Mobil veri ve wifi üzerinden anlık mesajlaşma uygulamaları ile sınırsız mesaj gönderebildiğimiz günden beri mesaj paketleriyle pek işimiz kalmadı. Bu uygulamaların başını çeken şüphesiz bir numara olarak Whatsapp uygulamasıdır. Bir dönem viber çekişme içerisindeyken artık pek duyulmuyor, kullanılmıyor eskisi gibi. Simdi de Google Allo ile çıka geldi.

Google Allo Nedir ?

Her zaman Google amcamın piyasadaki rekabeti hakkında çok çekişmeli olduğundan söz ederiz ve el atmadığı bölüm de neredeyse hiç yok.  Telefonlar  ve notebooklar için işletim sistemi, kendi ürettiği telefon, sürücüsüz araba vs. derken şimdi de Whatsapp in tahtina göz dikti gibi görünüyor. Henüz çok yeni olan Allo anlık mesajlaşma sistemi şuanda play storeden indirilebilir durumda. Anlık mesajlaşmanın dışında bir de asistan hizmeti bulunuyor. Iphone un  Siri si gibi sizinle muhabbet etmekten çekinmiyor ve bazen de çok güzel saçmalayabildiği gibi size bir çok konuda yardımcı da olabiliyor.

Her ne kadar asistan kendisinin Allo olmadığını söylese de bana göre Allo asistanın ta kendisi. Canınız sıkıldığında muhabbet edecek birilerini bulamazsanız eğer Allo ile koyu bir muhabbet yapabilirsiniz. İşin kötü tarafı henüz Türkçe yanıt veremiyor  ama ilerleyen dönemlerde size kız bile ayarlayabileceğine olan inancım yüksek. Bir de cinsiyetini çözemedim henüz. Kız gibi takılıyor ama biraz da erkek gibi.

Desteklediği platformlar

Şimdilik sadece play store üzerinden telefonunuza indirebiliyorsunuz. Google’ın yetkili isimlerinden Nick Fox, attığı bir twit ile  Allo nun bilgisayarlarda kullanılan ekran görüntüsü paylaşarak Mac ve Pc ler için geliştirmelerin olduğunu bildirmişti. Yakın zamanda bütün platformlarda kullanılabileceği sinyallerini de almış olduk böylelikle.

  • google playden indir

Nasıl kullanılır?

Kullanım şekli diğer anlık mesajlaşma hizmetleriyle aynı.

Telefon numarası girin

Açar açmaz hesabınızı oluşturmanız için sizden telefon numarası isteyecektir. Gireceğiniz numaraya doğrulama kodu geldikten sonra sonra mesajlara bakıp kodu aramanıza gerek kalmadan mesajlarınız içindeki doğrulama kodunu alıp ekrana kopyalıyor kendisi.

Profil fotoğrafı ayarlayın

Doğrulama aşamasından sonra size bir profil fotoğrafı yüklemenizi isteyecektir. Cep telefonunuzun ön kamerasıyla karizmatik bir fotoğraf çekip onayladıktan sonra rehberinizdeki kişilerden Allo kullananlar fotoğrafınızı görüp ilk bakışta sizi tanıyabilirler.

Google Asistan

Kişilerinizin olduğu bölümüm en üstünde Asistan diye ismi yazar. Hi Allo diye yazdıgınızda ben Allo değilim, Allo nun arkadaşıyım dedigine de inanmayın. Simsimi tarzı bir muhabbet içinde kendinizi bulabilirsiniz bir an. Şimdilik tek problem Türkçe dil olmaması.

Kişiler

Allo kullanan arkadaşlarınızı yeni mesaj butonuna tıklayıp görebilirsiniz.

Mesajlaşma

Whatsappta gördüğünüz smileylerin tamamı bunda da var. Fotoğraf, dosya, konum, video gönderme gibi özellikleri de bulunuyor. Yeşil renkli butona bastığınızda 2 numaralı resimdeki gibi uygulamayı kullanan kişiler, grup sohbeti, gizli sohbet gibi bölümleri görebilirsiniz.

Profil ayarları

Sol taraftaki profil sekmesine tıkladığınızda sizinle alakalı düzenleyebileceğiniz bir kaç bilgiyi görüntüleyebilirsiniz. Beğenmediğiniz profil resmini ve ismi bu alanda değiştirebilmeniz mümkün. Profile ardından da kaleme tıkladığınızda değişiklik yapabilirsiniz.

Engelleme

Allo ile sizi rahatsız edecekler, uyuz olacağınız kişiler hatta bir daha tipini görmek istemeyeceğiniz kişiler olacaktır elbette. Sizi rahatsız eden kişinin profiline uzun bastığınızda karşınıza “Sil”, “Bildirimleri devre dışı bırak” ve “Engelle” seçenekleri çıkacaktır. Engelle yazısına tıklayıp rahat bir nefes alabilirsiniz yada  bildirimleri devre dışı bırakıp zırt pırt mesaj bildirim sesinin gelmesini de engelleyebilirsiniz.

Engel kaldırma

Sol menüdeki engellenen kişiler yazısına tıkladığınızda karşınıza engellediğiniz  kişiler çıkacaktır. Bu listeden istediğiniz kişinin engelini kaldırabilirsiniz.


Mintik senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz