Typeahead
Google’de arama  özelliğini  bilirsiniz. Tabiri yerindeyse leb demeden leblebiyi  anlayan bir özelliği var.  Sanki aklınızdan geçeni okuyormuş  gibi siz  yazmaya başlarken yazdığınız  kelimelere en yakın cümleleri  karşınıza çakartıyor ve olası itimalleri de  alt alta  sıralıyor.  İstediğinize  daha kolay ulaşmak için sözcüğün tamamını yazmanıza bile  gerek  kalmayıp  alt  kısımda  sıralanan seçenekleri tıkladığınızda hemen input  alanına  tıkladığınız  değer giriyor.

Fred Heusschen tarafından geliştirilmiş olan Typeahead uygulaması da tam olarak  Google’nin benzeri diyebileceğimiz özelliklere sahip. Typeahead’ı anlatmaya çalışırken Google’den bahsettik ne olduğunu  daha iyi anlayabilmeniz  için. İlla  bi arama motoru  sahibi olmanız gerekmiyor bunu kullanmak için. Websitenizdeki  form alanlarına yada arama  kutusuna uyarlayabilirsiniz .

Typeahead otomatik tamamlama eklentisi input  alanında girilen değerleri  .json dosyası ile karşılaştırarak  karşınıza muhtemel  en yakın sonuçları  çıkarmaya yarıyor.  Demo sayfasında toplam beş farklı otomatik tamamlama örneği bulunuyor. Grup  olarak  arama, normal arama, açıklamaları ile açılan başlıklar, arapça  karakter kullanarak arama ve başlıkların hemen yanında  çıkan tarih özelliği.

 


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz

  1. Tachyon dedi ki:

    Söz konusu arama özelliğine Google Suggest arama denir ve birçok türevi vardır. Web 2.0’ın nimetlerinden biridir. Yaklaşık 8 sene önce bende kendi web sitem için yapmıştım. Benim yaptığım sql dosyasından arama yapıyordu. Elbette optimize edilmesi gerekiyordu. Uzun zaman önce bu işleri bıraktığım için o projede kayboldu.