Asperger özellikleri nelerdir?

Anonim olarak soruldu.


Gizli üye senin yardımını bekliyor. Cevabını ekle

 1. Sultan dedi ki:

  Asperger sendromu, genellikle sosyal etkileşimde zorluklar, iletişim sorunları ve sınırlı, tekrarlayıcı ilgi veya davranışlar gibi belirtilerle karakterize edilen bir otizm spektrum bozukluğudur. Asperger sendromu olan bireyler genellikle tipik gelişim gösteren yaşıtlarından farklı davranışlar sergilerler. İşte Asperger sendromu özelliklerinden bazıları:

  1. Sosyal Etkileşimde Zorluklar: Asperger sendromu olan bireyler, diğerleriyle doğal bir şekilde etkileşime girmekte zorlanabilirler. Göz teması kurmakta zorlanabilirler, jest ve yüz ifadelerini yanlış yorumlayabilirler, duygusal ifadeleri anlamakta güçlük çekebilirler ve empati kurmakta zorlanabilirler.

  2. Sınırlı ve Yoğun İlgi Alanları: Asperger sendromu olan bireyler genellikle belirli konulara veya aktivitelere aşırı ilgi gösterirler. Bu ilgi alanları genellikle belirli bir konuda derinlemesine bilgi sahibi olmayı içerir ve yoğun bir şekilde bu konularla ilgilenmelerine neden olabilir.

  3. Tekeşlilik ve Rutinler: Asperger sendromu olan bireyler genellikle belirli ritüeller veya alışkanlıklar geliştirirler. Değişikliklere karşı direnç gösterebilirler ve belli bir düzene veya rutine sıkı sıkıya bağlı kalabilirler.

  4. Dil ve İletişim Sorunları: Dil becerileri genellikle normal veya üst seviyede olabilir, Asperger sendromu olan bireyler sosyal durumlara uygun şekilde dil kullanmakta zorlanabilirler. Ironi, gönderme veya argo gibi sosyal dil kullanımı konularında anlamakta güçlük çekebilirler.

  5. Motor Becerilerde Farklılıklar: Bazı Asperger sendromu olan bireyler, koordinasyon veya motor becerilerinde bazı zorluklar yaşayabilirler.

  Bu özellikler kişiden kişiye değişebilir ve her Asperger sendromu olan birey bu belirtilerin tamamına sahip olmayabilir. Bu özellikler, Asperger sendromunun tanısında dikkate alınır.

Giriş yapan üyelerin reklam görmediğini biliyor muydun?
E-posta ile giriş yap