İster okuldaki ödevler hakkında raporlama yapıyor olun, isterse iş yerinde bir infografik yapmanız ve hatta müşteri brifingi yapmanız, hatta önemli bir konuşmanın veya yatırımcının önünde iletmek istediğiniz mesajı size söylemeniz gerekiyorsa. Konuşma becerisi ve mantığına ek olarak, en önemli şey içeriğinizin nasıl gösterildiğidir.

 

Mükemmel infografik tasarımı, konuşurken daha canlı ve profesyonel olmanıza yardımcı olabilir ve hatta içeriğinizin içeriğini daha net ve hızlı bir şekilde aktarmanıza yardımcı olabilir!

 

Bu nedenle, bu gönderi, bugün sunumun tasarımı için bazı önemli noktaları listeleyecek ve referansınız için kullanımı kolay çevrimiçi grafik tasarım yazılımını önerecektir. Umarım hedefinize daha iyi bir adım atmanıza yardımcı olur.

 

1. Sunumlarda aktarılması gereken temel noktaları netleştirin

 

Sunumlar oluşturmadan önce, içeriği aktarmak istediğiniz temel noktaları düzenlemeniz ve sıralamaya başlamanız gerekir. Başlangıçta, bilgiyi olabildiğince en önemli, alt önemli ve sıradan önemli olarak belirlemelisiniz. Ardından, içeriğin ve görsellerin nasıl sıralanacağına ve ana dersin temel noktalarını ortaya koymaya ilişkin içeriğin sırasını ve yardımını düşünmeye başlayın. Amaç, dinleyiciye sunumları canlı hissettirmek, uzun değil ve ne ifade etmek istediğinizi net bir şekilde anlamaktır, bu nedenle sunum slaytlarının sırasını düşünmek önemlidir.

 

2. Her sayfaya çok fazla kelime yerleştirmemeye çalışın.

 

İletmek istediğiniz içeriği düzenlerseniz, brifinginizde bir metin olarak listelenecek ve bu da izleyicilerinizin düşüncelerinizi daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Sığ tarafta, sunumlarınızın metinlerine bakacaklar ve onları gözden geçirecekler. Şu anda dinleyici talimatlarınızı dikkatlice dinlemeyecek, bitirdiğinizde sizi bekleyecek ve okumayı bitirir bitirmez bir sonraki sayfaya geçmeyi umacaktır.

 

Bu, sunumunuzun kulağa çok sıkıcı gelmesine neden olur veya oldukça çekici görünebilir ve dinleyici açıklamalarınızı dinlemeye konsantre olamaz. İçeriği daha çekici hale getirmek ve konuşmacı ile dinleyici arasında daha derin bir rezonans yaratmak için bazı resimler, infografikler kullanmak daha iyi olacaktır.

 

3. Sununuzu güzelleştirin

 

Sunum tasarımı genellikle aşağıdaki ipuçlarına odaklanır:

 

  •  Tek bir sunum, tek bir odaklanmanın doğru olduğunu vurgular.
  •  Orta yazı tipi boyutu, rahat ve anlaşılır bir yazı tipi seçin
  •  Arka plan ile metin arasındaki kontrast güçlüdür
  • Tek bir sunumda çok fazla renge sahip olmayın, resmi basit tutun

 

Peki, herhangi bir programı yüklemek için sunumunuzu çevrimiçi olarak hızla tasarlayabileceğiniz yerden başlayalım.

DesignCap çok güçlü ve kullanımı çok kolay bir çevrimiçi grafik yazılımıdır. Web sitesinde bulunan dosyalara ek olarak, internete erişebildiğiniz sürece düzenlemeye devam edersiniz. Ayrıca, arkadaşlarınızı DesignCap üzerinde tamamlanan çalışmalarınızı yeniden tasarlamaya davet edebilirsiniz.

 

DesignCap sizin için nasıl çalışıyor?

 

  1. Web sitesine erişin ve projenizi daha iyi kaydetmek ve indirmek için bir hesap açın
  2. Özel boyut şablonunuzu seçin veya isteğinize göre boyutu özelleştirin
  3. Tasarlamak veya sıfırdan başlamak için hazır oluşturma şablonunu kullanmaya karar verebilirsiniz
  4. Sadece projenizi mükemmelleştirmek, koroyu değiştirmek, metni düzenlemek, arka planı ayarlamak için bu özelliğini kullanın.
  5. Projeyi bitirdikten sonra kaydedebilir ve indirebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla paylaşabilir ve düzenlemeye devam edebilirsiniz.

 

 

Sarmak

 

Umarım yararlı bir şeyler bulabilirsin. DesignCap denemenize değer. Tasarımcı olmayan biri bile bir profesyonel gibi tasarım yapabilir. Bu grafik tasarım araçlarının yardımıyla zamanınızı daha iyi kullanmak yerine, size uygun olmayan araçlarla sunumların nasıl güzel görüneceğini düşünerek boşa harcayın. Böylece, hedef kitle ihtiyaçlarının derinlemesine analizi ve paylaşmak istediğiniz veya sunmanız gereken yapılandırılmış bilgiler gibi önemli konulara daha fazla zaman ayırabilirsiniz.


Soru Makinesi senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz