Osmanlı Mora yı ne zaman aldı?

Osmanlılar, Mora Yarımadası’nı ilk olarak 1397 yılında Yıldırım Bayezid döneminde fethettiler. Fakat bu fetih tam anlamıyla bir kontrol altına alma değildi. Yarımadanın bazı bölgeleri Bizans’ın kontrolünde kaldı.

Mora Yarımadası’nın tamamen Osmanlı kontrolüne girmesi 1460 yılında II. Mehmed döneminde gerçekleşti.

II. Mehmed, Mora’yı fethetmek için 1458 yılında bir sefer düzenledi. Bu sefer sırasında birçok şehir ve kale ele geçirildi. 1460 yılında ise Korint şehri fethedilerek Mora Yarımadası tamamen Osmanlı topraklarına katıldı.

Mora Yarımadası’nın Osmanlılar tarafından fethi, Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlar’daki hakimiyetini güçlendirdi.

Ancak 1684-1699 Osmanlı-Venedik Savaşı sırasında Venedikliler Mora’yı ele geçirmeyi başardılar. 1715 yılında imzalanan Pasarofça Antlaşması ile Mora Yarımadası tekrar Osmanlı topraklarına katıldı.

Osmanlı Devleti Mora’yı ne zaman kaybetti?

Osmanlı Devleti, Mora Yarımadası’nı 1821 yılında başlayan Yunan Bağımsızlık Savaşı sırasında kaybetti.

Yunan isyancılar, 1821 yılında Mora Yarımadası’nın birçok yerinde Osmanlı garnizonlarına saldırdılar ve birçok şehri ele geçirmeyi başardılar. Osmanlı ordusu, isyanı bastırmak için Mora’ya gönderildi, ancak isyancılar Osmanlı ordusuna karşı koymayı başardılar.

Savaş 1829’a kadar devam etti ve bu tarihte imzalanan Edirne Antlaşması ile Yunanistan bağımsızlığını kazandı. Mora Yarımadası da yeni Yunanistan devletinin bir parçası oldu.

Mora Yarımadası nerede, nereye bağlı?

Mora Yarımadası, Yunanistan’ın güneyinde yer alan bir yarımadadır. Yunanistan’ın ana karasından Korint Kanalı ile ayrılmıştır. Yarımadanın kuzeyinde Korint Körfezi, batısında İyon Denizi, güneyinde Akdeniz ve doğusunda Ege Denizi yer alır. 

Mora Yarımadası, Yunanistan’ın yedi coğrafi bölgesinden biridir. Bölgenin başkenti Kalamata’dır. Diğer önemli şehirler arasında Patras, Nafplio ve Tripolis yer alır.

Mora Yarımadası, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir bölgedir. Bölgede Miken, Klasik Yunan, Roma ve Bizans uygarlıklarına ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. Yarımada ayrıca güzel plajları, dağları ve ormanları ile de turistlerin ilgisini çekmektedir.


Katip senin yardımını bekliyor. Cevabını ekle

 1. Kaede dedi ki:

  Osmanlılar Mora’yı iki aşamada fethettiler:

  1397: Yıldırım Bayezid, Mora’nın büyük bir kısmını ele geçirdi ve bölgeyi Osmanlı topraklarına kattı.

  1460: II. Mehmed, kalan Mora şehirlerini de ele geçirerek bölgenin fethini tamamladı.

  Mora, Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli bir eyaleti oldu. Bölgedeki Rumlar, Osmanlı yönetimi altında önemli bir azınlık grubu oluşturmaya devam ettiler.

  Mora, 1821 yılında Yunanistan Bağımsızlık Savaşı’nın başlangıç noktası oldu. Savaştan sonra Mora, bağımsız Yunanistan’ın bir parçası haline geldi.

Giriş yapan üyelerin reklam görmediğini biliyor muydun?
E-posta ile giriş yap