Uzun süredir bu kerata ile ilgilenmediğimden  düzeltilmesi gereken sıkıntılar üst üste binmiş beni bekliyordu aylarca.  Takipsizlikten dolayı nedenini bilmediğim bazı sorunlar yüzünden sitemin indeksi gün geçtikçe arama motorlarından siliniyordu. Hala emin olmamakla birlikte sorunu WordPress’in 5.5 güncellemesine bağlıyorum. 2 aydır denemediğim yöntem kalmadı neredeyse. Her yöntem değişikliğinde  birkaç gün bekleyip ne olacağını izledim sadece. İndex sayısı 2000 rakamına ulaştıktan sonraki gün tekrar 1400-1500 sayısına iniyordu. 1600 sayısında dengeledim bir ara ama nereden baksanız 4000 küsür bağlantısı olan bir sitenin sadece önemsiz bağlantıları arama motorlarında silinmeden kalabiliyordu. Hal böyle olunca güncelleme dosyası elimde olmayan ve olan sorunları temada nasıl düzeltebileceğimi söyleyebilen bloglar olmadığı için çareyi yeni tema kullanmakta buldum.

Bildiğiniz gibi ücretsiz temaların derdi neredeyse hiç çekilmiyor. Sanki geliştiriciler zorla satabilmek için özelliklerin çoğunu kısıp iskeletin sadece sol bacağını ücretsiz olarak dağıtıyorlar. 59$ gibi bir tutarı neredeyse hiç kazancım olmayan ve olan kazancı da yıllık hosting firmasının ücretine ödeyen biri olarak ödemeye niyetli değilim. 59$ Türkiye şartlarında az bir para değil. Themeforest gibi sitelerin ülkelere göre bir fiyat politikası belirlemesi gerekiyor bence. Normal şartlarda benim ödemem gereken tutar neredeyse ücretin 10’da 1.5’i kadar olması gerekiyor. Elin amerikasında en düşük ücret 2000 dolar değildir belki de ama ben o kadar biliyorum. Alım gücüne göre hesaplayınca ortaya çıkan tutar 50-70 Tl arası olması gerekiyor. Baktık olacak gibi değil uzun süredir aklımda olan fikri ben de faaliyete geçirdim sonunda. Deneme yanılma yöntemi ile yaklaşık bir günümü aldı diyebilirim. Günlük 59$ kazanmıyorum, bu açıdan bakarsak karlı sayılırım 😀

Arşivimde bir zamanlar ücretsiz dağıtılan HILL teması vardı ancak o temada da aynı sorunlar olacağından düzenlemeleri Themeforest sitesinin Nisan ayında ücretsiz dağıttığı temalardan birini seçerek gerçekleştirdim. Yoome teması birçok anasayfa tasarımına sahip woocommerce destekli bir tema. Temel kullanım amacı online satış yapmak. Blog bölümü de var ama anasayfası kategori sayfasına benzediği için ücretsiz temalardan pek bir farkı kalmıyor.  Aklımda canlandırdığım tasarıma en yakın olanı seçip düzenlemelere başladım.

Slider Revolution Ayarları

Görünüm > Theme Options sekmesinden üst menü ve logo seçme gibi işlemleri yapabilirsiniz. Kullandığım Slider Revolution tasarımı normalde premium bir tasarım. Onu da Slider Revolution tasarımları paylaşan bir siteden indirip tek tek içerikleri ekledim. Üst kısım normal bir magazin temasına dönüştü. Footer kısmı Footer Blocks sekmesinden düzenledikten sonra geriye footer ve header arası kaldı.

Header Footer arası düzenleme

Resimde de gördüğünüz üzere alt kısımda biraz fazlalık kalmış. Tasarımcının eklediği görsel benimkine göre biraz daha dikey olduğu için böyle bir sorun çıktı.  Burada Dikey bir resim ve yanında da Trend models Shop now yazıyordu sadece. WpBakery destekli olduğu için sayfa düzenleme kısmında WpBakery düzenleyiciyi görebilirsiniz. WpBakery kullanarak Başlık açıklama ve resimleri ekledikten sonra böyle bir görüntü çıktı ortaya. Tasarımı en kısa sürede baştan sona bir magazin-blog sitesine dönüştürmek istediğim için Dikey resimler hazırlamak için vakit harcamak istemedim. Bana göre bu ufak tefek kusurlara rağmen gayet güzel görünüyor. Bu fikir çok eskiden beri vardı ancak tembellikten  dolayı bir türlü gerçekleştiremiyordum. Bu arada WpBakery eklentisi premium bir eklenti ve eğer WordPress 5.5 güncellemesinde yaptığı şeyin aynısını yapıp binlerce temayı sorunlu hale getirmese ömür boyu Themeforest üzerinden en güncel versiyonunu bulabilirsiniz. Themeforest sitesinin neredeyse her ay paylaştığı temalardan birinde WpBakery desteği bulunuyor. Ücretsiz dağıtılan temayı indirerek WpBakery eklentisinin en son sürümünü indirebilmeniz mümkün.

Kategory ve blog sayfalında çıkan üst resmi değiştirme

Bu görsel yerinde normalde uzun elbise giymiş bir kadın resmi vardı. Webtasarım içerikleri paylaşan bir site ile alakası hiç olmayan bu görseli mecburen değiştirmem gerekiyordu. tema adresi/images klasöründe bg_breadcrumb diye bir resim bulunuyor. Kendinize uygun bir resmi ekleyince ortaya böyle bir görüntü çıkıyor. Sidebar bölümüne eklediğim bileşenler çok iyi olmasa da fena görünmüyor pek. İlerde bir gün eğer tembelliğim tutmazsa o kısmı da değiştirmeyi düşünüyorum.

Temelde çok uzun sürmemesi gerektiğini düşünebilirsiniz ancak Slider Revolution eklentisini ilk defa kullandığım için  öğrenmesi biraz zamanımı aldı. Sayfalar, kategoriler, Buddypress ve WpForo forum eklentisi gibi kullandığım eklentilerin görüntüleri ile uğraşma vs. derken  biraz zaman alıyor gerçekten. Anasayfaya ekleyeceğiniz kategorilerin sayısına bağlı olarak da uğraşacağınız zaman süresi gittikçe artabilir.

Şuanda index sayısını kontrol ettiğimde 2020 adfet görünüyor Google’de. Yarın düşer mi bilmiyorum ama düşerse her halde siteyi baştan sona sıfırlamaya gitmek zorunda kalacağım sanırım. Muhtemelen bu soracağım soruyu kimse görmeyecek ama yine de sorayım 😀 Sizde de bu index silinme olayı oluyor mu acaba?

 

 

 


Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz