Kurumsal Site İçin Microdata

DWQA QuestionsCategory: WebmasterKurumsal Site İçin Microdata
yakup asked 1 sene ago

Merhaba.
Microdata kullanımı için her yerde “blog sayfaları” için anlatımlar mevcut, ya gerçekten bilen yok ya da sadece bloglar için geçerli bir işlem.
Peki statik bir sitede (örneğin firma sitesinde) bu işaretleyiciler kullanılmıyor mu? Bu konuda bilginiz var mı acaba? Araştırma yaparken karşıma çıkan kodlardan birkaçını yazayım buraya;
<html …. itemscope=”itemscope” itemtype=”http://schema.org/WebPage&#8221; />
<title itemprop=”name”>………</title>
<meta name=”description” itemprop=”description” content=”………” />
<meta name=”keywords” itemprop=”keywords” content=”………” />
Bu gibi kullanımlar doğru mu ve faydası var mı? Daha ne gibi eklemeler yapılabilir (örneğin resimlere, url lere, h taglarına)?
Şimdiden teşekkür ederim.

1 Answers
Ali Staff answered 12 ay ago

Firma yada bir blog olması pek farketmez ama firmanıza ait ürünler var ise o ürünler için eklenecek kodlar vardır yada iletişim bilgileri gibi. Şuan için aklıma pek birşey gelmiyor çünkü tam olarak sizin içeriğinizin ne olduğunu bilmiyorum. Yukarda paylaştığınız kodların size faydası ama rastgele kodları eklememeniz daha iyi olur. Çünkü microdata işaretlemeleri de iç içedir. Mesela WebPage işaretlemesini Article içine ekleyemezsiniz. Eklerseniz hata vermez ama arama motorları sitenizi yanlış tanımlar. Zaten doğru düzgün site içeriğini tespit edemiyorlar üstüne bide bu hatalar eklenirse daha beter bir hale gelir site durumu. Faydası varmı ? Evet faydasını çok iyi gördüm ama sürekli tema güncellemelerinden dolayı microdata işaretlemesi yapmaktan sıkıldım iyice.
Resim linklerine itemprop=”image”
Normal linklere itemprop=”url”
Menü için itemscope itemtype=”http://schema.org/SiteNavigationElement”
(menü linklerine de itemprop=”url”)
Hepsini teker teker buradan anlatmak isterim ama tamamını anlatmak sanırım 100 tane makaleyi geçer. Başlangıç olarak resim ve linklerinizi düzenleyin. Daha sonrasında header, footer ve varsa ürünlerinizi işaretlersiniz.
3 sene siteye ara vermeden önce bütün işaretlemeleri yazmayı planlıyordum ama konu paylaşmak bir türlü kısmet olmadı. Sadece bir kaç tane konu atabildim.
Site linkinizi de paylaşabilirseniz biraz incelemek isterim.