Mintik posted
4 year ago

Resme gölge ekleme

Photoshop Cs3 Gölge  Efekti | mintik.com
Photoshop  ile  iki  resmi  birleştirdik. Kend  resmimizi  alıp  biizmle  alakası olamayan insanların içerisine  yerleştirdik sırf  bazılarına hava  atmak için  herkesin gölgesi var  benim niye  yok. Fotomontaj yaparken en çok  sırıtan eksikliklerden bir taneside  gölge efektidir. Çok  komik  olabilir  yaaaw  kim gölgeye  bakacak diyenlerde  vardır mutlaka  ama en ufak  bir  gölge  bile  resme çok orjinal  görünümler  kazandırabilir. bu çalışma  zor değil oldukça  basit  bir  işlem.   Bu  konuda  kullandığım  resmin arkasında  herhangi  bir  duvar  falan yok sadece  gölgeyi  anlatmak  için arkasına  rastgele  bir  duvar  ekledim ve  resmin  boyutu 2592’ye  3872 pixel.

Çalışmaya  başlıyoruz. İlk  önce klavyemizden L  tuşuna basıp  gölge  efekti vereceğimiz  kısmı  seçiyoruz.

Photoshop Cs3 Gölge  Efekti | mintik.com

Seçim işlemi  bittikten sonra  üst üste  iki defa  Ctrl + J tuşlarına klavyemizden basıyoruz. İki  defa  yaptığımız zaman seçtiğimiz  alan iki defa  kopyalanacaktır. Bu işlemden sonra  layer  penceresinde  Layer 1 i ve Layer 2 yi  göreceksiniz.

Layer 1 e Gölge  ismini  verin Layer  2 yede  mintik ismini  verin.

Photoshop Cs3 Gölge  Efekti | mintik.comLayer penceresinden Gölge  isimli layeri  seçip klavyemizden Ctrl +  L tuşuna basarak açılacak olan Levels  penceresindeki ayarıda  aşağıdaki resimdeki  gibi  yapıyoruz.

Photoshop Cs3 Gölge  Efekti | mintik.com

Gölgemiz  yarım yamalak hazır  şimdi gölgemizi  klavyemizden  Ctrl +  T tuşlarına basarak seçip  alakalı bir  yere taşıyalım.

Photoshop Cs3 Gölge Efekti | mintik.comGölgemizi   düzgün bir yere yerleştirdik ama  gölge  haddinden fazla  koyu  görünüyor  gölgeler saydam olur  arkası  görünür normalde. Gölgemizi  saydamlaştırmak için Gölge Layerimiz  seçili  iken klavyemizden 1-2-3-4-5-6-7-8-9 gibi  rakamlardan herhangi  bir  tanesine  basabilirsiniz. Bu rakamların herhangi  birine  basmanız  seçili  olan layere  o rakama  atanmış  saydamlık değeri  kadar  bir  saydamlık verecektir. Ben çalışma  belirgin olsun diye  klavyeden tuşunu kullandım normalde konu dışı  bir çalışma olsaydı  eğer  duruma  göre  2-3 yada  4  tuşlarını kullanırdım sizde  bu tuşlardan birini kullanın.

Gölgemizi  biraz  dağıtırsak daha  güzel  olacak sanırım. Gölgemizi  biraz   dağıtmak için üst menü  seçeneklerinden Filter >> Blur >> Guassian Blur seçeneğini  tıklıyoruz ve karşımıza  gelen  penceredeki ayarları aşağıdaki  gibi  yapıyoruz.

Photoshop Cs3 Gölge Efekti | mintik.com

Ve işte sonuç:

Yanlış tarafa gölge uyguladığımı da yeni farkettim 🙂

Mintik is curious about your thoughts. Add a comment
Did you know that members who log in don't see ads?
Sign in with E-mail

  1. ibrahim says:

    programın adı nedir kardesim