sorun cevaplayalım

Uzun bir süredir forumlarda dolaşıp birilerinin sorunlarını inceleyip cevap verdikçe sitemin iletişim bölümünden de destek talepleri artmaya başladı. Bir şekilde insan tanınınca talepler de artıyor haliyle. Cevaplara mail üzerinden özel olarak cevap vermek ve başkalarının da bu cevaplardan faydalanıyor olmaması benim için biraz düşündürücü olmuştu.

Madem bazı sorunlara cevap veriyorum neden başkaları da bu cevaplardan faydalanmasın ? Diye aklımdan geçirdiğimde herkesin soru sorabileceği bir bölüm hazırlamak istedim. Sonuç ta forumlarda bunu sürekli olarak yapıyorum ancak kimi zaman forumlara giriş yapma fırsatım olmuyor. Hem iletişim kutusu yoluyla soru soran arkadaşlarımıza da kimi zaman net cevap veremiyorum bilgi yetersizliğinden dolayı. Aklımda tasarladığım sayfa açık ve netti. Birileri soru soracak ve bilen arkadaşlar da cevap verecekti. Gerçi bilen arkadaşların cevap verebilmesi için soru cevap bölümünün iyice popüler olması gerekiyor o ayrı konu. Düşününce biraz Stackoverflow sitesine benzer gibi oluyor.

Stackoverflow benzeri bir sistem kurma hevesinde değildim ancak şu anki soru cevap sayfası aşağı yukarı Stackoverflow sitesine benziyor. Sırf deneme amaçlı Javascript ile alakalı bir soru sordum ve cevap veren kişilerin profillerine baktığımda bir hayli şaşırmıştım. Yaşça oldukça olgun kişilerden oluşan ve her biri kendi alanında uzman diyebileceğim insanlar takılıyor o ortamda. Bizim ülkemizde de buna benzer siteler var ama böyle bir sistemin tutulabilmesi için günlük ziyaretçisi yüksek olması ve uzman bir ekipten oluşması gerektiğini düşünüyorum.

Başlangıç olarak Webmaster kategorisi diye bir kategori ekledim. Webmaster kelimesi ile ilişkili olabilecek hemen hemen bütün sorulara cevap verebileceğimi veya bir şekilde araştırarak çözüm bulabileceğimi düşündüğüm için tek bir kategori ekledim. Anlamadığım kategorileri açmak zaten boş olurdu ve site içeriği ile de baya alakasız kalırdı. Bu yüzden şimdilik tek bir kategori ekledim. Webmaster kelimesi ile alakalı olabilecek her türlü sorunlarınızı soru cevap bölümünü kullanarak sorabilmeniz mümkündür. Bilgim dahilinde elimden geldiği kadar sorlara cevap vermeye çalışacağım. Hem böylelikle iletişim sayfası kullanmak yerine soru cevap bölümü kullanıldığında herkes bilgiden faydalanmış olacaktır.

Henüz bazı eksiklikleri olsa da genel amacına hizmet etmeye oldukça yeterlidir. Ufak tefek dil sorunları var ve henüz bunları tespit edebileceğim bölümü bulamadım. Dil dosyaları dışında da bir kaç ufak yerde düzenleme yapılması gerekiyor. Her şeyi bitirdikten sonra yayınlama niyetindeydim. Biraz aceleye geldi gibi oldu. Eh artık ilerleyen zamanlarda ufak tefek bir kaç kelimeyi de Türkçe’ye çeviririm.


Bu gönderiye yorum yapmak için giriş yapmalısınız...

  1. Muhammed Taha dedi ki:

    Merhaba Benim samsung galaxy ace s5830 um var cwm 6.0.4.6 moda geçtim geri 5.0.2.6 geçemiyorum ne yapmalıyım şimdiden teşekurler.