17 ye karşı 44 milyon Hangi savaş?


Soru Makinesi senin yardımını bekliyor. Cevabını ekle

 1. Mehmet Emir dedi ki:

  “17’ye karşı 44 milyon” ifadesi genellikle Hüseyin Nihal Atsız’ın “Davetiye” şiirinde geçen bir dize olarak bilinir. Bu şiirde Atsız, 1930’larda Benito Mussolini’nin İtalya’sı tarafından Türkiye’ye yönelik olası bir işgal tehdidine karşı Türk milletinin birlik ve beraberlik mesajını verir.

  Dizedeki “17” ve “44 milyon” rakamları tam olarak hangi tarihi olaya işaret etmektedir?

  Bu konuda kesin bir bilgi olmasa da, farklı yorumlar mevcuttur:

  1. Yorum:

  • 17: 17 Ağustos 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’nın 17. maddesine atıfta bulunmaktadır. Bu madde, Türkiye’nin boğazların kontrolünü geri almasını sağlamıştır.
  • 44 milyon: 1930’larda Türkiye’nin nüfusunun yaklaşık 44 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı, Türk milletinin bir bütün olarak işgalcilere karşı direnmeye hazır olduğunu sembolize etmektedir.

  2. Yorum:

  • 17: 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’daki güç dengesini değiştiren Viyana Kuşatması’na atıfta bulunmaktadır.
  • 44 milyon: 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun nüfusunun yaklaşık 44 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihi boyunca sahip olduğu en yüksek nüfuslardan biridir ve imparatorluğun gücünü ve ihtişamını sembolize etmektedir.
Giriş yapan üyelerin reklam görmediğini biliyor muydun?
E-posta ile giriş yap