Mintik posted
4 year ago

İnstagram api kodu alma ve kullanıcı id öğrenme

instagram api

Bu güne kadar instagram kullanmadığım için ve kullanmayacağım  için  hiç işim düşmedi bu instagram sitesine. Kullanmayacağım dedim çünkü  fotoğrafçılıkla pek  alakası olmayan biriyim. Gel gelelim bu instagrama dünyada kaç küsür insan kullanır onuda  bilmem ama  alexa sıralamasına bakınca milyar insan tarafından kullanıldığı kesin bir site. Webtasarım örnekleri paylaştığımız  için ara sıra böyle kıyısından işimiz  düşebiliyor bu tür sitelere.

Elimde sizlerle paylaşmak istediğim jQuery ve Css3 ile hazırlanmış bir hover efekti bulunuyor.  Ama demo örneğinde  ekli olan api kodu bir instagram üyesinin değilde instagramda en popüler olan fotoğrafları çekmeye yarıyordu. Hal böyleyken instagram api kodlarını biraz araştırıp demoyu sizlere tanıtabilmek için kişiselleştirmem gerekiyordu.  Çoğu kişi kendi webstesinde  instagram resimlerini yayınlar ve bunun için hazır wordpress temaları ve wordpress eklentileride  bulunuyor. Kısa yoldan da  kendi  sitenizde instagram fotoğraflarınızı yayınlayabilmeniz mümkün ama eminim çoğu kişi kendine özgü tasarımlar kullanmak ister bu konuda.  Bu yüzden jQuery ve Css3 ile  hazırlanmış hover efektini yayınlamadan önce instagram api kodu nasıl alınır ve kullanıcı id si  nasıl öğrenilir  gibi soruları araştırdım sizler için.

İnstagram kullanıcı id öğrenme 

Buradaki linke tıklayarak açılan sayfadaki kutuya kullanıcı adınızı  girip bul tuşuna bastığınızda id numaranızı görebilirsiniz.
İnstagram api kodu alma

İnstagram geliştirici sayfasından bir kaç basit  adım sonrası  alacağınız  api kodu sayesinde istediğiniz herhangi bir veriyi çok kolay bir şekilde çekebilirsiniz. Buradan instagram api konsolu sayfasına giderek service  sekmesinden api kodunu almak istediğiniz  veriyi seçtikten sonra Request url bölümnde user-id kısmına aldığınız kullanıcı idesini ekleyip send  butonuna basın. Working  yazısından sonra request bölümünde GET /v1/users//media/recentaccess_token=592576742.1fb234f.b78663127a4545f5afa82f410ee10611 diye bir  api kodu göreceksiniz.

Kullanıcı id ve api kodunuzu  kullanarak web siteniz üzerinden istediğiniz herhangi instagram verisini çekebilirsiniz. Anladığım kadarıyla Instagram resimlerinizi, ilişki durumunuzu, takipçilerinizi takipçi sayısını, takip ettiğiniz kişileri ve konum bilgileri gibi birçok veriyi instagram sitesi üzerinden web sitenize  çekebiliyorsunuz.

 

Mintik is curious about your thoughts. Add a comment
Did you know that members who log in don't see ads?
Sign in with E-mail

  1. Murat Tatlı says:

    hocam http://www.mintik.com/url/http://jelled.com/instagram/lookup-user-id bu link çalışmıyor? başka varmı böyle instagram idsini öğrenebileceğimiz site?