Medium ne alaka, WordPress ne alaka diyenler olacaktır.  Belki de yanıldığım bir durumdur bu, yine de aklımdan geçenleri sizlerle paylaşmak istedim. Yani about kısmına hepimiz   hobi olarka bu işi yaptığımızı iddia etsek de sürekli adsense vb.  reklam ağlarının peşinden de koşmayı bırakmadık.  Günün kurundan bahsetmeyeceğim ama şuanda yıllık alan adı ücreti 600₺ gibi rakamlardan başlıyor.  Keşke sadece alan adıyla kurtulabilsek, bir de işin hosting tarafı ve ssl sertifikası tarafları var. Biz bu işi hobi olarak yapacak kadar zengin değiliz 😀

İşin hobi tarafı ve maliyetler tabiki  biraz espirisine ama bu işe de bir kılıf uydurmak gerekiyor. Tamam hobi için yapıyorum ama azcık para da gelseydi iyi olurdu cümlesi ile birilerini tiye almak istesem de bu mesajın doğru yere ulaşmayacağına eminim. Neyse şimdi konuya gelelim neden bu düşünceye vardım, neden Medium WordPress’in sonunu getirebilir mi düşüncesine girdim ona değineyim biraz.

Bu başlık sadece WordPress’i kapsamıyor elbette, Blogger ve daha bilmediğim bu tarz oluşumlar mevcut. Yavaş yavaş hepsinin sonunu getirebileceği düşüncesindeyim. Neden diye soracaksanız  eğer cevabı da basit. Tabiki hosting maliyetleri ve Seo kuralları. Siz ne kadar özene özene bir konu yazmaya çalışsanız da başkası sizin içeriğinizi alıp kendi sitesine eklediğinde sizin önünüzde çıkma olasılığı yüksek bir durum. Defalarca şahit olduğum ve herkesin şikayet ettiği bir konu olduğunu da bilmeyeniniz yoktur.  Onca emek ile emek hırsızlarına karşı mücadele vermek miyoksa Google’nın kahrını çekmek mi ? Bu paragrafta  hosting maliyetlerinden bahsetmedim 🥰 Çünkü en çok zorlayan kısmı bu.

Medium nasıl bir yer?

Siteye giriş yaptığınızda üye olup reklamsız deneyime sahip olabilirsiniz şeklinde açıklamar sürekli karşınıza çıkıyor.  Blog yazılarının  tamamını okuyabilmek için giriş yapmanızı isteyen uyarı da eksik olmuyor.  Yeni nesil sosyal medya sitelerinde olduğu gibi html etiketlere css kurallar vermek için farklı farklı  id ve class isimleri girdikleri için bu özelliği display none olarak ayarladığınızda sitede hiçbirşey görünmüyor. Yani kurtuluşunuz yok eğer Medium sitesindeki yazıları okumak istiyorsanız giriş yapmanız gerekiyor.

Peki giriş yaptığınız da bu uyarılardan kurtulabiliyor musunuz ? Tabi ki hayır. Bu sefer de yazıların tamamını okuyabilmek için sizden aylık ücret talebinde bulunuyor.  Elbbette başlarda böyle bir yer değildi ve herşeyi özgürce okuyabiliyordunuz. Ee malum koskoca  binlerce belki milyonlarca kişi tarafından makale yazılan bir yer. Haliyle  bir şekilde para kazanmaları gerekiyor.

 

İlk kurulduğu zamanı hatırlamıyorum, araştırdığımda 2012 yılını kurulduğu hakkında bilgiler bulunuyor.  İlk karşılaştığımda kim neden buraya blog yazsın ki demiştim kendi kendime. Beni fena yanılttılar bu konuda. Ziyaretçilere blog yazdırma fikri yeni bir konu değildi, Blogger dahi bu konuda bu kadar başarılı olamadı bence ki Blogger Youtube gibi ödeme dahi yapıyordu.

Gel gör ki Medim yavaş yavaş bu işin ağası olmaya başladı bile.

Kurucularını araştırdığımda hem ilginç hemde komik bir bilgiye denk geldim. Önce komik bilgiyi paylaşayım bu arada bu bilginin medium sahibi ile alakası yok, Google’de ararken denk geldim.

Evan Williams

İngilizceden çevrilmiştir-Evan Williams, Heaven Hill şirketi tarafından Bardstown, Kentucky’de şişelenen bir Kentucky düz burbon viski markasıdır. Ürün en az dört yıl eskimiştir. Dünyanın en çok satan viski markalarından biri olarak gösterildi.

 

Evan Williams Twitter’de Cso ve başkanlık yapmış (İlk çıktığı zamanlarda Twitter’in Medium’u kurduğu söylentileri burdan gelmiş olmalı), Biz Stone ise Twitter, Blogger ve Medium sitelerinin oluşma ve gelişme sürelerinde rol almış. Her ikisinin de Twitter ile bağlantısı var.

Medium ne kazandırıyor ?

Kendiniz bir Blogger hesabı açtığınızda Adsense gelirlerinin 51%’i size ait oluyor, WordPress sitesi kurduğunuzda ise websitenin bütün maliyetleri size kalıyor 🥰  , Medium hesabı açıp  orada yazılarınızı paylaştığınızda ise Youtube tarzı ödemeler alabiliyorsunuz.  Okuyucuların yazınızda kalma süresi, yazılarınız sayesinde mediuma abone olan kişi sayısı gibi verilere göre para kazanabiliyorsunuz.

