nod

Üye  kayıt  bilgileri  yada mesaj  göndermek için kullanılan form  alanlarını  bilirsiniz. Kimi zaman uzunca form  alanlarını  doldurduktan sonra  basit bir hata yüzünden bütün bilgileri baştan sona  tekrar doldurmanız  gereken zamanlarda olmuştur mutlaka. İşin kötü tarafı çoğu form örneğinde  geri geldiğinde  nerede hata yaptığınızı  gösterecek bir  uyarı bile olmaz bazen.  Bütün  siteler için demiyorum ama çok kötü hazırlanmış olan web siteleri mevcut ve hala  bu tip  hatalar barındıran sitelerde  bulunuyor.

Ayrıca kimi  zaman web sitesi  sahibi  olarak sitemize üye olmak isteyen kişilerin bazı bilgileri zorunlu doldurmalarını ve  üye olmak  isteyen kişinin zorunlu alanları  doldurmadan üyelik işlemini tamamlamasını engellemek isteriz. Üye olmak isteyen kişi zorunlu  doldurulması gereken alanları boş bıraktığında karşısına  uyarı  çıksın ve  boş bıraktığı  alanları tekrardan doldursun yada  forma hatalı girilen bilgileri tekrardan kontrol edip düzeltmesini isteriz.

Nod uygulaması   kullanıcıların bu tip  sıkıntılarla karşılaşmaması için Gorm Casper tarafından  hazırlanmış bir örnektir. Nod  sayesinde kullanıcı  yanlış bilgi  doldurduğu zaman sayfa yenilenmeden hatalı  olan bölümlerde  kırmızı  renkli  bir uyarı görünmesini  sağlar. Ayrıca gönder butonuna basabilmek için bütün bilgileri  doğru olarak  doldurmaya zorlayan bir özelliği de  bulunuyor. Kullanıcı doğru  bilgileri girmeyene  kadar gönder butonu pasif olarak duruyor ve doğru bilgilerin sonunda gönder butonu aktif  hale geliyor. Yani üye olmak isteyen kişi  eğer zorlasa  bile  boş alanların tamamını doldurmadan gönder butonuna tıklıyamıyor. Butonların tıklanmasını engellemesi de çok işe yarar  bir özellik.

 


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz