sli

Gaetan Renaudeau  geliştirilen Slider.js  eklentisi başlıkta da belirttiğim gibiinanamayacağınız efektler içeriyor. Uzun zaman önce bu eklentiyi paylaşmıştım. Yayınlanma tarih olarak ta 2012 08 07 olarak geçiyor. Bugün 25 ocak 2014 ve eski yazıları düzenlerken bir bakayım derken gerçekten Slider.js  eklentisine  extra  özellikler  eklenmiş.

Çoğu slayt uygulamasında bildiğimiz kayma, fade efektinin yanı sıra son zamanlarda Css3’ün de çıkmasıyla birlikte 2D ve 3D geçiş efektleri ekleyen geliştiriciler ve bu tarz  örnekler de bir hayli internet ortamında görülür oldu. Eskiden saatlerce arasanız farklı bir tane bulamazdınız. Hemen  hemen her yerde  aynı örneklerle karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksekti ve bu tarz örneklerin sayısı 20’yi geçmezdi. İnternet ortamında  geliştiriciler  arasındaki paylaşım rekabeti bir  hayli arttı gibi  görünüyor yada bu işi  hobi olarak gören kişi sayısı arttı. Herhangi bir arama motorunda  arama yaparsanız yüzlercesini bulabilirsiniz. Belki  binlercesi de (keşfedilmemiş)  olabilir ama en çok kullanılan örnekleri 150’yi geçmez sanırım. En çok ihtiyaç duyulan uygulamadır ve sanırım bu yüzden birçok uygulaması yapılıyor.

Şimdi gelelim  2012’den 2014’e ne tür özellikler  eklenmiş  buy uygulamaya. 2D ve 3D Css3 geçiş efektlerinden sonra Canvas ve WebGL geçişleri de eklenmiş. Bir  resimden diğer  resme geçerken diye cümleye başladım sözdegeçiş efektini anlatacaktım ama anlatılacak gibi değil. Sanki ilk resim ve sonraki resim dalgalanıp iç içe geçip yer değiştiriyorlar. Daha fazla anlatmama gerek yok sanırım. Demo adresinden efektlerin tamamına bakabilirsiniz. Demoya  geçiş efektlerinin tamamı eklenmiş. Tek yapmanız  gereken noktalar ve sağsol işaretleri ile resimler arası geçiş yapmak yada hiçbirşey yapmayın resimler otomatik değişecektir sırasıyla.

 


Ali senin düşüncelerini merak ediyor. Bir yorum yaz