Şu üstteki resme açıklama yazısı eklemiş olmasam eminim herkes sitemize ait bir iphone uygulaması yayınladığımızı düşünürdü. Henüz mobil cihazlarda bir iddiamız olmadığından pek işimize yaramaz diye düşünüyorum. Bundan dolayı bu tür işlere girmiyoruz şimdilik.

İnternetin altını üstüne getirip değişik bir şeyler paylaşmak için girip çıkmadığımız mekan kalmıyor. Çok değişik örneklere rastladık bu güne kadar ve bir o kadar da inanılmaz örnekler gördük ama bu kadarı da olmaz dedirten bir örnekle karşılaştık bugün.

Tamam abartılı olabilir biraz ve belki de hiç kimse bunu kullanmayacaktır ancak bu örneği hazırlayan arkadaş gerçekten işini abartmış. Demo sayfasında göreceğiniz örneğin sadece ekranındaki mintik.com sitesinin anasayfası resimden oluşuyor, geri kalan bölümlerin (telefon ekranı, ekran parlaklıkları, saat, tarih vs.) hiç birinde resim kullanılmamış. Tamamı Css ve jQuery kullanılarak yapılmış.

Tarih  ve saat bilgisini bilgisayarınızın tarihine göre gösteriyor. Bataryanın kalan yüzdesi de cihaza göre değişiklik gösteriyor. Rastgele değişik batarya doluluk oranı gösterebilir. Masaüstü bilgisayarda yüzde 48 ve telefonda da yüzde 25 dolu gösterdi.

Adam üşenmemiş parmak izi kilidi bile eklemiş. siz dokundukça tekrar deneyin uyarısı veriyor.

Örneğin en can alıcı ve işinize yarar diyebileceğim bölümü ise tabi ki mouse ile telefonun üzerine geldiğiniz  zamanki halidir. Kapkara arka renk mouseyi gördüğünde aydınlanıyor ve o esnada telefon hafif çapraz şekilde yukarı doğru kalkıyor.

Anlat anlat bitmez bir örnek olsada  fazla abartmamakta fayda var 🙂 Buyrun  demo ve indirme linkleri.

Not: Kesinlikle arşivinizden eksik etmeyin. Kullanmasanız bile inceleyerek ne tür özellikler  kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olabilir hatta benzer çalışmalar yapabilirsiniz zamanla.


Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz