Html5 ile ziyaretçilerinizin yerini  görebilmesini  sağlayabileceğiniz  çok işe  yarar  bir örnek paylaşmak istedim sizlerle. Bir çok  sitede kullanılan bu  örnekle google  haritalar üzerinden ziyaretçilerinizin yerini  görebilmesine olanak sağlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken ise Google Haritalar Platformu, kullanımına bağlı olarak ücretlendirilen bir dizi hizmet sunar. Bu hizmetler arasında Harita JavaScript API’si de bulunur. Ancak, Google Haritalar Platformu ücretsiz bir kota sunar ve bu kota genellikle küçük ve orta ölçekli uygulamalar için yeterlidir. Ücretsiz kota, genellikle bir aylık dönemde belirli bir miktar sorgu sayısını veya hizmet kullanımını içerir.

Navigator geolocation nedir?

Navigator Geolocation, tarayıcılar tarafından sağlanan bir JavaScript API’sidir ve tarayıcı tabanlı konum belirleme işlevselliği sunar. Bu API, kullanıcının cihazının konum bilgilerine erişim sağlar ve bu bilgileri web uygulamalarında kullanılabilir hale getirir.

Navigator Geolocation API’si genellikle kullanıcıların izniyle çalışır ve kullanıcı konum bilgilerinin paylaşılmasını onaylamadan önce bir istekte bulunur. Kullanıcı izni alındıktan sonra, tarayıcı cihazın konumunu belirlemek için çeşitli teknolojiler kullanır. Bu teknolojiler GPS, Wi-Fi ağları, cep telefonu kuleleri ve IP adresi konum bilgilerini içerebilir.

Navigator Geolocation API’si, web uygulamaları tarafından kullanıcının coğrafi konumunu belirlemek ve bu bilgiyi yerel hizmetlere, haritalara, hava durumu raporlarına vb. entegre etmek için kullanılabilir. Bu, kullanıcının konumuna dayalı içerik sağlamak veya yerel hizmetlere erişmek gibi çeşitli kullanım durumları için kullanılır.

Bu API, modern tarayıcılar tarafından desteklenir ve genellikle JavaScript kodu aracılığıyla erişilebilir.

Geolocation ne işe yarar?

Geolocation, bir nesnenin veya kişinin coğrafi konumunu belirleme sürecidir. Coğrafi konum, bir yerin enlem ve boylam koordinatlarıyla tanımlanır. Geolocation teknolojisi, konum belirleme işlevselliğini sağlar ve bir nesnenin veya kullanıcının fiziksel dünyadaki konumunu belirlemek için kullanılır.


Mintik senin düşüncelerini merak ediyor.Bir yorum yaz