Çoğu yerde okuduğunuz makalelerin altında  görmüşsünüzdür benzer yazılar isimli bölümü. Tam yazıyı okumayı bitirir ve siteden çıkmak istediğiniz anda karşınıza  çıkar  meraktan da olsa  tıklarsınız. Ziyaretçileri sitede  tutmak için en etkili yoldur bana göre. Bu tür çalışmalar sayesinde ziyaretçileri sitenizde daha fazla tutarsanız eğer sitenizin Alexa değeri de artar.  Çoğu seo sitesinde  ziyaretçilerin sitede kalma süresinin önemi hakkında bir çok makale  bulabilirsiniz. Google amcanın gözünde eğer bir ziyaretçi 3 dakikadan daha az bir sitede zaman geçiriyorsa umduğunu bulamamıştır demek oluyormuş. Yani ziyaretçileri sitenizin içinde gezinme süresini arttırmak sadece Alexa için değil Google için de önemli bir durum.

Wordpress resimli benzer yazılar eklentisi

Yalnız değinmem gereken bir konu eğer sitenizdeki içerikler ve başlıklar birbirlerine fazla benziyorsa, başlıklar içinde sitenizin en popüler anahtar kelimeleri, yükselmek istediğiniz anahtar kelimeler çok fazla geçiyorsa kullanmamanızı tavsiye ederim. Bir makalede her 100 kelimeden 3’ü aynı ise o kelimenin spam olma olasılığı vardır Google gözünde. Bu ne kadar doğru bir tespittir bilemem.Sitemdeki başlıkların çoğunda dikkat ederseniz Wp, jQuery ve Css kelimeleri geçiyor. Hal böyle olunca da benzer yazılarda da yazı içinde aynı başlıklar görüntüleniyor.  Benzer yazılar ekleyerek ve kaldırarak sitemin analizini yaptığımda kelimelerin spam olarak algılandığını farkettim. Henüz bu konuda kesin bir sonuç alamadım ama ilerleyen zamanlarda eğer değişiklik fark edersem bu konu hakkında bilgilendirici bir yazı yazarım.

Benzer yazılar gibi bir özelliği yazıların altına eklemek için herhangi bir kod bilgisine ihtiyacınız  yok. Bunun için yapılmış bir Wp uygulaması var. Sitenizdeki anahtar kelimeleri, yazı başlıkları, makale içeriği hakkında  kendi başına detaylı bir analiz yaptıktan sonra  ziyaretçiler için en alakalı sonuçları yazıların altında  gösterebiliyor. İsterseniz liste şeklinde benzer yazılar olarak kullanın isterseniz de resimli benzer yazılar olarak kullanın. Hangi etiketlerin, hangi kategorilerin benzer yazılar için analiz edilip edilmeyeceğine karar vermek site kalmış. Bu şekilde uygulamanın analiz kapasitesini azaltabilirsiniz.

Aslında buraya eklemiş olduğum resimli benzer yazılar  uygulaması başka bir taneydi ve uzun bir süre  sonunda  eski resimli benzer yazılar uygulaması WordPress eklenti dizininden silinmiş. Kullandığım resimde silinmiş olan benzer yazılar uygulamasına ait.  Bu yüzden en popüler olan benzer yazılar uygulamasını bulup değiştirdim eski link ile. An itibari ile 2.796.526  defa indirilmiş. Bu rakamlar resimli benzer yazılar uygulamasının ne kadar popüler olduğunu ispatlıyor zaten.


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz