Hergün daha da gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza giren yeni sistemlerle tanışıyoruz. Bu sistemleri kullanabilmek için her zaman bir kullanıcı adı ve parola almamız gerekiyor. Sosyal medya, e-postalar, telefon, kredi kartları derken bütün hepsini aklımızda tutmak gittikçe zorlaşıyor ve nadir kullandıklarımızı da ister istemez unutuyoruz.  Bu unutkanlığa çözüm getirmek adına geliştirilmiş olan sistemler de mevcut Chrome Senkronizasyonu gibi, ama her zaman yeterli olmuyor maalesef.

Bizim için en önemli olanda bir tanesi de websitemizin yönetim paneline erişim sifresidir. Google Chrome senkronizasyon özelliği sayesinde WordPress tabanlı web sitemizin yönetim paneline erişmek için her zaman kullanıcı  adı ve parola kullanmıyoruz ama bir defa kayıtlı formları tarayıcıdan sildikten sonra bu özelliği şifreleri tekrar girip senkronize etmeyene kadar kullanamıyoruz maalesef.  İşte o an  gerçekten bazı şeyleri unuttuğumuzu anlıyoruz. Giriş bilgilerini tekrar elde edebilmenin yolları tabi kide var. Mesela eposta adresinizi girip unuttuğumuz  giriş bilgilerimizi geri alabiliyoruz.  Email adresimizi de unuttuysak yada erişim sağlayamıyorsak eğer o zaman iş başa düsüyor. Bu durumda yapmamız gereken hosting panelinden phpMyAdmin sayfasına girip mysql üzerinden eski şifreyi silip yerine yenisini kaydetmemiz gerekiyor.

WordPress, parola olarak md5 sifreleme yöntemi kullanıyor. Veritabanı üzerinden yenisini girerek yapma yöntemi mevcut ancak benim pek önerdiğim bir yöntem degil.  En sağlıklı yol şifrenizi buradaki linkten md5 e dönüştürüp veritabanına atmaktır. Verdiğimiz linkteki form, karakterleri md5 olarak kodlayarak daha güvenli bir halde olmasını sağlayan  bir hizmettir ve ücretsizdir.

Md5 generator sayfasından sitenizin yönetim paneline erişmek için dönüştürdüğünüz karakterler bir kenarda dursun şimdilik. Hosting sunucunuzdan alan adınızın yönetim paneline giderek mysql veritabanına erişim sağlamanıza olanak sağlayan phpMyAdmin linkine  tıklayıp  veritabanımıza  gidelim şimdi. Alttaki resimdeki gibi  tablolarla karşılaşacaksınız. Bu tablolar  içinden kullanacağımız  tablo wp_users tablosudur. Bütün üyelerin bilgileri  wp_users tablosu üzerinden kayıt altına alınır, sizinki de dahil. Tablolardan herhangi birine tıkladığınızda içinde olan veriler  liste şeklinde  sıralanır ve eğer çok fazla üyeniz  yok ise kendi hesabınızı bulmanız çok da zor  olmayacaktır.

Wp_users  tablosuna  tıkladığınızda ise sitenize üye olan herkesin ismini  göreceksiniz.  Burada düzenle yada kalem ikonuna tıklayarak kullanıcıların profil bilgilerine  ulaşabilirsiniz.

 

Açılan sayfada  daha önceden almış olduğunuz MD5 korumalı karakterlerı  user_pass satırındaki karakterlerle  değiştirin ve kaydedin. Artık Yönetim panelinize  erişim sağlayabilirsiniz.


Mintik senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz