Japonlar 2. Dünya Savaşı’nda ne kadar acımasızdı?

O kadar zalimler ki Nazileri şok ettiler, şaka değil.

Pearl Harbor’dan sonra ABD Başkanı FDR, Japonya’ya yumruk atmak istedi. ABD Donanması’nın moral desteğine ihtiyacı vardı ve Japonya’nın da bu acıyı hissetmesini istiyordu.

Böylece ABD bombardıman uçaklarını bir Uçak Gemisinden fırlatıp Tokyo’yu bombalamak için cesur bir plan hazırlandı.

Bir şekilde işe yaradı ve 16 B-35 bombardıman uçağı, bazıları İmparator Sarayı yakınındakiler de dahil olmak üzere Tokyo’daki birkaç askeri ve hükümet hedefini bombalamayı başardı.

B-25 pilotlarının yakıtları bitti ve işgal altındaki Çin’e gitmek zorunda kaldılar. Şans eseri, Çin Gerillaları onların güvenli bir yere tahliye edilmesine yardımcı oldu.

Japonların buna tepkisi? Çinli sivilleri bombaladılar ve 250.000 masum insanı öldürdüler. Japonya’nın işleyişi bu şekildeydi.

Japon savaş suçlarının listesi çılgınca.

 1. İnsanlar, hatta bebekler üzerinde deneyler yaptılar. Bu deneyler o kadar acımasızdı ki Testere’yi şaka gibi gösteriyordu
 2. Bütün şehirleri katlettiler, hatta kimin daha fazla çocuğu öldürebileceği konusunda yarışmalar bile düzenlediler.
 3. Japon işgali altındaki bölgelerde tecavüz çok yaygındı
 4. Kadınlar orduda seks kölesi olarak hizmet etmek üzere Kore’den ve diğer Asya ülkelerinden kaçırıldı.
 5. Her yerden savaş esirlerine korkunç davranıldı. Amerikalı savaş esirlerinin Nazilerin elinde olması daha iyiydi
 6. Japonya “savaş kurallarına” uymadı. Eğer bir Amerikalıyı yakalarlarsa, Amerika’nın tepkisini çekme umuduyla geceleri onlara işkence edeceklerdi.
 7. 731. Birim, Japon İmparatorluk Ordusu tarafından Çin-Japon Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında Mançurya halkına uygulanan biyolojik ve kimyasal savaş birimidir. Bu birim insanlar üzerinde birçok deney yapmıştır.
 8. Ayrıca sağlık görevlilerini ve rahipleri de hedef aldılar; Almanların aslında bunu yapmadığı bir şey (en azından ABD’ye karşı)
 9. Japonya’nın nükleer silahlarına ve yangın bombalarına çok fazla ilgi gösteriliyor ve haklı olarak da öyle. Ancak Japonların ne kadar kötü ve kaçık olduğu sıklıkla unutuluyor.
 10. Bazı tahminlere göre Çin, 2. Dünya Savaşı’nda SSCB’den bile daha fazla insan kaybetmişti. Yaklaşık 10 milyon Çinli sivil Japon güçleri tarafından katledildi. Bir yerde daha fazlası olduğunu bile okumuştum, yaklaşık 20 milyon!
 11. Bu maddeye kadar olanı Çin ile alakalıydı, Kamboçya, Laos, Vietnam, Endonezya, Filipinler’i sırasıyla işgal etmişti. Her işgal ettikleri yerde  binlerce insanı öldürdüler.

Ada ülkesi olduğu için işgal edilmesi zordu, İngiltere’nin uzak doğu versiyonu gibi, bütün savunma bütçesini saldırı odaklı harcayan bir ülke. Japonya’da  atom bombası öncesi 2. dünya savaşı boyunca çok az sivil hayatını kaybetmiştir , Japonların öldürdüğü kişilere oranla.  Japon halkı atom bombasını elbette haketmemişti ancak mesele 2. dünya savaşı olduğunda İşgal edilmiş olan ülkelere daha çok üzülüyorum.

Düşünsenize bir ülke düşünün sırayla işgal ettiği heryerde milyonlarca insanı öldürüyor,  kızlarını genelevlere doldurup kendi askerlerini sistematik şekilde bu kızlara gönderiyor. Bir ülke nasıl bir amaç uğruna bu tür zalimlikler yapmayı düşünebilir ki?

 

 


Mehmet Emir senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz