otomatik imleme

Eğer bir web siteniz var ise sosyal medya hakkında mutlaka bir kaç tane seo makalesine rastlamışsınızdır. Yayınladığınız içerikleri sosyal ağlar yardımıyla daha çok kullanıcıya ulaştırabilir ve sitenizin  hitini arttırabilirsiniz. Bazı seo makalelerinde  arama motorlarının otomatik imlemeyi çok önemsediği hakkında detaylarda anlatılıyor. Arama motorlarının sosyal medyayı önemseyip önemsememesi tartışılır ama sosyal medyadan hit alacağınız kesin bir durumdur.

Uzun zamandır kullandığım ve sayesinde  sosyal medyadaki bütün şifrelerimi unuttuğum bir WordPress eklentisi. İsmi Social Networks AutoPoster. Hesap açtığınız ve sürekli sitenizdeki içerikleri paylaştığınız hemen hemen bütün sosyal medya sitelerine otomatik yazılarınızı gönderebiliyor. Bazı  sitelere ( Google+ gibi )api yoluyla  erişimi şuan için mümkün değil ama Facebook, Twitter, Blogger, Linkedin, Appnet, Diigo, Delicious, Vk gibi  birçok sosyal medya sitesinde  yazılarınızı yayınladıktan hemen sonra paylaşan bir uygulama. Bütün sosyal medya siteleri için ayrı ayrı kurulum yaomanız gerek ve bazı sosyal medya sitelerine erişim için uygulama oluşturup api ve secret kodları almanız gerekiyor.  Bu arada en fazla güncelleme alan uygulamalardan bir tanesidir. Bir sosyal medya sitesi daha popüler olmadan adı duyulur duyulmaz ocial Networks AutoPoster uygulamasında yerini alıyor geliştiricisinin çabaları sayesinde. Oldukça çalışkan biri :=)

Kurulum : 

Öncelikle dosyayı indirip sitenize  yükledikten sonra etkinleştirin ve daha sonra  sırasıyla her site için aşağıdaki adımları uygulayın. Yönetim paneli > Ayarlar > Social Networks AutoPoster sekmesinden Add new account bölümünden otomatik imleme yapmak istediğiniz siteyi seçin. Api ve secret kodlarını almak için aşağıdaki linklerden uygulama oluşturmanız gerek.

Facebook uygulama oluşturma : 

Facebook’tan  app id ve secret id almanız için ilk önce  bir  uygulama  oluşturmanız  gerekiyor. Buradan uygulama oluşturarak  app id ve secret id alabilirsiniz.

Facebook

Twitter uygulama oluşturma: 

Twitter için buradan uygulama  oluşturarak id  alabilirsiniz.

Twitter

Linkedin uygulama oluşturma:  

Linkedin için buradan uygulama oluşturup api key ve api secret numaralarını alabilirsiniz.

Linkedin

Blogger blog Id öğrenme: 

Blogger için  sadece  gmail kullanıcı  adı, şifreniz ve blogger id si  gerekiyor. Buradan blogger sitesi üzerinden blog  oluşturabilirsiniz. Blogunuzu oluşturduktan sonra  geriye  birtek  blogger id si  kalıyor. Google üzerinden blogger  hesabınızın urlsi şu şekilde görünür.

http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=8959085979163812093#allposts

Kırmızı  olarak işaretlediğim rakamlar kullanıcı id sidir.  bloggerde otomatik paylaşım yapabilmeniz için 8959085979163812093  benzeri idenizi Blogger Blog ID alanına eklemeniz gerek.

Blogger-

Tumblr uygulama oluşturma: 

Buradan Tumblr sitesi  üzerinden uygulama oluşturup Tumblr OAuth Consumer Key ve  Tumblr Secret Key numaralarınızı alabilirsiniz.

tumblr


Bu gönderiye yorum yapmak için giriş yapmalısınız...