Duyduk ki, duydum ki nasıl yazılır?

“Duyduk ki” ifadesi, birden fazla kişinin duyduğu bir haberi veya bilgiyi aktarmak için kullanılır. Bu ifadede “ki” bağlaç görevindedir. Bu nedenle, “duyduk ki” ifadesi ayrı yazılır.

Örnek:
Duyduk ki, şehirde bir yangın çıkmış.
Duyduk ki, yeni bir film çekiliyormuş.

“Duyduk ki” ifadesi, “duyduk” fiilinin “ki” bağlacıyla birlikte kullanılmasıyla oluşur. “Duyduk” fiili, “duymak” fiilinin birinci çoğul geçmiş zamanıdır. “Ki” bağlacı ise, iki cümleyi birbirine bağlayan bir sözcüktür.

“Duyduk ki” ifadesinin doğru yazılması için, “ki” bağlacının bağlaç görevinde kullanıldığının bilinmesi gerekir. “Ki” bağlacı, iki cümleyi birbirine bağlayan bir sözcüktür. Bu nedenle, “ki” bağlacı, iki cümleyi birbirine bağlayan bir sözcük olduğunda ayrı yazılır.

“Duyduk ki” ifadesinde “ki” bağlacı, iki cümleyi birbirine bağlayan bir sözcüktür. Bu nedenle, “duyduk ki” ifadesi ayrı yazılır.


Katip senin yardımını bekliyor. Cevabını ekle

 1. Soru Makinesi dedi ki:

  Bağlaç Olan ki’nin Yazılışı

  Bağlaç olan ki ayrı yazılır: bilmem ki, demek ki, kaldı ki vb.

  Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil, şuurla işlen­sin. (Atatürk)

  Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer.

  Birkaç örnekte ki bağlacı kalıplaşmış olduğu için bitişik yazılır: belki, çünkü, hâlbuki, mademki, meğerki, oysaki, sanki. Bu örnekler­den çünkü sözünde ek aynı zamanda küçük ünlü uyumuna uymuştur.

  Şüphe ve pekiştirme göreviyle kullanılan ki sözü de ayrı yazılır: Ders bitti, zil çaldı mı ki? Seni öyle göreceğim geldi ki.