Bugün veritabanıyla baya uğraştım. Gözümü kırpmadan birçok  satırı sildim durdum. Özellikle yıllar boyunca yüklediğim temaların ve eklentilerin oluşturduğu özel alanları silip durdum. yetmedi  Google webmaster tools üzerinden site linklerinde ek olarak görünen anlamsız, biçimsiz karakterleri de veri tabanında arayıp sildim. Şöyle ki wp_posts tablosunda görünenleri dahi sildim. Sonuç olarak ne mi oldu ? Yönetim panelinden yazılar sekmesine tıklıyorum, yazılar yok! Site anasayfasını açıyorum yine aynı. Eyvah dedim sıçtık! Neyseki öncesinde veritabanı yedeği almıştım ve hepsini tekrardan yükledim. Tam sırtımı yaslayıp biraz yazı yazmaya karar vermişken karşıma acayip, ilk defa karşılaştığım bir hata çıktı.

Örnek hata:

Creating default object from empty value of line  wp-admin/includes/post.php

Örnekte verdiğim hata birebir aynı ama satır numarası farklıydı. Wp_config.php dosyasındaki define(‘WP_DEBUG’, false); olan modu true olarak değiştirdikten sonra listelenen hataları görünce dedim ki vay halime.  Nasıl illet bir hataysa WordPress’i silip yüklüyorsun hata devam ediyor, repair modunu açıyorsun hata yine devam ediyor.  Biran durdum ve yeni gelecek güncellemeyi beklemeye bile karar verdim. Ya güncelleme yapan ekibin başına Jannah temasının sahibinin başına gelen olayın aynısı gelirse, ya hepsi koronadan ölürse diye düşündüm desem de inanmayın. Ama şaka bi yana yeni güncellemeyi bekleme fikrini bile düşündüm.   Sanırım hata ne özel alanları silmekle alakalıydı ne de wp_posts tablosundaki satırları silmek ile alakalıydı. Emin olduğum birşey vardı o da wp_posts tablosunu ve içeriğini tamamen kaldırmaktan kaynaklıydı. Sonrasında tabloyu geri yükleyip yazıları da üstüne yüklemiştim ama bu hatalar dizisi çıkmıştı.

Eminim benim gibi veritabanını kurcalayanlar da çoktur ve bu hatayı alan tek kişi değilimdir diye hastalığın tedavisini de paylaşayım dedim. Belki bir başkasının başına aynı sorun bela olur da ne kadar uğraşsa da çözemez diye bende bu konuyu açtım. Ne uzattın konuyu, açıkla açıklayacaksan diyenlere de selam olsun.

Bendeki sorunu phpmyadmin üzerinden çözdüm. Şimdi size de anlatayım. Öncelikle phpmyadmin üzerinden sitenizin mysql veritabanından wp_posts satırını tıklayın. Ardından altta olan resimdeki gibi YAPI sekmesine tıklayın.

 

Üstteki işlemi yaptıktan sonra wp_posts tablosu karşınıza çıkacaktır. 1. sırada olan ID satırına ait olan değiştir linkine tıklayın. AUTO_INCREMENT kısaltılışı olan A_I diye bir input alanı göreceksiniz. A_I altındaki inputa tik atın. A_I seçeneğine tik atıp kaydettikten sonra yazı sayfanız düzelecektir. Sadece bunu yaptığınızda  yazı sayfasındaki hata giderilse ancak  Resim Yükleme Sorunu devam ederse Boş Yetkileri ayarla yazan yerin altındaki inputa da bir tik atıp tekrar kaydedin.  Bu iki işlemden sonra bir daha hata almazsınız. Çoğu kişide düzelmişti umarım sizde de sorun bu şekilde çözüme kavuşur.


Mintik senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz