Mintik posted
4 year ago

Flarum – Eşsiz bir soru cevap sistemi

Bir zamanlar Q2A vb. bir sürü soru cevap ve forum scripti denemiştim. Nedense hiç biri hoşuma gitmemişti özellik yada görüntü olarak. Her ne kadar sitemin bir köşesine soru-cevap sistemi kurmaya ara versem de bu konuda arayışlarım hep devam edip durdu. Uzun süredir üzerinde uğraş verdiğim bir php forum scripti olan Flarum tartışma platformu hakkında yeterli Türkçe kaynak olmadığından bende sizlerle paylaşmak istedim.

Şuanda Flarum sisteminin  0.1.0-beta.8.1 olan versiyonu kurulabilir halde Github raflarında yerini almış. Ayrıca benim kullandığım sürüm de bunun aynısı. Bir önceki  sürüm olan beta.7 nin eksiklikleri olduğundan dolayı bende bi üst sürüme yükseltmeye karar verdim, haliyle yedek almayınca biraz pişmanlıklar da oldu ister istemez. Beta.8.1 sürümünde  de maalesef eksiklikler var.  WordPress gibi yönetim panelinden eklenti kurma olayına başladılar sonunda. Bazı sunucularda sorunsuz çalışırken bazı sunucularda problemler çıkabiliyor şimdilik. Ayrıca üyelere  onay maili göndermede de bazı problemler var.

Yeni ve kusursuz olmayan bir sürüm için kurulum aşamalarını anlatmak size göre biraz saçma olabilir. Emin olduğum bir şey var siz bu konuyu okuyor olduğunuz zaman bahsettiğim yeni sürümdeki kusurların tamamı giderilmiş hatta yeni versiyonu bile yayınlanmış olabilir.  Aslında size Flarum yerine NodeBB forumunun kurulumunu anlatmayı planlıyordum. Ne yazık ki NodeBB mükemmel olduğu kadar kullanması da oldukça maliyetli bir sistem. NodeBB sisteminin ne kadar mükemmel olduğunu görmek isterseniz buradan Opera Forumunu inceleyebilirsiniz. Opera dahi araştırdığı onca forum sistemi içinden NodeBB scriptini seçmesi ne kadcar  mükemmel olduğunun kanıtıdır elbette. Neyse sizde kafa karışıklığı yapmadan ve Eşsiz Flarum php forum sistemini de gözünüzde karartmadan kurulum aşamalarına geçelim şimdi.

Önemli Not : Hiç bir aşamayı atlamadan, anlatıldığı gibi kurulum yapmanız, kurulum anında hata almamanız açısından önemlidir.

Flarum Cpanele Kurma Aşamaları

Bilgisayara Composer Kurma

Flarum kurulum aşamaları Composer programına uyarlandığı için bir kaç basit adımda Cmd ekranından Github sitesine bağlanıp scriptin kurulu halini (Github sitesinde sadece kurulum dosyaları var indirip kullanamıyorsunuz) composer create project komutu ile  kurabilirsiniz. Tabi öncesinde Composer programını indirip kurmanız gerekiyor. Aşağıdaki butonu tıklayarak Composer programını bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz.

İndirme başlamazsa buradaki linkten indirebilirsiniz. İndirme işlemi bittikten sonra bütün programlarda olduğu gibi bilgisayarınıza kaydedin. Composer ile Flarum forum scriptini kurmak için programı açma ihtiyacınız olmayacak. O yüzden masaüstünde olması yada elinizin altında olması gerekmiyor. Cmd ekranından  yükleme komutlarını girdiğiniz zaman devreye girer. Şimdi Composer ile bilgisayara Flarum kurulum dosyalarını indirelim.

Masaüstünde yeni bir klasör oluşturun.


Eğer Xampp, Wampp yada Apache server kullanıyorsanız kendi localhost sunucunuza da aynı yöntem ile kurabilirsiniz. Beta.8 sürümü Xampp üzerinden kurulduğu zaman problemler çıkabiliyor. O yüzden direk bilgisayarınıza kurulum  dosyalarını indirip sunucunuza yüklemeniz daha iyi olur.

Yeni klasörü Cmd komutu ile açma

Masaüstünde oluşturduğunuz yeni klasörü açın ardından  C: bilgisayarım desktop yeni klasör yazan yeri silip Cmd yazıp enter tuşuna basın. Masaüstünde oluşturduğunuz yeni klasörün adresi Cmd ekranında seçilmiş olacak böylelikle  ..cd yada cd komutu ile klasörü aramak ile uğraşmayacaksınız.

Composer ile Flarum indir

Aşağıdaki kodu kopyalayıp resimde görüldüğü gibi Cmd ekranına sağ tıklayıp yapıştırdıktan sonra enter tuşuna basın. Program Github sitesine bağlandıktan sonra scripti oluşturduğunuz yeni klasöre kurmaya başlayacaktır. İnternet hızınıza bağlı olarak bir kaç dakika sürebilir. Bu kısmı merak etmeyin çok uzun sürmez.

composer create-project flarum/flarum . --stability=beta

Kurulum bittikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Eklenti Kurma

Önemli : Tolga Altaş arkadaşımızdan gelen beta 9 hakkında kısa bilgilendirme. 

composer require reflar/polls ve composer require reflar/reactions eklentisi beta 9 ile birlikte composer require fof/polls – composer require fof/reactions adına taşınmıştır. Yakın gelecekte Level Ranks eklentisi de yine aynı alana taşınacaktır. Kurulum yapanlar için Linguist eklentisi önemli çünkü rehberinizde Türkçe dil paketlerinden bahsetmemişsiniz. Ancak hazır Türkçe paketleri de bulunmaktadır;
Çekirdeğin çevirisi için; https://github.com/flarumtr/turkish-lang
Eklentilerin çevirisi için (60+): https://github.com/tolgaaaltas/flarum-ext-turkish

Script ile beraber gelen bazı önemli eklentiler bulunuyor. Anket, En iyi cevap, sorulara-cevaplara his ekleme, üyelerin Xper seviyeleri gibi eklentiler kurulu değil. Daha birçok eklenti kurabilmeniz mümkün. Bazı eklentileri kurarken yeni sürüm olduğundan hatalarla karşılaşabilirsiniz. O yüzden sorun çıkarmayan bir kaç eklentiyi de sizin için sıralayıp kurulum aşamalarını göstermek istiyorum. Şimdiki CMD ekranını kapatmadan aynen olduğu yerden devam edelim.

Reflar Level Rank

Üyelerin sordukları sorulara ve verdiklere cevaplara göre hesaplama yapıp üyelere seviye veren eklenti. Aşağıdaki kodu kopyalayıp Cmd ekranına yapıştırıp enter tuşuna basın.

composer require reflar/level-ranks

Reflar Polls – Sorulara Anket Ekleme

Sorduğunuz sorulara anket eklemenizi sağlar. Aşağıdaki kodu kopyalayıp Cmd ekranına yapıştırıp enter tuşuna basın.

composer require reflar/polls

Eklentilerin kurulumu da bu şekilde oluyor. Tek tek  hepsini anlatmaya gerek yok sanırım. 2 eklenti kurmayı resimli olarak gösterdim. Ama daha işimiz bitmedi o yüzden Cmd ekranını kapatmayın ve aşağıdaki iki eklentiyi de kullanmak istiyorsanız diğer eklentilerin kurulumunda olduğu gibi kodları sırayla kopyalayıp Cmd ekranına yapıştırıp enter tuşuna basın.

Flarum En iyi cevap eklentisi

Soruyu soran kişinin cevaplar içinden bir tanesini en iyi cevap olarak belirlemesini sağlar.

composer require wiwatsrt/flarum-ext-best-answer

Flarum Reactions eklentisi

Sorulan sorulara ve cevaplara  emojiler ile tepki vermenize yarayan bir eklenti.

composer require reflar/reactions

Cpanele Yükleme

Zip olarak sıkıştırma

Bütün komutları sırasıyla kurduysanız eğer Flarum php forum scriptini sunucumuza yüklemeye geldi sıra.

Masaüstünde oluşturduğunuz yeni klasörü açın şimdi. Boş olarak kurduğunuz klasörde ihtiyacınız olan bütün dosyaların indirirldiğini göreceksiniz. Cpanele yüklemek için Bütün dosyaları seçip Zip olarak sıkıştırın. Rar olarak sıkıştırırsanız Dosya yöneticisinden çıkaramazsınız. O yüzden zip olarak sıkıştırmanız önemlidir.

Zip Dosyasını Cpanele Atma

Hosting sağlayıcınız üzerinden Cpanele ardından dosya yöneticisine gidin. Site dizininiz neresi ise (genelde public_html olur)  o klasörü tıklayın. ve üstte bulunan yükle linkine tıklayıp dosya yükleme sayfasını açıp Yeni Klasör içindeki zip dosyasını oraya yükleyin.

Cpanel üzerinden Zip içindeki sıkıştırılmış dosyaları çıkarma.

