Skitter
Skitter uygulaması  Thiago Silva Ferreira tarafından geliştirilmiş web sitenizin manşet bölümlerine slideshow galeri  örnekleri ekleyebilmeniz için hazırlanmış ayrıca  tam ekran slideshow galeri özelliği de bulunan ücretsiz Mit/Gpl lisansları altında yayınlanan oldukça kullanışlı bir uygulamadır

Skitter’in özelliklerine bakarken bile insanı sıkabilecek kadar çok özelliği olması  en iyi yapan özelliklerden bir tanesidir.  Baya bir zamandır jQuery eklentilerini pek araştırmıyorum ve daha iyileri de olabilir ama bu ana kadar görmüş olduğum  slideshow galeri uygulamalarından içinde en çok efekt barındıranı  Skitter  oldu. Resimler  arası  her geçiş için ayrı bir  efekt kullanabilmeniz mümkün.

Skitter’de geçiş efektlerinin dışında klavye yön tuşları ile resimler arası geçiş yapabilirsiniz. Slideshow eklentilerinde olmazsa olmazlarda olan özellik sağ ve sol yön tuşları ile resimler arası geçiş yapmak. Tabi ki bu özellikte bulunuyor. Ama bununda  iki farklı  çeşidi  var. Rakamlar ve noktalar ile geçiş işlemi gerçekleştirmek otomatik slayt ve zamanlayıcı yükleme çubuğu da Skitter’in ekstra özellikleri arasında.

Animasyonlu geçiş efektlerine sahip slideshow galeri örnekleri  hazırlamak  biraz da JavaScript bilgisi gerektiriyor. Hele benim dahi tamamını incelemeyecek kadar geçiş efekti ve özellik barındıran bir slideshow örneğini  tam anlamıyla istediğiniz şekilde kullanmak biraz zahmetli bir iş gibi görünüyor. Sağolsun geliştirici arkadaş bunlar  için bir döküman hazırlamakla yetinmeyip istediğiniz slideshow  özelliklerini ekleyebilmeniz için de basit bir kurulum programı hazırlamış.

Demo sayfasında slideshow örneğinin hemen altında customize the features adlı ayar ikonuna  tıkladığınızda birinci adımda 38 farklı geçiş animasyonundan bir tanesini yada tamamını seçebilirsiniz. İkinci aşamada resimlerin yükleneceği  html yada xml öğelerinden bir tanesini seçip üçüncü aşamaya geçiyorsunuz. Üçüncü aşamada navigasyon ayarları, dördüncü aşamada slayt geçiş için kullanılacak öğeler (nokta, rakam, sağ sol yön tuşları, klavye yön tuşları), beşinci aşamada kendi slideshow örneğinizi inceleme ve altıncı aşamada da bu örneğin kodunu alma  bölümü bulunuyor.


Etiketler:
Bu gönderiye yorum yapmak için giriş yapmalısınız...