Photoshopla kanadı olmayan canlılara kanat nasıl yapılır nasıl monte edilir görecez bu konuda. Bu anlatacaklarımızda kullandığımız sadece bir yere atlayan kaplan resmi var başka hiç bir malzemeye gerek yok.

Öncelikle  resmimizi açıp klavyeden L  tuşuna basarak  Poligonal Lasso  Tool aracını seçip kaplan resminin  etrafını çizdik. Gerçi yapmasakta olur  ama benimkisi  alışkanlık her resimde böyle yaparak başlarım. Resmin etrafını  çizdikten sonra  Ctrl + J yaparak çizdiğimiz  alanı kopyalıyoruz. Layer kısmından Layer 1 yazan yeri  tıklıyarak ismini  Kaplan yapalım ki  maksat karışmasın.

 

uçan kaplanKaplanın sırt  kısmından parça  alarak  kanat şeklini  vermeye çalışıcaz. L tuşu  ile  devam ediyoruz  yine yetecek  kadar bir  alan seçip Ctrl + J yapıp  seçtiğimiz  alanı  da kopyalıyoruz. Kopyaladığımız  layerin tam üstünü  tıklıyarak onada Kanat ismini  verelim.

2Kanat  isimli layer  seçili durumdayken Ctrl +  T  tuşlarına basıp kaplanın ön kollarının omuz kısmına  doğru  taşıyalım. Resmi  tam istediğimiz  yere  taşıdıktan sonra  bir  daha Ctrl  +  T  dedikten sonra seçili alanı sağ  tıklayıp  açılan pencerede Warp  seçeneğini  seçip  kopyaladığımız  kaplanın sırtını  bir  kanat şeklini verene kadar şekilden şekile  sokucaz. Biraz uğraştıracak amasonunda  güzel bir görünüm ortaya çıkacaktır.

3

Kaplanın kanadı biraz  şekile girdi  gibi.  Sıra  geldi  kanatların tüylerini oluşturmaya. İlk tüy  biraz  zahmetli olacak daha  sonra  kopyala yapıştır  yaparak aynı tüyü  heryerde  kullanıcaz. Kaplanın siyah deseninden bir  parça  lazım bize  tuşuna basarak bir tane  siyah desenin etfafını  seçip Ctlr +  J  yaparak kopyalayalım.

4

Koplayadığımız  siyah desen  seçili  durumdayken Filter >> Liquify seçeneğine  tıklıyarak yada Ctrl + Shift + X tuşlarına  basıp Liquify penceresinde  açıp parmak iconunu  seçerek kopyaladığımız  siyah deseni tüy şekline gelecek şekilde  uzatıyoruz. Şeklinin tamamen tüye benzemesine gerek yok yamuk yumukta  olabilir  yeterki uzaktan bakılınca  kuş  tüyünü  andırsın biraz  daha sonraki aşamalarda   değişiklikler yapıp tamamen tüye benzemesini sağlayacağız.

5

 

Ctrl + T  yapıp tüy  şeklini  verdiğimiz  layeri kanat üzerinde uygun bir yere  getirip Sağ  tıklayıp Warp  seçeneğini  seçerek daha düzgün bir  tüy  görünümü  veriyoruz. Fazla  kalın olmamasına  dikkat edin.

6Kopyaladığımız siyah kaplan desenini   uzaktan bakılınca  tamamiyle tüy şeklini verdikten sonra Layer 1 seçili  durumdayken Ctrl + J  yapıp kopyalıyoruz. Kopyaladğımız  layeri uygun  bir yere  taşıdıktan sonra bir  daha Ctrl + J  tuşlarına basıp kopyalıyoruz. Ta ki kanadın tamamına tüy  yerleştirene  kadar.  Kopyalama işlemi  bittikten sonra Layer 1 -2- 3 vs. artık siz kaç tane  tüy  kopyalamışsanız  Ctrl  tuşuna basıp tek tek tıklıyarak bütün tüy layerlerini seçip sağ tıklayıp açılacak penecerede  Merge  Layer Seçeneğini  seçip  kopyalamış olduğunuz  bütün layerleri  birleştirin. Maksat daha  sonraki işlemleri  tek seferde  hepsine birde yapabilelimve fazla yer kaplamasına engel olalım. Birleştirdiğimiz  bu layerlere Tüy  ismini  verelim.

7

Kaplan kanadının üst  kısmı biraz  boşta kaldı onu kapatmamız  lazım. Yine kaplanın sırtından bir  parça  ile  yapıcaz  bunu bu  sefer  uzun ve ince  bir  parça  alıcaz.Kaplan isimli layerimiz seçili iken L  tuşuna  basarak aşağıdaki resimdeki gibi  bir  alanı  seçip Ctrl +  J  tuşlarına  basarak kopyalayalım.

8Kopyaladığımız  parça yani Layer 1  olarak gözükecek olan kısmı layer  sıralamasında  en üste taşıyoruz  Kanat layerinin üstüne. Layer  1 seçili iken Ctrl + T  tuşlarına basıp resimde benim yaptığım gibi  kanadın en üst  kısmına yapıştırıyoruz. Kanadın üst  kısmı biraz keskin kesilmişti  daha oval görünmesi  için bu işlemi yapıyoruz. En üste taşıdıktan sonra  sağ  tıklayıp Warp  seçeneğini bir  daha seçip kanat layeri ile uyumlu hale getiriyoruz.

9Yerleştirme işlemi  bittikten sonra Layer 1 ve Kanat isimli layerlerimizi seçip sağ  tıklayarak  Merge Layers diyerek her iyi  layerimizi  birleştiriyoruz.10

Kanatlar  için yapılacak son bir  şey kaldı oda kanatları çizik çizik göstermek. Bunu yapabilmek için Filter >> Stylize >> Wind seçeneklerini  tıklıyoruz. Ardından açılacak olan Wind  penceresinde Method kısmında Stagger kısmını, Direction kısmında ise From The Right  seçeneklerini seçerek Ok  butonuna basıyoruz.

11

Kanat layeri için yaptığımız bu işlemin aynısını  Tüy layeri  üzerindede  uyguluyoruz. Kanatların içini  biraz beyaz  yapmamız  gerekiyor. Klavyemizden tuşuna basıp Aşağıdaki  resimdeki gibi kanadın iç  kısmını seçip Ctrl  + Alt + D  tuşlarına basıp  açılacak olan Feather Selection penceresinde Feather Radius  ayarını resminizin boyutuna göre  20 – 30  yada 40 px olarak  ayarlayın. Benim kullandığım  resm 1433 e 890 px  bu resim boyutu için Feather  Radius  ayarını 50 px  olarak ayarladım ben. Daha  sonra  Ctrl +  U  tışlarına basıp  açılacak olan Hue / Saturation penceresindeki ayarlarıda  aşağıdaki resimdeki   gibi  yapın.

12

Kanat için yapacağımız işlemler  bu kadar  son olaraj kanat layerini bir  daha kopyalayıp  kaplanın diğer  tarafına taşıdıktan sonra karşımıza  böyle  bir  görüntü çıkacaktır.


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz