jSound

Uzun zamandır  arayıp sizlerle paylaşmak istediğim ve bugün tanıtma  fırsatı bulduğum bir jQuery uygulaması. Daha öncesinden bu tür  örneklere  hiç karşılaşmadım hatta  yok  denecek kadar az. Biliyorsunuz ki flash örneklerde butonlara,  linklere ses eekti eklenebiliyor. Javascript kullanarak ta  bu tip  örnekler hazırlamış olan  geliştiriciler var.

jSound uygulaması  aynı flash örneklerde olduğu gibi sesli butpnlar ve linkler yapmanıza  yarayan bir uygulamadır.  Havalite sistesi  tarafından hazırlanmış olan jSound  ile  menü ve butonların yanı sıra  herhangi bir html elementine de ses  efektleri ekleyebilirsiniz. Eklentinin kötü tarafı  sadece html5  destekli modern tarayıcılar üzerinde çalışıyor  olması. Buda  pek bir eksiklik  sayılmaz  sonuçta  sitenin görüntüsüne herhangi bir zararı yok. Html5  destekli tarayıcı olduğunda  mouse html elementlerin üstüne gelince ses çalar   değilse de ses  çalmaz. Sitenin görüntüsü  aynı şekilde kalır.

jSound sayesinde  html elementlere temel birkaç özellik sayesinde ses ekleyebilirsiniz. Mouse çekme mouse üzerine gitme, mouse ile tıklama, mouse ile  sürükleme. Ayrıca input  alanları içinde yazı yazarken de ses  çalmasını sağlayabilirsiniz. Genelde bazı sitelerde üyelik aşamalarında şifre oluşturduğunuz  zaman şifreyi doğru  girdiğinizi belirtmek amacıyla  yeşil bir ok işareti ile karşılaşırsınız . Yanlış girdiğiniz zamanda kırmızı çarpı işareti ile karşılaşırsınız doğru şifreyi girmek için. jSound kullanarak   bu tip  bir örnekler üzerinde de ses efekti kullanabilirsiniz. Mesela şifre iki defa girildiğinde  doğru kelimesini anımsatacak bir ses ve yanlış girildiğini yanlışı  anımsatacak bir  ses kullanabilirsiniz.

  • Demo
  • Source

 Kullanım

  • Head etiketleri arasına eklemeniz gereken bölümler.

Js dosya adresleri : 

<script language="javascript" src="jquery18.js"></script>
<script language="javascript" src="jsound.js"></script>
  • Body etiketleri arasına eklemeniz gereken bölüm.

Html : 

<a class="button" href="#" hoverSound="beep">hoverSound</a>

 

Seçiciler : 

Her  elemente  farklı mouse  hareketi  eklemeniz  için gereken kod.

hoverSound :  <a href=”#” hoverSound=”beep”>hoverSound</a>

leaveSound : <a href=”#” leaveSound=”beep”>hoverSound</a>

clickSound : <a href=”#” clickSound=”beep”>hoverSound</a>

moveSound : <a href=”#” moveSound=”beep”>hoverSound</a>


Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz