeki config-dist.php  klasörünün ismini config.php olarak değiştirdiğinizde missing yazısı writable olarak görünecektir. Eğer missing ve Writable dışında başka birşey yazıyorsa o zaman da chmod 777 olarak ayarlayın bu iki dosyayı. Ben daha öncesinden kurulumu yaptığım için, gösterme amaçlı bir tane config.php dosyasının ismini config-dist.php olarak değiştirdim ki size gösterebileyim hatayı. Sizde her ikisi de kırmızı yazıyla missing  görünecektir.

İkinci aşamanın dördüncü seçeneğinde (sizde 5. seçenek olarak gözükebilir, aldanmayın çünkü 3.  seçenek yok listede.) ise chmod 777 olarak ayarlamanız gereken klasörler ve dosyalar  listelenecektir. Eğer herhangi bir problem yoksa zaten onaylı yeşil ikon yanlarında görünür alttaki resimde olduğu gibi. Bazı hostlarda sorun çıkarabilir ve bazılarında da sorun çıkarmayabilir, bende sorun çıkmadı kurulumu yaparken.

Buraya  kadar herşey onaylı gözüküyorsa  sonraki aşamaya geçebiliriz demektir. Hemen “Continue” butonuna basıp 3. aşamaya geçiyoruz.

Üçüncü Aşama : Yapılandırma (Configuration)

Bu bölümde mysql veritabanı bilgilerimizi  girmemiz gereken bölümler  bulunuyor. Daha önceden aldığımız veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı şifresini  sırasıyla  giriyoruz.  Dbdriver seçeneğini mysql olarak seçin. Host ismi, port olduğu gibi  kalacak localhost ve 3306 şeklinde. Prefix  kısmını ister değiştirin ister değiştirmeyin. Veritabanı tablolarının önüne  gelecek olan ektir sadece. Tek mysql hesabından birkaç tane sistem kullanıyorsanız, unutmayacağınız  bir ek yazın ki diğer  scriptlerin veritabanlarıyla karışmasın.

Üçüncü  aşamanın ikinci seçeneğinde  ise sitenizinismi/admin paneline giriş yapacağınız kullanıcı  adı ve şifre belirlemeniz gerekiyor. Buradan alacağınız admin ve şifresi ile  mağaza anasayfasından  üye girişi yapamazsınız. Sadece yönetim paneline erişmekte kullanılan bir şifredir.

Evet açık kaynak kodlu (cms) OpenCart alışveriş scriptinin kurulumu buraya kadar. Dördüncü aşama sadece herşeyin selametle bittiğini gösteren bir bölüm olduğundan ekran görüntüsünü atmadım. Dördüncü bölümden sonra yönetim panelinize  giriş yapıp ürünlerinizi online tezgahınıza gönül rahatlığıyla sergileyebilirsiniz.

Bu da benden cabası. Online tezgahınızın yönetim panelinin ekran görüntüsü. Herşeyi bu fıstık gibi tezgahta yöneteceksiniz işte.

 

Mintik is curious about your thoughts. Add a comment
Did you know that members who log in don't see ads?
Sign in with E-mail