Bu soruyu Google’de arattığımda karşıma çıkan sonuç bu.

Medium’da yazı yazan tüm yazarların sadece %8’i, 100$ üzerinden gelir elde edebilmektedir. Medium’da şimdiye kadar, aylık olarak en yüksek elde edilen kazanç 21.650$’dır. Medium’da tek bir yazı üzerinden elde edilen en yüksek gelir ise 8.855$’dır.

Bard yapay zekasına sorduğumda karşıma çıkan sonuç ise bu.

2023 yılında bir Türkçe Medium yazarının 1 içerikten en fazla 9.958 dolar kazandığı bilinmektedir. Bu yazar, aynı ay içinde toplam 49.581 dolar kazanmıştır.

Şaka gibi gerçekten.  49.581$ ne kadar eder ? Çok para eder de ne kadar ettiğini bilemedim, siz ederine bakıp yazarsınız.

Sırf backlink alabilmek için bir yazımı Medium sitesinde yayınlayıp kaynak linkine de kendi sitemi vermiştim. Kaynak linki girdiğim halde Mediumda yayınladığım yazıdan dolayı 2 takipçi gelmişti.  Düzenli olarak Medium sitesinde yazı yazıp paylaşmanın sonucu ne kadar takipçi getirir bilmem ama WordPress blogculuğundan ve yazarlığından çok daha mantıklı olduğundan eminim.  Bildiğiniz Youtube’nin Blog versiyonu olmuş durumda.  Kolay kolay durdurulabileceğini sanmıyorum ve yakında  Google yada Microsoft  bunu satın almaya da çalışır bence.

Peki WordPress neler sunuyor ?

Ücretsiz WordPress sistemi mükemmel ve gerçekten paha biçilmez ancak eklenti ve temalar konusunda aynı düşüncede değilim elbette.  Yıllardır WordPress kullandığım halde şu tema tam benim kafama göre, parasını sonuna kadar hak ediyor diyebileceğim bir temaya yada eklentiye denk gelmedim.  WordPress sürekli güncellenen bir sistem ve satın aldığınız temaların ve eklentilerin de güncellenmesi gerekiyor.

Düşünsenize temayı yapan kişi ölüyor ve sonraki güncellemede temayı kullanamaz hale geliyorsunuz. Tamam sahibi ölen bir tema kullanmadım ama güncellemeden sonra pert olan temaya sahiptim.  Neyse temayı da kendiniz tasarlayın artık, madem bu kadar kusursuz bir sistemi bedava kullanmak istiyorsunuz o kadar da olsun deseniz de bir ton emek harcamış oluyorsunuz ve hala yazı yazmaya başlamadınız.

Temayı da satın aldıktan sonra ihtiyacınız olan bir alan adı, bir hosting ve bir de ssl sertifikası.  Sağlam bir tema 59$ dolar desek yıllık alan adı da vergilerle birlikte 700₺ ödesek, hosting parası da en düşük paket 1000₺ de geriye ssl sertifikası kalıyor ona da yıllık 300₺ olsun belki daha da fazladır.  Nerden baksanız daha başlamadan paraya kıymış olursunuz. Sırf hobi olsun diye kimse kalkıp bu kadar parayı her sene düzenli olarak ödemez size. Ortadaki fiyat yıllık 2039₺ hosting ücretinden bahsediyor.

Belli bir ziyaretçi sayısı sonrası tabiki başlangıç seviyesi hosting paketi size yetmeyecek ve arttırmak zorundasınız. Sonraki pakete geçtiğiniz için onun da fiyatını ikiye katlarsanız güzel bir ücret ödemiş olursunuz.

Bu ücretleri ödeyip WordPress ile kazanmaya çalıştığınızda Adsense para verir mi ? Yani biraz verecek, verecek de Google seni engellemese yada rakip sitelerden bir tanesi sana sahte backlink çalışması yapmasa. Artık işin gücün de yok git Webmaster toolstan spam yemiş websiteni temizle dur.

Demem o ki WordPress çok zahmetli, meşakatli bir iş ve para kazandırma olasılığı da çok yüksek değil. Sürekli para kaybedebilirsiniz. Yıllardır websitem var, kullansam da kullanmasam da bahsi geçen ücretleri ödüyorum. sonuçta bir emek verdim buraya ve bu emeklerin de gitmesini istemiyorum. Para kazandırmasa da kenarda dursun öderim parasını diyorum. Bu zamana kadar da hep böyle oldu.  Şuanki düşünce ile Medium’a girer miydim diye sorarsanız, WordPress kurmak yerine Medium’da blog yazardım diyebilirim.  Buradaki konularım ve paylaştığım bilgilerin değeri varmıdır yokmudur tartışılacak bir konu, yine de bir emekle herşeyi yazdığım için değeri yüksek benim için. Olur da bir gün WordPress içeriğini Medium’a aktarma olayı ortaya çıkarsa bunu uygulamayı bile düşünebilirim.


Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz

  1. Sare dedi ki:

    Medium, kullanımı kolay ve dahili bir kitleye sahip bir platform arayanlar için idealdir.