siteye-google-harita-ekleme
Bir ara  yine buna benzer bir jQuery eklentisi ile karşılaşmıştım, daha incelemeden siteye Google maps eklemek için eklentiye ne gerek var ki diye söylenmiştim kendi kendime. Bu konuda gerçekten de yanılmışım. Haritaya yer işaretleri yani kendi belirlediğiniz noktalara işaretler eklemenize yarayan bir özelliği vardı uygulamanın. Ayrıca seçtiğiniz adreslere eklediğiniz işaretler Google maps üzerinde bulunan bir özellik değildi ve kendinize  göre bu işaretleri özelleştirebiliyorsunuz. Buradaki yazıdan bahsettiğimiz uygulamanın detaylarını inceleyebilirsiniz.

Maplace.js uygulaması da siteye eklenmiş olan Google haritasına bir kaç tane farklı özellik ekliyor. Bir kaç tane yeri aynı anda seçebiliyorsunuz bu uygulama sayesinde. Harita üzerinde yer grupları oluşturma, mesafe hesaplama gibi seçenekler de bulunuyor. Tabi bunların hiç biri jQuery Maplace eklentisini burada paylaşmamın sebebi değil. Zaten oldukça kullanışlı ve basit bir örneği paylaşmıştık sizlerle. Maplace’yi paylaşmamın asıl sebebi  html linklere (yada buton diye mi adlandırıyorsunuz)  tıklayarak haritada tıklamış olduğunuz bölümün ekrana gelmesini sağlıyor. Menü şeklinde listeler oluşturarak bu listelere tıklandığında ilişkilendirilmiş olan yerlerin görüntülenmesini  kolaylaştırabilirsiniz.

Eğer bir çok şubesi olan bir firmanız var ise bu tarz menüler hazırlayarak  şubelerin adresinin daha kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz. Tek bir şubesi olsa da olur. Yine menü merkezine şubenizi etrafına da en belirgin yerleri ekleyerek de adresinizin müşterileriniz tarafından kolay bir şekilde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Bu arada bu yazıya eklemiş olduğum resim sizi şaşırtmasın, Google Street özelliği sonradan maps  üzerinden de görüntülenebilir oldu. Çerçeve içindeki turuncu renkli elemanı mouse ile tutup ülkelerin üzerinde gezdirdiğiniz zaman sokak görünümü olan yerler mavi renkli oluyorlar. Mouseyi bıraktığınız anda sokak görünümü ekrana geliyor. Türkiye’de henüz bu özellik olmadığı için işinize yaramayacak.  Son olarak unuttuğum bir diğer özelliği de seçmiş olduğunuz yerlere kendi firmanızın bilgilerini de eklemeniz mümkün. Bu sayede Google haritasına firmanızı kaydettirmeden gösterebilmeniz mümkün.

Maplace.js eklentisinin bir çok parametresi bulunuyor. Demo butonundan hem örnekleri inceleyebilir hemde bu parametrelere göz atabilirsiniz. Ayrıca temel kullanımı hakkında da gerekli bilgiler veriliyor. Eğer size karmaşık geliyorsa download butonunda bütün örnekleri indirebilirsiniz. Bu arada unuttuğum son bir özellik daha kaldı. Seçtiğiniz yerleri gösteren kırmızı bir nokta resmi bulunuyor. Bu noktayı değiştirebilirsiniz. Çoğu firmanın flaması bulunuyor. Eğer sizin de özel bir flamanız var ise bu örnek  üzerinde kullanmanız oldukça güzel görünecektir diye düşünüyorum.

 

  • Demo

Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz

  1. utku dedi ki:

    Sanırım demo linkindeki site çökmüş durumda, bu arada sitenden bir kaç jquery uygulaması aldım teşekkür ederim güzel uğraşmışsın.