fikir alışverişi

Evet arkadaşlar bu seferki konumuz site içeriği ile alakasız olsa bile internet kullanan herkesin rastladığı sitelerle  alakalıdır. Arama motorlarında herhangi bir kelime arattığınızda karşınıza çıkabilecek sonuçların içinde büyük olasılıkla forum siteleri de vardır. Forum siteleri, bilgi paylaşımı yapılan, her türlü sorunların kolaylıkla çözüm bulduğu  ve sormuş olduğunuz soruya sitenin popülerliğine göre anında cevap bulunan yerlerdir.

Asıl konu forum sitelerinin ne demek olduğu hakkında değildi elbette hatta soruya cevap verilen uzmanların olduğu sitelerdir diyecektim, vazgeçtim. Her konuda uzman arkadaşlar da vardır mutlaka ancak bazı kategoriler de vardır ki cevap yazan kişiler kendilerini o işin uzmanı zannederler. Sürekli kulaktan dolma, klişeleşmiş bilgileri paylaşmakla yönlendirmeye çalışırlar. Özellikle seo konularının geçtiği kategorilerde bahsettiğim uzmanlar sürüyle bulunur. Kendileri bilmeyenleri yanlış yönlendirmekten ziyade kişilerin daha beter bir duruma girmesine neden olurlar. Hatta ücretli seo desteği alan kişiler bile kalkıp size seo dersi verebilecek kadar uzman zanneder kendisini.

Ne yapmanız gerektiği konusunda soru sorsanız 90%’ı aynı cevabı verecektir. Paravan bloglar (bkz: Paravan bloglar) oluşturarak backlinklerinizi çoğaltın (bkz: Backlink alma yöntemleri), kaliteli sitelerden tanıtım yazıları satın alın vs. Genelde 3 veya 4 tane seçenek verirler ve bu seçenekleri doğru yaptığınız taktirde arama sonuçlarında en üst sıralara çıkabileceğinizi söylerler. Saymış olduğum seçeneklerin kullanımının ne kadar faydalı ve ne kadar zararlı olduğunu vermiş olduğum linkten detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Her iki linkte arkadaşlarımızın bahsettiği yöntemleri yapıp yapmamanız açısından önemli açıklamalar bulunuyor. Bütün dünyadaki seo uzmanıyım diyen herkesin takip ettiği Google spam ile mücadele ekibinin yöneticisinin kendi sitesindeki açıklamaları anlattım bu yazılarda.

Forumlardan birinde bu açıklamaların orjinal dilini paylaştığım arkadaşlar (paylaşmaz olaydım) bu yöntemlerle sıralamalarda ilk sayfada çıktıları anahtar kelimeleri paylaştılar sözde ispat olarak. Tartışma ortamlarını pek sevmediğimden dolayı bende bu çalışmaları yapmadan 1. sırada çıktığım bir kaç kelimeyi örnek verdim. Görüntü bir meydan okuma gibi görünüyordu ancak benim amacım tartışmak değil sadece fikir vermekti. Sözde sıralamada 1. sıra değil, ilk sayfada (5, 6, 7 vs.) çıkan anahtar kelimelerin çoğu da alan adındaki kelimelerden oluşuyordu.  Alan adındaki kelimelerden zaten ikinci sayfada çıksaydı eğer oldukça utanç verici bir durum olurdu bence. Eğer alan adında geçen bir kelimede ilk sayfada siteniz çıkamıyorsa kapatın gitsin. Sen gel mintik kelimesinde trilyon sayfa aç ve benim önüme geç mümkünse.

Bir daha o konuya yorum yapmadım ama tartışma yazılarını okumayı sevdiğimden dolayı konuya verilmiş olan cevapların tamamını okudum sonuna kadar. Benden sonra ortam daha da gerilmiş hatta biraz daha ilerleseydi sanırım ağır laflar da edilecekti. Konu seo olunca herkes kendisini uzman zanneder. Bu arada sitemde yayınlamış olduğum bir kaç tane seo makalesi var hali hazırda. Seo uzmanı değilim ama 5 yıllık tecrübelerime dayanarak sıralamalarda gerilere düşüren ve ilk sayfaya çıkaran faktörleri az çok bilirim. Bu seo makalesi yazmamam veya paylaşamam anlamına gelmiyor elbette. Kendimce birilerinin işine yarayacağını düşündüğüm ve emin olduğum her türlü konuyu paylaşırım kendi sitemde. Zaten toplasan 5 veya 6 tane konu ancak vardır o kategoride.

Daha önceleri aynı kategoride bir kaç tane daha konuya cevap yazmıştım ve bir tanesi daha böyle sonuçlanmak üzereyken yarıda kesmiştim ve bu yazıyı yayınlamama neden olan konudan sonra da bir daha o kategoriye cevap vermeme kararı aldım kendimce. Eğer ciddi problemleri olan birileri varsa pm yoluyla yine bildiklerim dahilinde destek olmaya çalışacağım her zamanki gibi. Ama kesinlikle bir daha o kategoriye cevap yazmayacağım.

Siz siz olun forumlarda seo konularını tartışmayın. Olur da sitenizin bir problemi varsa eğer aynı kategoride arkadaşların incelemesi için istekte bulunun konu açarak. Konu seo olunca cevap yazan kişi sayısı yüzlere ulaşabiliyor bazen. Kesinlikle herkesin söylediğini okuduktan sonra uygulamayın.  Verilmiş olan cevapları karşılaştırın ve cevaplarda en az benzerlik oranı olan sonucu çıkarıp kendi sitenize uygulayın. Seo konularından gerçekten anlayan kişiler çok nadiren ve kesin sonuç verebilen yöntemler önerirler. Bu yüzden en az benzerlik oranı olan cevap sizin için en doğrusu olur.  Bir de fikir vermiş olan kişilerin sitelerini de inceleyin. Eğer sitesinin Alexa  dünya sıralaması ilk 100.000’de ise adam gerçekten işten anlıyor demektir.

Forumlarda diğer konularla alakalı bilginiz yada probleminiz varsa paylaşmaktan çekinmeyin. Sadece arama motorları ile alakalı kategorilere cevap yazmamanızın ruh sağlığınız açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Şahsen ben iyilik olarak düşündüğüm davranışımın yanlış anlaşılmasından dolayı oldukça huzursuz oldum. Sırf rahatlamak açısından ilk defa site geneli ile alakasız olan bir konu paylaştım ve oldukça da rahatladım. Bu tür durumlarda siz de deneyin. Faydasını mutlaka göreceksiniz 🙂


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz

  1. Arzu dedi ki:

    güzel bir yazı olmuş yapabilersem söylediklerinizi faydasını görürüm inşallah