instagram

Flickr ve Picasa gibi sitelerden resimleri web sitesine çağırmak için yapılmış olan bir kaç tane çalışma bulunuyor. Bir türlü Instagram sitesine ısınamamış ve hiç bir zaman kullanmamış olsam da   bunun için hazırlanmış olan uygulamaları paylaşmak mecburiyetinde olduğumu düşünüyorum. Aslında bu zamana kadar kullanmamam web  Instagram’ın gereksiz olduğundan değil elbette.  Fotoğraf çekme ve paylaşma gibi  bir alışkanlığım olmadığından dolayı kullanmadım bu zamana kadar. Sanırım benden başka herkes severek kullanıyor ve kendi resimlerini paylaşıyor.

Giovanni Cappellotto’nun yapmış olduğu instagram.js uygulaması ile bu sitenin kullanıcıları web sitesine kendi fotoğraflarını çekebiliyorlar. Sadece bundan ibaret değil uygulamanın yetenekleri. Facebook ve Twitter üzerinden karşılaşmışsınızdır gündem olan olaylara. Bir şeyi gündem yapmak için hashtag #örnek yoluyla elden ele  bir etiketi dolaştırıp gündem yapabilmek mümkün. Örneğin diğer bir yeteneği de hashtag dediğimiz herhangi bir etiketten resimleri çekebilme yeteneğidir.

Bir başka yeteneği de konum ve koordinat üzerinden fotoğrafı çekebilme özelliği. Panoramio web sitesinde Google haritalara eklenmiş resimleri bölgelere göre incelemek mümkün. Konum ve koordinat üzerinden buna benzer  olarak  fotoğrafları sitenize çağırabilirsiniz. Dünya üzerinden rastgele koordinat bile girseniz size o yerdeki kişilerin paylaştığı fotoğrafları gösterecektir. Yanlız rastgele insanların fotoğraflarını alıp web sitenizde kullanmak ne kadar yasal olur onu bilemem. Sadece kendi fotoğraflarınızı çekmek için kullanmanız daha hayırlı olacaktır sizin için.

 


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz