Tarih 10 Haziran 1959, Metin Oktay’ın Dolmabahçe stadında Fenerbahçe’nin ağlarını delip attığı gol anıydı. İlk defa o gün çakma Çin işi atari ile bıyıklı Mario amca ile tanışmıştık desem de inanmayın çünkü o zamanlar daha ben yoktum. Play storede takılırken o bıyıklı amcanın gözlerimin içine bakması, bir an beni geçmişe götürdü ve atari başında geçen bütün anılarımı gözlerimde canlandırdı. Bu dönemin teknolojisine taş çıkartan türden bir oyun olmasından değil, çocukluğumuz boyunca oynayabildiğimiz en eğlenceli oyunlardan biri olduğu için olsa gerek bu kadar derinlere daldım.

Şuan için ismini bile hatırlamadığım joystick benzeri 4 yada 3 tuşlu bir tane de yön tuşu olan kumanda (belkide adı gerçekten joysticktir bilen varsa yazsın lütfen) ve küçücük siyah beyaz bir tüplü ekran ile saatlerce bıkmadan usanmadan oynardık.Yine de o tüplü tv ve Çin işi atari ile halimizden oldukça memnunduk. Çünkü bir Play Station yada XBox henüz geliştirilmemişti ve bir Süper Mario tetrislere göre çok modern kalırdı bizim için. Bu kadar efkarlanıp çocukluğumu özlememin sebebi bu olsa gerek. Neyse ki şimdiki keratalar bu tarz oyunları kabul etmiyor. Onların sayesinde bizler de arada GTA, Rise of the Tomb Raider tarzı oyunlarda takılabiliyoruz.

Neyse gel gelelim bizim şu cüce, bıyıklı amca olan, nam-ı diğer Süper Mario’ya. Bütün yolculuğu mantarlar, kaplumbağalarla savaşarak geçip prensesini kurtarmaya çalışan bu amcanın, 25 sene önceki amacı ve yolculuğu yine değişmemiş. 25 sene önce kaplumbağaların üstüne nasıl zıplayıp onları fırlatıyorsa hala aynı savaşı sıkılmadan yapmaya devam ediyor.

Nintendo, 15 Aralık 2016’da iOS cihazlar için çıkardığı Süper Mario oyununu geçen ay yani 23 Mart 2017 tarihinde Android cihazlar içinde kullanılabilir bir sürüm yayınladı. Henüz 1 ay bile geçmemesine rağmen 10 milyondan fazla indirmeye ulaştı bile.  Bu hızla kısa sürede Pokemon Go gibi 100 milyonlara ulaşacağından şüphem yok.

Oynayış tarzı eskisi gibi değil ve bir joystick kullanıyormuş gibi rahat da oynanmıyor maalesef. Elinizin yatkın olabilmesi için bir süre oynamanız şart bütün oyunlarda olduğu gibi. Ne kadar beğeneceğinizi bilmiyorum ama pokemon go gibi çocukluğumuzdan kalma bir anı olduğu için çok büyük bir oyuncu kitlesine ulaşacağı garanti.


Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz