Geçen seneden beri Türkiye’deki faaliyetlerini zorunlu olarak durdurma kararı  alan Paypal‘ın yaptığı kampanyalar ve ödeme kolaylıkları sayesinde birçok insan tarafından kullanılıyordu. Hatta insanların elinde Paypal kartı gördüğümde şaşırmıyor da değildim. Vay be… Türkiye piyasasına da girdi ya artık bankaların işi zor bile  demiştim kendi kendime. Tam olarak daha ne kadar kapalı duracağı kesin olmasa da hala Paypal’ın sitesinde faaliyet durdurma kararı ile ilgili  açıklamalar duruyor.  Siteye girer  girmez karşınıza  bu açıklamalar  çıkıyor. Paypal alışkanlıklarından kurtulamayanlar  için biz de bazı alternatifleri araştırdık sizler için.

Sitedeki Açıklama

BKM Express

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye’de ödeme sistemleri içerisinde nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan veya destekleyen sistem, platform ve altyapıları oluşturmak, işletmek ve geliştirmek amacıyla çalışan, kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. 1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kurulmuştur.

BKM Express hızlı, kolay ve güvenli bir ödeme sistemidir. BKM Express’in mobil uygulaması ile 7/24 para transferi gerçekleştirebilir ve kart bilginizi işyeri ile paylaşmadan hızlı alışveriş yapabilirsiniz.

 • Farklı bankaların kartlarına tek bir hesaptan ulaşabilirsiniz.
 • Kart bilgilerinizi girmeden kolay alışveriş yaparsınız.
 • Kartınızı yanınızda taşımanıza gerek kalmadan hızlı işlem yaparsınız.
 • Alışverişlerinizde taksit yapabilir, puan kazanmaya devam edersiniz.
 • 7/24 cep telefonu ya da kart numarasına para gönderebilirsiniz.

BKM ürün ve hizmetleri arasında BKM Express, Troy, En Yakın ATM, temassız ödeme işlemleri, NFC, ulaşım projeleri, POSPara, kamu tahsilat çözümleri, yurt içi takas, switch ve 3D Secure bulunmaktadır.

Müşteri hizmetleri :  0850 2010 256

 

Ininal

Para yükleyip hem internette hem de mağazalarda kullanabileceğiniz  güvenli kartlardan bir tanesi Paypal’a alternatif olarak. Online alışverişin yanı sıra Ininal kullanan bir başka arkadaşınıza  para  gönderebilme seçeneği de  bulunuyor ayrıca  kartlarını da satın alabiliyorsunuz.

ininal fiziksel kartınıza, PTTMatik ve PTT Şubelerinden, Migros, Migros Jet mağazaları ve seçkin gazete bayilerinden, ING Bank ATM’lerinden ve ParaMara uygulamasından kredi kartınız ile bakiye yükleyebilirsiniz.
ininal sanal kartınıza ise, PTT Şubelerinden, Migros, Migros Jet mağazaları ve seçkin gazete bayilerinden ve ING Bank ATM’lerinden kart barkod numaranız ya da kart numaranız ile bakiye yükleyebilirsiniz.

Kampanyalar ve indirimler

• ininal kampanyaları ve indirimleri uygulamadaki ‘Bildirimler’ bölümüne düzenli olarak gelecek. Takip et, fırsatları kaçırma.
• Uygulamada hesap açabilmek için ve ininal kart kullanabilmek için 12 yaş sınırı vardır.

Müşteri Hizmetleri: 0850 311 77 01
E-Posta: info@ininal.com

Inianl kart nereden alınır ?

Bu linkteki kendi sitesinden 5  TL ücret karşılığında  bir kart satın alabiliyorsunuz.

ParaMara

ParaMara Ing Bankasının yayınladığı bir  sistem ve İng bankasına ait olan kartlarınızı ekleyip kullanabildiğiniz  gibi  diğer bütün banka kartlarınızı  da ekleyip kullanabiliyorusunuz. En güzel tarafı da sadece anlaşmalı yerlerden değil temassız pos özelliği olan her yerde kullanabiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken, destekleyen cihazlarda* uygulamadaki “ParaMara Temassız Kart” aktivasyonunu gerçekleştirmek.

 • Google Play’den indirin

Payoneer

Payoneer, Paypal gibi uluslararası online para transferi sağlayan bir hizmet. 200’den fazla ülkede, 19 dil ve 180 tane para  birimi  üzerinden işlem yapabilmeniz  mümkün.

Enpara

Enpara, Finansbank’ın şubesiz  olan bir hizmeti ve şubesiz  olduğundan dolayı maliyetleri oldukça  düşük. Bundan dolayı sizlere komisyonsuz  işlem sunabiliyorlar.

Android uygulamasıyla yapabilecekleriniz

 • Enpara.com hesaplarınızı gözlemleyebilirsiniz.
 • İhtiyaç kredisi başvurusu, sözleşme/ödeme planı onay, kredi taksit ödeme ve vadesinden önce kredi kapatma işlemlerini yapabilirsiniz.
 •  Para transferi, fatura, kredi kartı, kredi taksit ve şans oyunu ödemelerinizi yapabilirsiniz.
 • Döviz ve altın alış/satış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bas Biriktir uygulaması ile Enpara.com Vadesiz TL hesabınızdan, belirleyeceğiniz bir tutarı, yalnızca tek bir dokunuşunuzla herhangi bir şifre girmeden anında Birikim hesabınıza aktarabilirsiniz.
 • Ayrıca güvenli giriş yapmanıza gerek olmadan güncel mevduat ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarımızı, döviz ve altın fiyatlarımızı takip edebilirsiniz.

Enpara’nın kartı olan Enkart almak için buradan başvuru yapabilirsiniz.

Google Wallet

Google Wallet (cüzdan) hizmeti, anrdoid işletim sistemiyle beraber çıkan Google Play uygulama indirme servisi  için kullanıma sunulmuş bir hizmet. Henüz Türkiye’de çok fazla kullanılmasa da Google Play hizmetlerini satın almada çoğumuz  bilmeden kullanıyoruz  bu hizmeti. Yalnız para gönderme ve alma işlemlerini Türkiye’de  yapamıyoruz şimdilik. Google  gibi bir internet devinin hizmeti olduğundan yakın gelecekte bütün dünyada  en çok kullanılan sistemler  arasına gireceğine dair  inancım oldukça yüksek. Bu yazıyı yazmadan bir kaç sene önceki düşüncelerim bunlardı. Böyle düşünmeme sebep olan da bazı online alış veriş sitelerinde Paypal ile öde butonunun yanında Google Wallet ile öde seçeneğini görmemdi. Yalnız  Google Wallet sisteminin asıl rakipleri Apple Wallet ve Microsoft Walletdir. Ayrıca Google Wallet, MasterCard PayPass hizmeti veren 300.000’den fazla noktada çalışmaktadır. Sistemin bir de yan kuruluşu olan Android pay hizmeti de bulunuyor.

Apple Wallet

İlk ismi Passbook olan Apple pay, Apple store üzerinden kullanıcıların mağaza kartları, kredi kartları, gibi  kartları saklamaya yarar. Apple pay hizmeti ile hem uygulama satın alma hem de online alışveriş yapabilme imkanı bulunuyor.

Microsoft Wallet

Apple ve Google yapar da Microsoft geri mi kalır? Bu da Microsoft’un  mobil ödeme ve dijital cüzdan hizmeti. Şimdilik çok az platformda hizmet göstermesine rağmen Aple Wallet, Google Wallet ve Paypal sistemlerine rakip olmayı hedefliyor. Bence başaramayacak gibi  bir havası var. Çünkü Dünya devi olmasına rağmen  Android işletim sistemine kafa tutmaya çalışsa da kafa yerine ayak tutabildi. Tam emin değilim ama Bill Gates Türkiye’ye geldiği zaman bir arama motoru yapacakmısınız sorusuna verdiği  cevap “Böyle işlerle uğraşacak vaktimiz yok” demişti (kesin bilgi değil, sadece öyle bulanık hatırlıyorum) . Google’ye rakip olsun diye çıkardığı Bing arama motoru da beklentileri veremedi.

 

WireCard

Wirecard AG, merkezi Almanya’da bulunan, global bir finansal hizmetler ve teknoloji firmasıdır. Firma, dünya genelindeki 7.000’den fazla kurumsal müşterisine ödeme işlemleri, kart ihracı ve risk yönetimi hizmetleri sunmaktadır. İnternet üzerinden ödeme yapılan yeni hizmeti “Wirecard” ile, PayPal ve Western Union. ile rekabet etmektedir. Wirecard Bank AG Almanya Bankacılık Lisansı ile faaliyet göstermektedir ve Visa, MasterCard ile JCB’nin ana üyesidir. Wirecard AG’nin hisse senetleri, Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir.  Türkiye şubesi de  olduğu gibi 48 saat içerisinde tüm banka ve kredi kartlarından tek çekim ve taksitli ödeme alabilme imkanınız  bulunuyor.

 • Google Play’den indirin

Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz