Evet bu fonksiyon ne işimize yarayacak, zaten öne çıkarılmış olan görseli kendimiz çekiyoruz diyebilirsiniz. Herşey arz talep mevzusundan ibaret. Size lazım olmaz, bana lazım olmaz ama başkalarının işine yarar.  Şöyle bir websiteniz var ve sitenizde yazı yazan kişiler sürekli öne çıkarılmış görsel eklemeyi unutuyor ayrıca temanızın anasayfasında  da the_content yerine excerpt kullanıyorsanız sadece yazıya ait metni çekmiş olursunuz.

Excerpt yerine ya the_content kullanacaksınız yada benim gibi benim daha çok işime yarıyor diye excerpt kullanıp bu fonksiyonu da ekleyeceksiniz. Aksi halde get_the_post_thumbnail fonksiyonu ile çekmiş olduğunuz resimler hoş olmayan bozuk bir görüntü oluşturacaktır.  Excerpt fonksiyonunu  kullanıp thumbnaili de bu fonksiyon ile otomatik eklediğinizde sorun bitmiş olur mu sorusunun cevabı da yine arz talep meselesine göre değişiyor.

Kullanacağınız her detay için bir çözüm yolu mutlaka vardır WordPress’te. İhtiyacınıza göre ayarlamalar yaparak birşeyleri kusursuz hale getirmek de tamamen karşılaşacağınız tasarım hatalarına yada eksiklerine bağlıdır. En azından bu fonksiyon ile anasayfa vb. sayfalarda thumbnail sorununu çözmüş olacaksınız. Bu arada bu fonksiyon eski yazıların öne çıkarılmış görselini düzeltmiyor, sadece yeni yüklenen yazılarda otomatik seçiyor.

Functions.php dosyasına eklemeniz gereken kod:


// yazıya yüklenmiş ilk resmi öne çıkarılmış görsel olarak ayarla
function otomatik_resmi_onc($post_id) {
  // Önce öne çıkarılmış resmin olup olmadığını kontrol et
  if (has_post_thumbnail($post_id)) {
    return;
  }
  $attachments = get_children(array(
    'post_parent'  => $post_id,
    'post_type'   => 'attachment',
    'post_mime_type' => 'image',
    'orderby'    => 'menu_order',
    'order'     => 'ASC',
    'numberposts'  => 1,
  ));
  if (!$attachments) {
    return;
  }
  foreach ($attachments as $attachment_id => $attachment) {
    set_post_thumbnail($post_id, $attachment_id);
  }
}
add_action('save_post', 'otomatik_resmi_onc');

 


Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz