Fotorama

Fotoğraflarınız  için kullanabileceğiniz  tam ekran özellikle mükemmel bir slayt galeri uygulaması Artem Polikarpov tarafından geliştirilmiş olan Fotorama eklentisi sitenizde Facebook tarzı slayt galeri kullanmanıza olanak sağlıyor. Kullanıcılar ister tam ekran isterse normal ekranda reismler arasında slayt geçişler yapabiliyor.

Fotorama’da bir slayt galeri için olması gereken her türlü özellik bulunuyor. Hem dokunmatik cihazlarda hemde masaüstü cihazlarda kullanılabiliyor.  Cep telefonu, tablet gibi  dokunmatik cihazlarda tam ekran butonuna tıkladığınızda galeri tam ekran oluyor ve parmağınızla sürükleyip resimler  arasın geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca alt kısımda bulunan resimlerede tıkladığınızda yine slayt işlemi gerçekleşiyor.

Masaüstü cihazlarda mouse ile  sürükle bırak şeklinde slayt yapabilirsiniz. Alt kısımda bulunan küçük resimlerede tıklayarak aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  Fotorama’da  klavye yön tuşları ile de resimler  arası slayt geçiş yapabilmek mümkün. Klavye yön tuşlarına her bastığınızda resimler arası geçiş sağlanıyor.

Resimler  arasın geçişi isterseniz slayt olarak kullanın isterseniz  fade efekti olarak kullanın.  Geçiş efektleri konusunda biraz eksikliği  olsada  o kadar önemsenecek bir durum değil sanırım. Otomatik slayt  özeliğide ekleyebilirsiniz.

Alt kısımda bulunan küçük resimler (thumbnails) lazy load benzeri geç yüklendiğinden websayfası hızında artış sağlıyor. Büyük reismlerde ise  ajax ile resimler yükleniyor.

Fotorama uygulamasını  isterseniz  videolarınız içinde kullanabilirsiniz. Vimeo ve Youtube videolarını destekleyen Fotorama  ile slayt olarak eklemiş olduğunuz videoları oynattıktan sonra  bir diğer videoya geçtiğinizde bir önceki video duruyor ve geçiş yaptığınız video  play butonuna basıldıktan sonra hareket ediyor. Aynı anda bütün videoların hareket etmemesi ve kendiliğinden durdurulmasıda güzel bir özellik.


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz