ajax post hit

Uzun bir süre  boyunca meraklandığım ve farklı farklı sayaçlar denediğim oldu bu bilgiyi  sürekli takip edebilmek için. Çoğu sitede  görürsünüz yazıların yanında kaç defa okunduğuna dair rakamlar vardır. Daha en başından bu tarz uygulamalar  kullanmak istememe  rağmen okunma sayısı  az  görünür  diye kullanmak istemedim. Bu da insana pagerank gibi  görünen  bir karizma meselesi. Olur da bir gün siteme gelen ziyaretçi sayısı  bir hayli artarsa  bende  yazılarımın yanında kaç defa okunduğunun  görünmesini isterim elbette.

Ajax hit counter yazıların yanında kaç defa okunduğunu gösteren bir sayaç  değil. Daha doğrusu ziyaretçilerin ana sayfada yazıların yanında görebileceği bir sayaç. WordPress site sahibinin yönetim paneli yazılar  bölümünden hangi yazının kaç defa okunduğunu görebilmesine olanak salayan bir uygulama. Benim en çok merak ettiğim konu daima bu oldu. En çok hangi  yazıların ilgi  gördüğünü  bilirseniz  eğer  o yazılar  üzerine odaklanabilir ve daha  fazla  ziyaretçi elde  edebilmeniz  için her zaman gereken bir  bilgidir  bu. Daha  önceleri  adwords keyword  tool  kullanarak hangi  kelimelerin Google  üzerinden hangi ülkede ve ayda kaç defa arattırıldığını görebiliyorduk. Malesef  google  bu özelliği  şu an sadece  adwords müşterilerine sunduğu için bu tür  bilgilere  erişemiyoruz.

Ajax Hit Counter  eklentisi yazıların yanında  izlenme oranını  göstermese  bile  ziyaretçilerinize göstermek istediğiniz  en popüler yazıları tanıtmanıza olanak sağlayan özelliği  bulunuyor. Dilediğiniz  herhangi bir kategori yada genel  yazılardan günlük, haftalık, aylık, yıllık yada  tüm zamanların en çok okunan  yazıları  sidebar  bölümünde görüntüleyebilirsiniz. Bunun dışında  isterseniz farklı farklı  yazarlardan en çok okunan yazıları  bile sidebar bölümüne ekleyebilirsiniz.

Online  alış veriş siteleri, program, tema, eklenti yada oyun siteleri  gibi  sitelerde en çok incelenen  bölümlerin  hangileri  olduğunu ziyaretçiler görebilirse  eğer  ziyaretçi için istediğini  bulmak  biraz daha kolay olur. Sizin için  avantajı  ise insanların çoğunlukla  hangi  konulara ilgi  duyduğunu  öğrenmiş olursunuz.

Belki  siz de  benim ilk başlarda düşündüğüm gibi düşünüyorsunuzdur. Ziyaretçim az, bu rakamları başkaları görse  komik  gelir gibi  tereddütleriniz varsa  eğer eklenti  bunun içinde  bir yalan bölümü oluşturmuş 🙂 Yazdığınız yazıları yayınlamadan önce kaç  defa okunduğunu  manuel  olarak girebileceğiniz  bir  bölüm bulunuyor yazı yazma sayfasında. İsterseniz  milyon  yapın. Belirlediğiniz  rakamdan sonra gelen ziyaretçileri  sayaç  ekleyerek  kaldığı yerden devam eder.

 

Kullanım

İndirdiğiniz  dosyayı  Yönetim paneli > Eklentiler > Yükle bölümünden yükleyip etkinleştirdikten sonra yapmanız  gereken başka  bir  ayar  bulunmuyor. Ajax Hit Counter yazılarınızı okuyan ziyaretçi sayısını  sürekli kaydedecektir. Hangi yazının kaç defa okunduğunu Yönetim paneli > Tüm yazılar  bölümünden görebilirsiniz. Site üzerinden popüler  yazıları görüntülemek istiyorsanız eğer  bileşenler  bölümünden sidebara Ajax  Hit Counter‘i ekleyip gerekli ayarları da yaptıktan sonra  websiteniz  üzerinden en çok okunan yazılar  görünecektir.


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz

 1. Oya dedi ki:

  ee hepsi sıfır gözüküyor 🙁 halbuki defalarca okunduğunu bildiğim yazılarım var o nasıl olacak :/

 2. emrah dedi ki:

  videolu bir anlatım varmıydı bi yardım edermsiniz..
  Teşşekkürler.

  • Ali dedi ki:

   Eklentiyi kurduğun gibi yönetim panelinin yazılar sekmesinde her yazının yanında kaç defa okunduğu görünmeye başlar.

 3. Ufuk dedi ki:

  Tam aradığım wordpress eklentisi. Her zaman merak ederdim hangi yazım daha çok okunmuş diye. Bu eklenti sayesinde artık çok kolay. Teşekkürler paylaşım için.