Mintik posted
4 year ago

Corpo

Corpo
Hem şirketler için hemde  kişisel bloglar  için kullanılabilir  bedava  bir  Wp şablonu. Çoğu firmanın site  tasarımı  seçerken yaptığı en büyük hatalardan biri yanlış tasarım seçmektir. Yanlış şablon  seçimi sonrası  arama  motorlarında  ilk 500’lere  bile girememe ihtimalleri vardır. Her şirketin internet üzerindeki tek amacı sıralamalarda  birinci sıra olmasa bile ilk sayfada olabilmek. Yanlış tasarım seçiminin sonucunda arama sonuçlarında değil ilk sayfa  listeye bile girememek  bir ihtimaldir ve çoğu firmanın yaptığı  en büyük hatalardan biridir.

Bir örnek vererek açıklamayalım. Firma rehberlerinden baktığım kategorilerde gözüme ilk çarpam alüminyum kategorisiydi. bu yüzden alüminyum üzeri çalışan firmaları örnek olarak vermek istiyorum. Yapacağım açıklamalar  bütün firmalar için geçerli sadece alüminyum için değil. Bir alüminyum firmasının internet üzerindeki öncelikli  amacı bütün firmalar  gibi anahtar kelimesinde birinci sıraya gelmektir. Alüminyum firması hakkında çalışma  ortamınızın fotoğraflarını resim galeri şeklinde  ana sayfaya ekleyip  bütün resimlerin altına  alüminyum hakkında farklı  ama benzer  açıklamalar yazarsanız eğer ortalama tek bir sayfada 100 küsür  alüminyum kelimesi olur. Değil 100 kelime tek bir sayfa için 50 tane aynı kelime bile fazladır.

Başka  şekilde de  örnekler verebiliriz. Mesela  şirketinize  bağlı bayilikler var  ve siz bu bayileri tanıtmak amacıyla hepsinin fotoğrafını, ilini ve bunlarla beraber  başlığını eklerseniz seo açısından herhangi  bir sorun olmaz. Ama bayileriniz alüminyum üzeri olacağı için bütün bayi isimlerinin yanına alüminyum kelimesi de  gelecek. Yani sayfadaki aynı kelimeler  yine 100 küsür olacak.

Şimdi aklınızda şöyle bir soru olabilir: ‘Arkadaşım Wp şablonu tanıtıyorsun. Ne anlarsın bizim firma bilgilerimizden?’

Doğrudur  firma  bilgilerinden anlamam ama Google’nin neyi üste neyi alta yerleştirdiği hakkında  az çok bilgi sahibiyim. En başından belirttiğim yanlış firma tasarımları bir sayfada aynı kelimeyi tekrar etmeyen tasarımlardır. Bu tür  şablonlardan kaçmanız sizin için en doğrusudur. Genel olarak firma, şirket, kurumsal isimlerinde  şablon  araması yaparsanız burada paylaştığım Corpo   benzeri örnekler  ile karşılaşırsınız.. Aramayı  Ingilizce olarak  ta deneyebilirsiniz. Business, corporate  themes diye arattırırsanız karşılaşacağınız örneklerin görüntüsü genel olarak yine  aynı olur. Firmalar için  seo açısından en sağlıklı olanları da bu tarz çalışmalardır. Şirketiniz oldukça büyük olabilir, bir değil bir çok alanda çalışmalarınız  olursa  eğer bu tarz örnekler  ihtiyacınızı karşılamayabilir.

Hakikaten altı üstü  bir şablon paylaşıyorum ne gerek var bu kadar anlatıma diye kendimi tutamadığım da oluyor ama  sürekli  forumlarda bu tarz yanlışlıklar yapan firma siteleri ile karşılaştığım için başlangıçta hata yapmamanız  açısından bilgilendirmek istedim. Sayfa  içinde aynı kelimelerin defalarca tekrar  etmesi Google  gözünde  spam  olarak algılanabiliyor. Sizin düşünceniz  anahtar kelimeniz  olan alüminyumda  birinci sıraya gelmek ve eğer  bu kelimeyi çok tekrar ederseniz arama sonuçlarında birinci sıraya  çıkabilirsiniz. Bu yanlış bir düşünce. Eğer doğru olsaydı herkes alüminyum kelimesinde  yükselmek için ana sayfasına sığdırabildiği kadar  alüminyum kelimesi  sığdırmaya çalışırdı.

Corpo şablonunda ana sayfaya  firmanızın ismini ve açıklamalarını defalarca tekrar etmenize gerek yok. Ana sayfa düzeninde  Biz kimiz?, Çalışma arkadaşlarımız/Ekibimiz, Başarılarımız gibi  firmanın ön tanıtımının yapılacağı bölümler var. bu bölümlere kısa kısa açıklamalar  girerek ziyaretçilerinizi  daha  kolay bir şekilde başka sayfalara link vererek yönlendirebilirsiniz.

Portfolyo  alanları oluşturarak  bitirdiğiniz, devam ettiğiniz ve hazırlığını yaptığınız bütün çalışmaları ekleyerek işiniz  hakkında  açıklayıcı  bir  sayfa oluşturabilirsiniz.  Portfolyo özelliklerini kullanabilmeniz  için bazı eklentiler yüklemeniz gerekiyor. Corpo şablonunu  yükledikten sonra  Yönetim paneli > Görünüm linkine  tıklarsanız eğer şablon için uyumlu eklentileri yüklemenizi isteyecek bir link göreceksiniz. Eklentileri  yükledikten sonra portfoyo özelliğini kullanabilirsiniz.  Bunların dışında eğer size bağlı bayiler varsa bunlar içinde  birer sayfa yada birer yazı oluşturarak  daha detaylı bir şekilde tanıtabilirsiniz.  Yazıdan kastım Wp yönetim paneli yeni yazı ekleme bölümünden yazı oluşturmanızdır. Ayrıca  her  bayi için aynı makaleyi kullanmamanız  şirketinizin  Google sıralaması için oldukça iyi olur. Bu konuda bazı forumlarda seo uyumlu makaleler hazırlayan arkadaşlar var. Kendilerine danışıp firmanız  hakkında  seo uyumlu makaleler  yazmalarını isteyebilirsiniz. Makale  yazarları da bell bir ücret karşılığında çalışıyor tabi.  Corpo   hakkında  unuttuğum bir özellik daha var. Gerçi başlıkta da belirttim responsive özelliği. Her tarayıcıya  uyumludur. Mobil, tablet ve bilgisayarlar  için ayrı ayrı şablon yüklemenize gerek yoktur. Tek başına bütün cihazlar tarafından destekleniyor.

Mintik is curious about your thoughts. Add a comment
Did you know that members who log in don't see ads?
Sign in with E-mail

 1. Yusuf says:

  Üsdat link kırık

  • Mintik says:

   Geliştirici tema linkini hem WordPress dizininden hem de kendi sitesinden kaldırmış. İlerleyen zamanlarda yeni link eklenirse biz de güncelleriz artık.

 2. emin says:

  bu siteleri nasıl ve ne şekil satıyorsunuz.