lazy load wordpress

Lazyload nedir ne işe yarar  gibi çoğu kişinin Google üzerinden arama yaptığını gördüğüm için bu şekilde başlamak istedim yazıya. Sitenizde genelde görsellere (resimlere) yer veriyorsanız muhtemelen sitenizin açılış hızı oldukça yavaş olur. Sitedeki bütün html, Css ve Js dosyalarının boyutunu  hesaplarsak en fazla olacağı boyut 500 kb olur. Buda mili saniyeler içinde sitenin açılması demektir.

Birçok web sitesinde sayfaların yüklenme süresi oldukça fazladır. Bırakın mili saniyeleri bir kaç snaiyede bile açılmazlar. Sebebi ise  siteye yükledikleri resimlerin boyutudur. Bir de sitedeki resimlerin sıkıştırılmadığını da ehsab edersek eğer site açılma hızı oldukça yavaş olur. Sürekli Wp  temalar araştırdığımdan karşılaştığım bir durumdur bu. Tek bir sayfaya 200, 300 tane tema resmi yükleyip paylaşan siteler var. Bu tür sitelerin açılma hızını siz düşünün artık. Ayrıca boşuna boşuna tükettiği hosting limiti de cabası.

Bazı geliştiriciler jQuery Lazoload adında  bir eklenti geliştirdiler bu tür web siteleri için. Tarayıcı (browser) açıldığında resimlerin tamamının aynı anda açılmasını engelleyen bir uygulama.  Ziyaretçi sayfayı aşağı indirdikçe resimler  yükleniyor. Manuel olarak bu uygulamayı indirip sitenize kurabilirsiniz. Bu da biraz uğraştırıcı ayrıca kod bilgisine ihtiyaç duyan bir şeydir. Wp kullanıcıları için hazır olan uygulama var tabi yükleyip etkinleştirdikten sonra sitenizdeki resimlerin tamamının aynı anda açılmasını engelliyor. Eğer siz de  Wordpress sitenizde sayfa aşağı inildikçe resimlerin yüklenmesini istiyorsanız download butonunda indirip sitenize  kurabilirsiniz. Herhangi bir ayar gerektirmiyor. Tek yapmanız gereken etkinleştirmek.


Bu gönderiye yorum yapmak için giriş yapmalısınız...