Yükleme işlemi bittikten sonra dosya yöneticisi sayfasından Zip dosyasını yüklediğiniz klasörü açın ve yenileyin. Flarum soru cevap sisteminin gerekli dosyalarını sıkıştırılmış halde olduğunu göreceksiniz. Anlattığım şekilde yaptıysanız eğer dosyanızın ismi Yeni klasör.zip şeklinde olması gerekiyor. Şimdi zip dosyasını sağ tıklayıp açılan pencerede Extract yazısına tıklayın ardından soru cevap scriptini kurmak istediğiniz klasör ismini yazarak Extract files deyip işlemi bitirin.

Veritabanı bağlantısı kurma

Artık yapacağınız birkaç basit adım kaldı.  Bütün dosyalar sunucunuza yüklü ve kurulmayı bekliyor artık. Aynı WordPress kurulumu gibi bir aşama ile karşılaşacaksınız artık.  Şimdi sitenizinadresi/zip-dosyasını-açtığınız-klasör ismini tarayıcıda yazıp veritabanı bağlantı kruma ve oluşturma bölümüne geçebiliriz. Üstteki resimde olduğu gibi böir sayfa ile karşılaşmanız gerekiyor eğer herhangi bir hata almazsanız.

 • Mysql Host : Localhost olarak yazabilirsiniz.
 • Mysql Username: Mysql kullanıcı adı
 • Mysql Passqord: Veritabanı şifresi
 • Mysql Database: Veritabanı adı

Bu bilgileri girdikten sonra alt kısımda yönetici adı, şifre ve mail bilgilerini girdikten sonra da Install Flarum butonuna tıklayın. Birkaç saniye sonra soru cevap platformunuz kurulmuş olacak. Hayırlı olsun.

Sistem gereksinimleri

PHP 7.1+ ve MySQL 5.6+

Mintik is curious about your thoughts. Add a comment
Did you know that members who log in don't see ads?
Sign in with E-mail

 1. Sendesor says:

  Benim de Flarum ile tasarlanmış iki sitem var ve oldukça da memnunum.

 2. yasemin says:

  merhaba.teşekkür ederim

 3. Tolga Altaş says:

  composer require reflar/polls ve composer require reflar/reactions eklentisi beta 9 ile birlikte composer require fof/polls – composer require fof/reactions adına taşınmıştır. Yakın gelecekte Level Ranks eklentisi de yine aynı alana taşınacaktır. Kurulum yapanlar için Linguist eklentisi önemli çünkü rehberinizde Türkçe dil paketlerinden bahsetmemişsiniz. Ancak hazır Türkçe paketleri de bulunmaktadır;
  Çekirdeğin çevirisi için; https://github.com/flarumtr/turkish-lang
  Eklentilerin çevirisi için (60+): https://github.com/tolgaaaltas/flarum-ext-turkish

  • Mintik says:

   Bilgilendirmen için teşekkür ederim uzun süre güncelleme gelmeyince sistemi takip etmeyi bırakmıştım. Türkçe dil paketi olan çevirilerden bir tanesinde tarih problemleri vardı. Biraz araştırmayla tarih formatlarının nasıl düzeltileceğini bulmuştum ancak yazıya eklemeyi unuttum. Sizin eklentinizde tarih bilgileri de Türkçe olarak çıkıyor değil mi?

   • Tolga Altaş says:

    Merhaba,
    Benim eklentim Flarum çekirdeğini çevirmeye yönelik değil, yalnızca üçüncü parti eklentileri çeviriyor. Tavsiye üzerine FlarumTR’nin hazırladığı paketi ekledim ve o pakette de belirttiğiniz konuya dair herhangi bir sorun bulunmuyor. Flarum’a yakın zamanda Türkçe ve diğer dil destekleri resmi olarak gelecek. Bu konu hakkında çalışanlardan birisi de benim. Şu aşamada bir sonraki beta sürümünde mi yoksa ilk stabil sürümde mi geleceğine dair bir bilgi paylaşımında bulunulmadı.

 4. Sezer says:

  yanlış bilgi opera bu sistemi kullanmıyor. Opera NodeBB sistemini kullanmaktadır.

  • Mintik says:

   Acaba şair bu cümlede ne demek istiyor? 🙂 “NodeBB forumunun kurulumunu anlatmayı planlıyordum. Ne yazık ki NodeBB mükemmel olduğu kadar kullanması da oldukça maliyetli bir sistem. NodeBB sisteminin ne kadar mükemmel olduğunu görmek isterseniz buradan Opera Forumunu inceleyebilirsiniz. Opera dahi araştırdığı onca forum sistemi içinden NodeBB scriptini seçmesi ne kadar mükemmel olduğunun kanıtıdır elbette.”