Wordpress  Hueman teması magazin, sağlık, yaşam tarzı hatta yemek tarifleri üzerine  içerikler yayınlayan blogcular  için hazırlanmış, tasarım olarak premium şablonlardan eksikliği yoktur Hatta  biraz  değişiklikler yaparak spor  haberleri yada normal bir haber  sitesi olarak ta kullanabilirsiniz. Tarayıcıya duyarlı (responsive – esnek) olduğu için bütün ekran boyutları ve cihazlar   için ayrı ayrı site şablonu kullanmanıp  üyeleri  başka  linklere yönlendirmenize de  gerek kalmıyor.

Dosyalarında ufak tefek bir kaç tane (toplamda 3.17 kb boyutunda) resim  dışında  herhangi bir  resim kullanılmamış. Kullanılan bu resimler de resim eklemediğiniz  yazılar  yüzünden  görüntüsü bozulmaması için otomatik görüntülenen resimlerdir. Hueman da kullanılan ikonlar  ise  Font Awesome  (ikonik fontlar) ile  eklenmiştir. Ayrıca   Font Awesome de kayıtlı olan bütün sosyal ağ ikonlarını kolaylıkla  sitenizde  görünmesi için ayarlayabilir ve sosyal ağ linklerini ekleyebilirsiniz. Bunlar  dışında  geri kalan dosyaların boyutu ortalama 2 megabaytın üzerindedir. Normal bir  wp şablonu  için 200 yada 300 kblik dosyalar  bile yeterken Hueman  için geliştiricinin ne kadar zahmet verdiği de apaçık ortada görünüyor.

Kullanabileceğiniz 3 adet  menü  bulunuyor. Bir tanesi sayfanın en üstünde  sabit  bir şekilde duran ve sayfa ile beraber aşağı yukarı kayan top menü, ikincisi  bannerin altındaki  menü ve üçüncüsü de footer de  bulunan menüdür. Tarayıcıya duyarlı (responsive – esnek) olduğu için bu menüler de otomatik boyut  değiştirebilme özelliğine sahiptir. Yani menüler de  esnek olarak hazırlanmış. Tarayıcı küçültüldüğünde belli   bir  boyuttan sonra menü linkleri kayboluyor ve sadece kategori ikonu  görünüyor.

Yönetim paneli üzerinden   değişiklikler  yapabilmeniz için  ayarlar bölümü de bulunuyor. Bu  bölümde menü renkleri, maksimum banner genişliği, responsive özelliği açma-kapatma, feed burner adresi ekleme, favicon ekleme, izleme kodu ekleme,  şablon seçimi gibi daha birçok özellik bulunuyor. Aslında tamamını sayacaktım ama tahmin ettiğimden de  fazla özellik var. Hatta  birçok tema da olmayan sidebar  düzeni de bulunuyor. Tek sidebar, çift sidebar, her iki sidebar sağda, her iki sidebar solda yada  sidebar bölümlerini gizleme gibi  bir  ayar buda.

Türkçe olan çalışmalar için etiket eklemiş olmama rağmen aslında Türkçe değil. Dil dosyalarını kendim çevirdim ve şuan için karşılaştığım herhangi bir sorun yok.  Ftp üzerinden wp-content/themes/hueman/languages/ klasörünün içindeki dil dosyalarını sildikten sonra buradan indireceğiniz rar dosyasını açıp tr_TR.mo adlı dosyayı ftp dizinine yükleyin. Bu işlemleri yaptıktan sonra Hueman şablonunu Türkçe olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.  Bu benim ilk dil değiştirdiğim Wp şablonu ve fırsat buldukça sizler için daha çok çalışmayı Türkçe’ye dönüştürmeye çalışacağım.


Etiketler:
Ali senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz

 1. Ertan dedi ki:

  Yani sadece header dosyasına resim yolu girerek çözülebilecek birşey değil sanırım.

 2. Ertan dedi ki:

  Hocam hueman temasını bende kullanıyorum ama logoyu sizdeki gibi yerleştirmeyi beceremedim. Soru cevap kısmında birisi daaha sormuş ama ona da verdiğiniz cevaptan hiçbirşey anlamadım. Daha detaylı açıklayabilmeniz mümkün mü acaba?

  • Ali dedi ki:

   Benim eklediğim logo biraz farklı, yönetim panelinden eklemedim. Yönetim panelinden eklenen logoyu header.php dosyasına çeken kodu header.php içinden sildim ve yerine kendi düzenlediğim html+css kodları ekledim.

 3. kursat dedi ki:

  cok tesekkur ederim alakanız için.. single.php ye kod ekleyerek sorunumu hallettim.. ama çok ugrastırdı.. benım gıbı bunu cozemeyen arkadaslar ıcın dırek lınk vereyım tema düzenleyiciden single.php komple değişsinler sorun ortadan kalkıyo https://github.com/AlxMedia/hueman/blob/master/single.php

 4. kursat dedi ki:

  sayın ali hocam bu temanın demo tanıtımlarında yazılar kısmında dikey olarak sosyal iconlar cıkıyor.. theme opsiyondan sosyal linkleri verdım ana sayfada cıkmasına ragmen yazılarda cıkmıyor sorunum tam olarak bu.. bu konuda yardımcı olabılırsenız sevınırım.. saygılar

  • Ali dedi ki:

   Bahsettiğiniz özelliği daha yeni hatırladım. Bu temayı ilk kurduğumda ayarını yapmıştım fakat şimdi bulamıyorum. sosyal paylaşım ikonları bir yerde sabitlendiği gibi sayfa aşağı indikçe otomatik kayma özelliğine de sahip. Temanın bütün ayarlarına bakmama rağmen bu özelliği etkinleştirme ayarlarını bulamadım maalesef.

 5. kursat dedi ki:

  hocam bu sosyal iconlar footerde ve headerde cıkıyor ama sayfaların altında bir turlü çıkmıyor biliyorsanız paylaşırsanız sevınırım saygılar.

 6. haydar dedi ki:

  HOcam çok teşekkür ederim. Seni yerde ararken gökte buldum. Bi sorum daha var :

  Benim sitenin altında ki yazı bu şekilde çıkıyor.

  Haydar Erdal © 2015. Her hakkı saklı mıdır ?
  Powered by WordPress. Tema yapımcısı Alx.

  Bu değiştirme imkanı yok mudur acaba ???

 7. haydar dedi ki:

  tamam çözdüm teşekkür ederim.

  • Ali dedi ki:

   Az daha siteyi kapatıyordum. Gecenin bu saatinde benim gibi uykusuz kalmış adama “valla bırakmam seni” denir mi? :))

 8. haydar dedi ki:

  Hocam ‘ related by categories’ işaretli olmasına rağmen hiç birşey çıkmıyor. Çözmedim bir türlü. Başka bi yerlerden ayarları mı vardır acaba ???

 9. haydar dedi ki:

  hocam lütfen bi yardım et yaa. . Ben sayfaların altında çıkan “belki bu ilginizi çekebilir” kısmını bir türlü getiremedim. Bu konuda bana yardımcı olursan çok sevinirim.

  Ayrıca ‘social links’ bölümünde “fa-facebook” yazıyorum kaydediyorum ama side barda bizi takip edin kısmının yanında hiç bir şey görünmüyor.?????

  • Ali dedi ki:

   Yönetim paneli >> Görünüm >> Theme options >> Blog sekmesinde “Single” kelimesi ile başlayan bir kaç tane ayar bulunuyor. Single – Related Post bölümünde “Related by categories” seçeneğini işaretlerseniz yazılarınızın altında “belki bu yazılar ilginizi çekebilir” bölümü görünür.
   Yine aynı sayfada “Social Links” sekmesinde Title için facebook, icon name için fa-facebook ve link için de facebook sayfa adresinizi girmelisiniz.
   Twitter için fa-twitter, Google+ için de fa-google-plus yazmanız gerekiyor.

   Yanlız bu anlattıklarım temanın bir önceki sürümünde bulunuyor. Kendi sitemde Schema veri işaretleme işlemini yaptığım için yeni sürümünü yüklemedim ve daha değişik olabilir.

   • haydar dedi ki:

    hocam çok teşekkür ederim ama related by categories işaretli ama yine de görünmüyor bişey ? kaç saattir uğraşıyorum en son seni buldum. Lütfen yardım et. valla bırakmam seni..

 10. kursat dedi ki:

  hocam bunun yazı rengı cok acık okunmuyor desem yerıdır bunun yazı rengını nerden koyulastıracaz veya degıstırecez acaba ?